Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei P9?

Gdy tylko premierowe urządzenia trafiają do pierwszych klientów są poddawane przeróżnym domowym eksperymentom (niekoniecznie zgodnymi z warunkami gwarancji), które sprawdzają wytrzymałość telefonu. Tym razem na wokandę testów trafił Huawei P9, który prezentuje nam swoje wnętrze i to w dosłownym znaczeniu.

 

„Pokaż kotku co masz w środku”

Dla wielu klientów wybór wymarzonego smartfona jest niczym branie pożyczki w banku. Kredyt nie może być za duży, czy za mały i przede wszystkim musi dać się łatwo „rozłożyć na raty”. Dokonując wyboru najlepszej oferty otrzymujemy pełne wsparcie ze strony banku. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku nowoczesnych smartfonów. Spora cześć klientów wybierając nowoczesne urządzenia kieruje się wsparciem serwisu oraz możliwościami napraw pogwarancyjnych (oczywiście po skończeniu gwarancji premium), które często gęsto możemy wykonać sami. W związku z powyższym wystarczy nam odpowiednia instrukcja i oczywiście zakupiony podzespół. Jeden z zagranicznych portali postanowił przybliżyć użytkownikom Huawei wnętrze najnowszego flagowca, czyli modelu P9. Jak się okazuje popularną P9 jest łatwo rozbierać, a naprawa trwa zaledwie 6 kroków, nie wierzycie?

consumer.huawei.com
consumer.huawei.com

Do tej niezwykle „prostej” naprawy będziemy potrzebować kilku serwisowych szpargałów, które możemy kupić za kilkanaście złotych, a nie są to jednorazowe narzędzia więc przydadzą się nam na przyszłość. Do naprawy oraz rozłożenia telefonu potrzebujemy: kostkę do gitary (najlepiej kilka), pęsetę, śrubokręt, otwierak serwisowy GSM (plastikowy, może być też potrzebny metalowy), przyssawka do szyby albo od zestawu samochodowego, kluczyk do otwierania szufladki na kartę sim.

1. Na samym początku musimy wyjąc szufladkę karty sim/pamięci wraz z zawartością używając do tego oczywiście dołączonego w zestawie kluczyka. Cały element jest wysuwany i podczas demontażu mógłby się uszkodzić/zgiąć. W przypadku gdy nie posiadacie takiego kluczyka (np. zgubiliście) można śmiało użyć zwykłego spinacza biurowego.

Usuwanie zufladki na karty sim/karty pamięci
fot.etkchina.com

2. Przy następnym kroku należy zdemontować tylną pokrywę, ale aby to zrobić należy odkręcić dwie śrubki na dole urządzenia w okolicy dolnego głośnika. Telefon Huawei P9 jest bliźniaczo podobny do iPhone’a 6s. Po odkręceniu należy umieścić śrubki w takiej kolejności jakiej odkręcaliśmy.

Odkręcanie dolnych dwóch śrubek
fot.etkchina.com

3. Następnie należy użyć przyssawki doczepiając ją do przedniego panelu, po czym wziąć otwierak serwisowy GSM z tworzywa plastikowego i delikatnie na bocznej aluminiowej otoczce spróbować oddzielić tylną pokrywę od całego korpusu. W tym celu należy bardzo ostrożnie przesuwać plastikowy otwierak w górę i w dół po obu stronach (używanie metalowej szpatułki może uszkodzić boczną ramkę). Podczas podważania całego korpusu od tylnej pokrywy trzeba być dokładnym i bardzo ostrożnie przesuwać plastikową łopatkę. Zaczepy trzymając przedni korpus winny zwalniać i kiedy poczujemy luz należy pociągnąć delikatnie przyssawkę tak aby odłączyć cały korpus od tylnej aluminiowej pokrywy uważając na taśmę, która łączy przycisk linii papilarnych FPC (na tylnej pokrywie) z płytą główną.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

4. Po oddzieleniu i odchyleniu pokrywy w delikatny sposób (taśma jest dość długa) musimy odłączyć jeden koniec taśmy tylnej pokrywy od Printed Circuit Board (płyty głównej) delikatnie wypinając końcówkę taśmy z konektora łączącego z PCB.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

5. Następną czynnością jest odkręcenie wszystkich śrubek z płyty głównej, tak aby później móc odłączyć wszystkie konektory (połączenie z baterią, tylni aparat fotograficzny, wyświetlacz, FPC, boczne przyciski), które po odkręceniu śrubek trzymają PCB.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

Pamiętajmy, że śrubki muszą być zamontowane w tych samych miejscach.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

Odczepianie konektorów od PCB.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

6. W następnej i ostatniej czynności należy podważyć delikatnie płytę i ją wyciągnąć. W kolejnej czynności przenosimy się na sam dół telefonu, odczepiając głośnik BOX BTB i inne podzespoły takie jak wibrator, złącze ładowania oraz gniazdo jack. Zostanie nam już tylko odklejenie baterii podklejonej taśmą dwustronną, więc musimy delikatnie podważać baterię szpatułką z każdej strony.

fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com
fot.etkchina.com

Po takim rozłożeniu telefonu możemy dokonać np. wymiany uszkodzonego mechaniczne wyświetlacza. Niestety, ale w nowych smartfonach najczęstszą naprawą pękniętego LCD (wyświetlacz) jest wymiana całego modułu, który z przodu ma ekran z szybą, a na tylnym korpusie moduły, które przed chwilą zdemontowaliśmy.

etkchina.com
etkchina.com

Naprawy z powyższym poradnikiem dokonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli będziecie mieli problemy, zapraszamy do pisania w komentarzach spróbujemy pomóc 🙂

Źródło: etkchina.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *