ifixit.com
Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Black Berry Z10?

Smartfonów na rynku jest co niemiara. Pamiętajmy, że każdy z nich ma drogie podzespoły, w szczególności wyświetlacze. Tym razem Black Berry Z10 trafiło na redakcyjną tapetę uzupełniając tym samym portfolio cyklu „Jak rozebrać flagowca?”.

Rozbieranie Jeżynki jest proste

Wymiana wyświetlacza w dzisiejszym cyklu będzie taka samo prosta jak zbieranie jeżyn w lesie. Kanadyjska firma Black Berry znana jest nam na rynku głównie z autorskiego systemu Black Berry OS. Jak dobrze pamiętamy producent od dłuższego czasu nie radzi sobie na rynku, podobnie jest również z serwisem, który w zasadzie w Polsce „nie istnieje”. Producent jedyny serwis jaki posiada to tylko i wyłącznie ten za granicą, a urządzenie z linii popularnej jeżynki są głównie dla świadomych i odpowiedzialnych klientów. Pozwoliłam sobie zaprezentować Wam jak wymienić wyświetlacz w modelu Black Berry Z10 ponieważ w Polsce ciężko bywa z naprawami odpłatnymi. Obsługa gwarancyjna to zazwyczaj powiązane umowy między dystrybutorem, a firmą RIM (Research In Motion nazwa firmy do 2013r) znajdującą się w Wielkiej Brytanii. Naprawy odpłatne w takim przypadku mogą wcale nie być dostępne, albo co gorsza serwis dystrybutora może nam przedstawić kosztorys w Euro. Dlatego zaprezentuje Wam dziś jak kobieta radzi sobie z rozbieraniem jeżyn…znaczy z wymianą wyświetlacza. Do tej niezwykle prostej naprawy będę potrzebowała śrubokręty Torx od T2 do T4, otwierak serwisowy GSM, opalarkę lub na domowe potrzeby suszarkę do włosów, pincetę i oczywiście nowy wyświetlacz.

Krok 1:

Zdejmujemy tylną pokrywę baterii i wyciągamy akumulator. Upewniamy się, że w urządzeniu nie pozostały żadne karty (SIM, SD).

Śrubokrętem Torx T3 (niektóre urządzenia Torx T4) odkręcamy 9 śrub zaznaczonych na poniższym zdjęciu.

7

Postarajmy się pamiętać o tym aby każda śrubka przy składaniu urządzenia trafiła na swoje miejsce. Jeśli dłuższe śrubki trafią na inne miejsca przy skręcaniu mogą uszkodzić nowy wyświetlacz.

Po odkręceniu śrubek pokrywa, która zakrywa wnętrze telefony powinna łatwo dać się zdemontować przy użyciu samej ręki, ewentualnie możemy podważyć ją delikatnie otwierakiem GSM. Podważając pokrywę odkładamy ją na bok.

 

Krok 2:

Po otwarciu i oddzieleniu całej pokrywy widzimy całą płytę główną. Odłączamy wszystkie konektory, które trzymają PCB (płytę). Zaczynamy od kamery, której taśma przebiega pod płytą i konektor ma na samej górze (zaraz obok modułu wibracji – czerwone kółeczko).

fot.ifixit.com
fot.ifixit.com

Kolejny konektor to podłączenie gniazda JACK. Na środku znajdują się kolejne 2 złącza które łączą LCD z płytą główną, należy je również odpiąć.

Krok 3:

Po wypięciu wszystkich konektorów trzymających płytę główną możemy przystąpić do jej demontażu. Podnosimy ja delikatnie podważając paznokciem lub otwierakiem GSM odkładając ją na bok.

Po jej oddzieleniu używamy śrubokrętu Torx 2 i odkręcamy kolejne śrubki, które znajdują się na bokach ramki i pełnią funkcję podtrzymywania LCD oraz dodatkową śrubkę w górnym rogu.

Odklejamy 3 taśmy z konektorami, które są przyklejone do korpusu.

Krok 4:

Po wyjęciu „serca” telefonu możemy oddzielić wyświetlacz od całego korpusu. Włączamy suszarkę i staramy się delikatnie podgrzać ekran po lewej i prawej stronie. Podczas podgrzewania poruszaj suszarką góra dół aby nie trzymać jej cały czas w jednym miejscu. Powinniśmy podgrzewać ekran po około 30 sekund po każdej stronie.

fot.ifixit.com
fot.ifixit.com

Krok 5:

Po podgrzaniu ekranu bierzemy do ręki plastikowy otwierak GSM i staramy się sukcesywnie oddzielamy ekran wsuwając otwierak w szczelinę i przesuwając go powoli do góry i do dołu. Czynność powtarzamy do momentu aż zobaczymy, że ekran sam się stopniowo odkleja. Jeśli mamy z tym problem, warto ponownie podgrzać miejsce gdzie ekran mocniej trzyma. Oddzielanie ekranu zaczynamy od miejsca gdzie mamy najlepszy dostęp np. górny lub dolny róg.

fot.ifixit.com
fot.ifixit.com

Krok 6:

Ostatnią czynnością w demontażu wyświetlacza jest delikatne podniesienie go, tak aby wyciągnąć 3 konektory i taśmy przez szczelinę w której zostały poprowadzone.

fot.ifixit.com
fot.ifixit.com

Pamiętaj, że naprawy we własnym zakresie mogą doprowadzić do utraty gwarancji. Wykonujesz je na własną odpowiedzialność. Montaż wyświetlacza i złożenie telefonu wykonujemy analogicznie do demontażu. Telefony Black Berry to ciekawa konstrukcja, jak widać też nie jest trudna do rozłożenia. Jeśli macie jakieś pytanie zapraszam do komentarzy, na wszystkie chętnie odpowiem. Już wkrótce więcej poradników z cyklu „Jak rozebrać flagowca?”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *