Motorola Moto Z z pewnością nie należy do tanich telefonów, jednak nie znaczy to, że nie możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, samemu go naprawiając. Oto jak wymienić wyświetlacz w tym telefonie.
Samo wymontowanie wyświetlacza z Moto Z nie stanowi wielkiego problemu. Nie musimy rozkręcać połowy urządzenia, bowiem jest ono otwierane właśnie przez demontaż ekranu. Do wykonania operacji potrzebne nam będą: otwierak gsm (albo kostka do gitary), nagrzewnica lub opalarka oraz pęseta.
Wyświetlacz do Motorola Moto Z / fot.fixez.com
Do zakończenia naprawy będzie nam oczywiście potrzebny nowy ekran, który z pewnością znajdziemy w internecie lub w lokalnych sklepach. W przypadku naprawy tego telefonu, z wyższej półki ekran nie będzie tani, ale cóż na to nie mamy już wpływu. Możemy również poszukać innego zamiennika lub ekranu z odzysku (używanego).
Standardowa procedura
Na samym początku oczywiście wyłączamy urządzenie oraz wyciągamy szufladkę z kartami. Do jej otworzenia możecie użyć kluczyka dołączonego do telefonu, bądź zwykłego spinacza biurowego.
Wyłączanie telefonu Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Wyciąganie karty Sim z telefonu Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Delikatne podważanie
Przechodzimy do bardziej inwazyjnej operacji, jaką będzie podważanie wyświetlacza. Warto podczas robienia tej czynności zachować ostrożność. Najpierw nagrzewamy ekran opalarką. Ruszamy nią wzdłuż ramek urządzenia i nie trzymamy długo w jednym miejscu, bowiem może to skończyć się topieniem plastiku i nawet uszkodzeniem urządzenia.
Podgrzewanie ekranu opalarką / fot.Fixez.com
Następnym krokiem jest podważenie ekranu za pomocą otwieraka lub kostki. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto wyposażyć się w rękawice oraz okulary ochronne. Szkło, czasem odpryskujące podczas podważania, może uszkodzić wzrok.
Podważanie wyświetlacza kostką do gitary w telefonie Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Jeśli w którymś miejscu ekran nie odpuszcza, należy ponownie go nagrzać. Przypominam o poruszaniu urządzeniem podgrzewającym w celu uniknięcia podtopienia elementów.
Podgrzewanie ekranu opalarką / fot.Fixez.com
UWAGA! Jeśli ekran będzie już luźny, pod żadnym pozorem nie ciągnijmy za niego, aby nie uszkodzić taśm, które musimy odpiąć. Aby to zrobić, delikatnie odginamy wyświetlacz w stronę przycisków. Teraz odpinamy taśmę starego modułu LCD. Podłączona jest ona bezpośrednio do płyty głównej i zakryta dodatkową osłonką, którą musimy zdjąć jako pierwszą. Do tej czynności warto użyć pęsety.
Odczepianie zaślepki złącza modułu wyświetlacza telefonu Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Wypinanie konektora (wczepki) modułu wyświetlacza Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Czas na demontaż drobnych elementów z modułu wyświetlacza
Odłączony i uszkodzony ekran odkładamy na bok i przystępujemy do odłączenia na nim dwóch ważnych elementów, czyli przycisku home oraz diod powiadomienia. W obu przypadkach jest to kwestia odklejenia taśmy, tylko pamiętajmy, że przy każdym takim działaniu musimy być bardzo delikatni, aby ich nie urwać. Zacznijmy od przycisku home.
Odczepianie taśmy od przycisku Home / fot.Fixez.com
Do tej czynności powinniśmy użyć pęsety, która pozwoli nam odblokować taśmę. Jak to zrobić? Jak widać na obrazku, mamy tam pewnego rodzaju zapięcie na klipsa. Wystarczy, że podniesiemy mały element, co uwolni nam wyciągnięcie taśmy od przycisku home.
Odklejanie taśmy przycisku Home oraz jego demontaż / fot.Fixez.com
Taśmę, która została uwolniona z klamerki musimy bardzo delikatnie odklejać, poczynając od góry, krok po kroku. Jeśli nie czujecie się zbyt pewni przy takim demontażu z pęsetą, to możecie użyć plastikowego otwieraka, delikatnie podważając podklejoną taśmę. W momencie kiedy uda się nam już podważyć bierzemy się za sam przycisk.
Demontaż przycisku Home / fot.Fixez.com
UWAGA! Nie ciągniemy za taśmę, aby wyciągnąć przycisk. Dlaczego? Otóż przycisk jak i większość elementów jest podklejony do modułu. W takim przypadku należy podważyć pęsetą lub otwierakiem delikatnie przycisk. Jeśli nie czujecie się pewni w tym przypadku, to możecie również użyć opalarki lub suszarki, delikatnie podgrzewając przycisk, co spowoduje łatwiejszy demontaż. Oczywiście nie jest to wymagane.
Odłączanie diod powiadomień / fot.Fixez.com
Czas na odłączenie diod, które powiadamiają nas o nieodebranych połączeniach i wiadomościach. Jak to zrobić? Do tej czynności warto użyć otwieraka serwisowego (spudger). Wystarczy, że, tak jak w przypadku taśmy przycisku home, będziemy podważać taśmę z elementem. Nie bagatelizujmy tej czynności, gdyż podczas każdej naprawy należy być skupionym, dokładając należytej staranności.
Zamontowanie nowego ekranu Motorola Moto Z / fot.Fixez.com
Całość montujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. Pamiętajcie, że wszystkie naprawy i czynności, jakie zostały przedstawione w tym poradniku, wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszamy do komentarzy, na wszystkie chętnie odpowiemy. Warto dodać, że nowy ekran, który kupimy, będzie posiadał folie ochronne z dodatkowo nałożonym klejem na ramki oraz poszczególne miejsca. Prawda, że proste?
Źródło: Opracowanie własne