Naprawy Samsung Naprawy telefonów Strona Główna

Jak wygląda wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A73?

Obsługa serwisowa telefonów ciągle się zmienia. Niezależnie od producenta, każda firma ma swoje własne zasady i procedury. Patrząc na firmę Samsung możemy dostrzec sporą powtarzalność ze względu na te same konstrukcje smartfonów. Widzimy to na przykładzie niedawno wypuszczony telefonów Samsung Galaxy A72 oraz A73, przy których wymiana wyświetlacza wygląda identycznie.

Wymiana pokrywy baterii Samsung Galaxy A73 jest tak samo prosta, jak w modelu Galaxy A72 lub A52

Klapka baterii to przede wszystkim tworzywo sztuczne. Demontaż tego podzespołu nie różni się zupełnie od innych napraw telefonów. Dla urządzeń Galaxy A72 lub A52 wymiana samej klapki wygląda wręcz bliźniaczo co do modelu A73. W domowych warunkach wystarczy nam jedynie suszarka lub inne narzędzie dające nam ciepły podmuch. Praktycznie w każdym smartfonie pokrywa baterii pokryta jest kleistą uszczelką, która pod wpływem ciepła łatwo oderwać od przyklejonego elementu. Jak możemy tego dokonać? Przede wszystkim zgrzewamy całą ramkę urządzenia Samsung Galaxy A73. Suszarkę podczas podgrzewania przesuwamy regularnie wzdłuż ramek urządzenia. Ważne, abyśmy przy podgrzewaniu nie trzymali suszarki ciągle w jednym miejscu, możemy doprowadzić w ten sposób do niepotrzebnych uszkodzeń, a co za tym idzie również kosztów.

Przy wykorzystaniu bardzo płaskich otwieraków (przed próbą wsunięcia tak płaskiego narzędzia warto użyć przyssawki) co da nam znacznie lepszy dostęp do środka urządzenia. Odpowiednio płaskie narzędzia, takie jak np. kostka do gitary umożliwiają przesuwanie narzędzie stopniowo odcinając rozgrzaną uszczelkę z klejem. Chcąc dostać się do środka smartfona, powinniśmy powtarzać działanie tak długo, aż w końcu uda się nam oddzielić pokrywę baterii od całego korpusu. Ten sam proces możemy zastosować w modelu Samsung Galaxy A72. Co ciekawe – obiektyw pokrywy (czyli „szklane oczka”) w sytuacji uszkodzenia można również wygrzać. Umożliwi nam to naprawę pękniętych szkiełek. Gwarancyjny serwis Samsung w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia pokrywy lub też szkiełka aparatu zaproponuje nam odpłatną wymianę pokrywy baterii.

Od wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A73 dzieli nas już tylko 16 śrubek i wyjęcie zewnętrznych części

Po zdjęciu pokrywy baterii wystarczy, że odkręcimy już tylko 16 wkrętów śrubokrętem krzyżakowym. Warto zwrócić uwagę na te drobne śrubki, ponieważ łatwo je zgubić. W serwisach telefonów wkłada się je do szczelin dostępnych na matach serwisowych. W domowych warunkach możemy użyć torebki strunowej (popularnie zwana samarką).

W ten sposób odsłonimy górną i dolną część urządzenia. Na samej górze mamy plastikową osłonkę z liniami anteny oraz element potrzebny do komunikacji NFC (czarna „folia”). Mają tak delikatne podzespoły zbyt intensywne podgrzewanie pokrywy nie jest wskazane. Może to doprowadzić do uszkodzenia właśnie takich elementów (jak antena NFC). Plastikową osłonkę płyty głównej możemy podważyć paznokcie lub przy użyciu serwisowej kostki. Jest ona na zaczepach, więc wypinając ją powinniśmy usłyszeć charakterystyczne „clik”.

W dolnej części smartfona czarna osłonka (z wejściami na śrubki) połączona jest również z głośnikiem (buzzerem). Przy charczącym głośniku (np. podczas puszczania jakiejś muzyki) powinniśmy dokonać wymiany właśnie tej części. Co ciekawe – często usterkę głośnika można usunąć poprzez oczyszczenie otworów (uwaga nie wkładać tam igły do smartfona). Po odłożeniu głośnika na bok możemy zabrać się za demontaż kolejnych podzespołów.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A73 z ramką lub bez – wybór należy do Ciebie

Dokładnie taka samo wyglądała procedura wymiany wyświetlacza w niższych modelach z rodziny Galaxy A. Na tym etapie to od nas zależy, w jaki sposób będziemy wymieniać wyświetlacz w smartfonie. Stosując pierwszy sposób musimy podgrzać wyświetlacz, abyśmy mogli go podważyć ekran. Taśma wyświetlacza przebiega pod korpusem, a złącze widzimy w lewej dolnej części urządzenia. Na miejscu uszkodzonego ekranu wstawiamy nowy ekran, który później będziemy musieli oczywiście skleić z korpusem. Ta metoda naprawy jest nieco trudniejsza i nieco tańsza, ponieważ wyświetlacz nie posiada ramki.

Przymierzając się jednak do drugiego sposobu, w pierwszej kolejności odłączamy wszystkie taśmy i połączenia, w tym kable anteny GSM. Do tego działania możemy użyć paznokcia lub narzędzia, jakim podnosiliśmy pokrywę baterii. Bardzo istotną kwestią na tym etapie jest uwaga. Musimy odłączyć wszystkie elementy w tym wykręcić 1 śrubkę na płycie głównej oraz płytce sub w celu pełnego demontażu. Płytkę odpowiedzialną za ładowanie możemy wyciągnąć z podłączonymi antenami, wystarczy odłączyć je tylko w jednym miejscu. Jeśli upewnimy się, że wszystko zostało odłączone, przechodzimy do podnoszenia wszystkich podzespołów. Przed ponoszeniem PCB (płyty głównej) wyciągnijmy szufladkę na karty. Takie działanie można wykonać teraz lub bezpośrednio przed przystąpieniem do naprawy.

Wyciąganie baterii, modułu wibracji, głośnika rozmów oraz bocznych przycisków nie musi być koniecznym działaniem

To w dużej mierze zależy głównie od części, jaką zakupimy. W przypadku wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A73 z ramką powinniśmy dostać moduł z przyklejoną baterią, modułem wibracji, głośnikiem oraz przyciskami. Oczywiście może się tak zdarzyć, że moduł będzie posiadał tylko poszczególne elementy np. akumulator i przyciski. W takim przypadku podgrzewając (delikatnie głośnik oraz wibracje) możemy je delikatnie podważyć używając np. pęsety w celu zamontowania wszystkiego na nowo zakupioną część.

Na rynku można kupić przeróżne podzespoły. Są to wyświetlacze zarówno bez ramki, jak i z ramką. Różnicę zakupu odczujemy oczywiście w cenie, ponieważ moduł z ramką i baterią jest droższy niż tylko sam wyświetlacz. Pamiętajmy, że jeśli nie czujemy się na siłach lub nie mamy czasu na takie „operacje” warto skorzystać z pomocy fachowców. Niejeden serwis Samsung z pewnością pomoże nam naprawić nasze urządzenie przedstawiając nie tylko możliwość wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A73, ale także szybki, jeśli ekran będzie działał poprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *