Jak rozebrać flagowca? Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie iPhonie 5?

Nowoczesne smartfony to nie tylko zaawansowana i droga elektronika, to również specjalistyczne konstrukcje telefonów mające na celu wyróżnić telefon na rynku. Wiele z nich zostało okrzyknięte mianem nierozbieralnych serwisowo. Na „warsztat” technologicznej trafił Apple, a dokładnie iPhone 5.

Nierozbieralny? Wymiana wyświetlacza trwa 6 minut!

Uszkodzenia pękniętych wyświetlaczy to niemal 80% „usterek” w smartfonach i właśnie dlatego technologiczna postanowiła stworzyć kolejny poradnik tym razem dla wszystkich fanów marki Apple. W dzisiejszym cyklu „Jak rozebrać flagowca” zaprezentujemy Wam jak wymienić wyświetlacz w telefonie iPhone 5. Na wstępie warto zaznaczyć, że polityka serwisowa Apple zmienia się nieustanie i cały czas jest aktualizowana. Niespełna rok temu producent wprowadził możliwość odpłatnych wymian wyświetlaczy bez utraty gwarancji za około 700 zł. Pocieszę wszystkich nowych użytkowników, że Apple długo dokonywał wymian całych jednostek przy uszkodzeniu mechanicznym LCD za kwoty ponad 1000 zł w zależności od modelu telefonu (iPady do dziś są tak naprawiane odpłatnie). Obserwując koszty serwisowe wielu klientów często rezygnuje z jakichkolwiek napraw nie zdając sobie sprawy jak prosta może by wymiana wyświetlacza w ich smartfonie.

1. Za nim zaczniemy naprawę będziemy potrzebować oczywiście nowego wyświetlacza z całym modułem, który jeśli dobrze poszukamy na rynku znajdziemy za 250-300 zł, dwa małe śrubokręty, pincetę, przyssawkę do szyby i zwykłą kostkę do gitary albo plastikowy otwierak GSM. Przy wcześniejszych poradnikach podkreślaliśmy, że raz zakupione narzędzia mogą zostać użyte do różnych napraw.

fot. ifixit.com
fot. ifixit.com

2. Po skompletowaniu części i potrzebnych nam narzędzi bierzemy mały śrubokręt pentalobe i wykręcamy dwie śrubki na dole urządzenia (pentabole przypominają kształt kwiatka z pięcioma płatkami) w okolicy gniazda ładowania (lightning). Przy każdej naprawie należy pamiętać, aby śrubki trafiły z powrotem w odpowiednie miejsce. W modelach iPhone ma to szczególne znaczenie.

fot. ifixit.com
fot. ifixit.com

3. Po odkręceniu śrubek zabieramy się za demontaż LCD. W tym celu należy użyć przyssawki do szyb i delikatnie doczepić ją do front panelu sprawdzając, czy przyssawka jest zamocowana prawidłowo i nie odpada.

fot. ifixit.com
fot. ifixit.com

4. W następnym kroku kiedy sprawdzimy, że przyssawka jest dobrze zamocowana podnosimy ekran, a drugą ręką szukamy małych szczelin między wyświetlaczem, a obudową i próbujemy tam wsunąć cieniutką kostkę do gitary. W momencie kiedy zamocujemy kostkę w szczelinie bierzemy plastikowy otwierak GSM i delikatnie stopniowo wsuwając go w szczelinę wypychamy ekran przesuwając otwierak dookoła LCD, który stopniowo będzie się podnosił.

Podnoszenie ekranu otwierakiem GSM/ fot.ifixit.com
Podnoszenie ekranu otwierakiem GSM/ fot.ifixit.com

5. Po delikatnym wypchnięciu i odsłonięciu całego wnętrza widzimy, że na górze przy głośniku znajduję się mała aluminiowa blaszka, która zakrywa połączenie wyświetlacza z płytą główną. W celu całkowitego oddzielenia LCD od reszty należy odkręcić 3 śrubki, które trzymają aluminiową blaszkę.

Odkręcanie aluminiowej blaszki/ fot. ifixit.com
Odkręcanie aluminiowej blaszki/ fot. ifixit.com

6. Po odkręceniu śrubek (odkładamy je za pomocą pincety) pamiętajmy abyśmy ułożyli je w kolejności odkręcania. Blaszka odsłania nam 3 konektory, które wystarczy wypiąć (używając do tego plastikowego otwieraka) z płyty głównej. Ta ostatnia czynność pozwala nam swobodnie oddzielić wyświetlacz od płyty i zakończyć demontaż.

Wypinanie konektorów łączących wyświetlacz z płytą główną/ fot. ifixit.com
Wypinanie konektorów łączących wyświetlacz z płytą główną/ fot. ifixit.com
Swobodne oddzielanie ekranu od całego korpusu/ fot. ifixit.com
Swobodne oddzielanie ekranu od całego korpusu/ fot. ifixit.com

Cała „operacja” serwisowa trwała nie więcej niż 6-7 minut. Zamontowanie sprawnego modułu jest analogiczne do demontażu i nie powinno nikomu sprawić trudności. W przypadku problemów zapraszamy do pytań w komentarzach. Pamiętajcie, że wszystkie naprawy na podstawie naszych poradników przeprowadzacie na własną odpowiedzialność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *