Porady okołotechnologiczne

Jak urządzić pokój dziecka w wieku szkolnym?

Aranżacja pokoju dziecięcego budzi wiele wątpliwości wśród wielu rodziców. Dorośli nie zawsze wiedzą, jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym. Zobacz, jak zrobić to dobrze.

Dziecięcy pokój stanowi wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale także dla projektantów wnętrz. W końcu to od aranżacji pokoju pociechy zależy więcej, niż początkowo mogłoby się wydawać. Dobrze urządzony pokój będzie wpierał zdolności malucha i pomoże mu budować jego własny świat, z kolei nieodpowiednia aranżacja może wyrządzić dziecięcemu rozwojowi więcej szkód, niż pożytku. Nie działaj na oślep i sprawdź, jak zaaranżować pokój dla dziecka w wieku szkolnym.

Pokój dziecka w wieku szkolnym – jak urządzić?

Podziel pokój na strefy

Małe dzieci nie mają zbyt wielu wymagań, niestety wraz z dzieckiem jego wymagania nieustannie rosną. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują przestrzeni, w której będą mogło prawidłowo się rozwijać. Właśnie z tego względu podział na strefy w dziecięcym pokoju jest tak ważny. Podział na strefy powinien wyglądać następująco: strefa nauki, strefa zabawy, strefa wypoczynku. Ważne jest, aby odpowiednio je rozdzielić i nie dopuścić do tego, aby wzajemnie na siebie nachodziły.

Mądrze dobieraj kolory

Wbrew pozorom, kolorystyka w dziecięcym pokoju nie może być dziełem przypadku. Rodzice i dzieci uwielbiają miejsca, w których jest kolorowo, a na ścianach widnieją różnego rodzaju postacie z bajek. Oczywiście sam zamysł nie jest zły, jednak – tak jak wszędzie – liczy się umiar. Zbyt liczne wzory i kolory rozpraszają dziecięcą uwagę. Z kolei stonowane barwy sprzyjają skupieniu. Dobrze, jeśli aranżacja pokoju dziecka będzie sprzyjała nie pobudzeniu, lecz wyciszeniu i skupieniu umysłu.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie w pokoju dziecka gra niebagatelną rolę. A wszystko dlatego, że od rodzaju i ilości lamp będzie zależał nie tylko komfort naszej pociechy, lecz także zdrowie oczu. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu znajdzie się kilka źródeł światła, czyli osobne oświetlenie całego pokoju, lampka na biurko i światło, które będzie towarzyszyć dziecku przed snem. Sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne dla dziecięcego zdrowia lampy znajdziemy między innymi pod adresem https://zext.pl/

Zapewnij dziecku niezbędne wyposażenie

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak wspierać prawidłowy rozwój malucha nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wyposażenie dziecięcego pokoju wpływa na komfort życia dziecka. Aranżacja dziecięcego pokoju nie powinna być dziełem przypadku. W królestwie malucha powinny znaleźć się nie tylko takie elementy jak dostosowane do wieku i wzrostu dziecka meble, praktyczne biurko, wygodne i bezpieczne dla zdrowia krzesło, ale także liczne półki, pudła na zabawki i organizery do dziecięcego pokoju.

Pamiętaj o potrzebach dziecka

Dorośli nie powinni zapominać, że pokój dziecka powinien być dostosowany do faktycznych preferencji malucha, a nie do tego, co rodzicom się wydaje. Tylko w pokoju, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo, może się ono prawidłowo i w pełni radości rozwijać. Dlatego warto słuchać, co pociechy mają nam do powiedzenia. W końcu chodzi o ich, a nie rodziców, pokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *