Porady okołotechnologiczne

Jak szyfrować połączenie z Internetem?

Internet daje nam wiele możliwości, jakich nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej. Z jego użytkowaniem wiążą się jednak również ogromne zagrożenia, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Wielu z nas słyszało o wirusach, które mogą zainfekować nasz komputer, znane są również przypadki oszustw dokonywanych przez nieuczciwych użytkowników, którzy żerują na niewiedzy i niedoświadczeniu innych. Mogłoby się wydawać, że unikając podejrzanych witryn i zachowując ostrożność w kontaktach z nieznajomymi mamy zapewnione całkowite bezpieczeństwo. Niestety jest zupełnie odwrotnie.

Dlaczego warto szyfrować połączenie z Internetem?

W sieci czujemy się anonimowo. Możemy ukryć się za sztucznym loginem, wysyłać dowolne wiadomości, do których nikt niepowołany nie powinien mieć dostępu. Jest to jednak złudne wrażenie. Każdy nasz ruch w Internecie jest monitorowany. Odpowiada za to dostawca usług internetowych, który w każdej chwili może sprawdzić odwiedzane przez nas strony i przekazywane treści.

Co więcej, wszystko to odbywa się zgodnie z prawem. Ogólnym założeniem jest umożliwienie rządom i służbom porządkowym wykrycie potencjalnych zagrożeń, jednak nieograniczony dostęp do naszych danych stanowi furtkę dla ogromnych nadużyć. Rządy i korporacje mogą zbierać informacje na nasz temat i wykorzystywać je w znany tylko sobie sposób – a to wszystko bez naszej zgody i wiedzy. Niektórzy użytkownicy mogą sądzić, że skoro nie mają nic do ukrycia, to podglądanie ich aktywności w sieci nie powinno im przeszkadzać.

Jednak czy chcielibyśmy, aby ktoś zaglądał do naszego mieszkania przez dziurkę od klucza 24 godziny na dobę, nawet jeśli nie robimy tam nic zdrożnego? Do tego właśnie można porównać politykę prowadzoną przez rządy i firmy telekomunikacyjne. Jestem pewien, że każdy z nas czułby się niekomfortowo w takiej sytuacji.

Na czym polega szyfrowanie VPN?

Istnieje jednak rozwiązanie, które może poprawić naszą sytuację i ukryć to, co robimy w sieci przed wścibskim okiem niepowołanych osób. Wystarczy skorzystać z usługi VPN. Jest to skrót od angielskiego terminu „virtual private network”, co oznacza wirtualną sieć prywatną (zob. Co to jest VPN?).

Na czym polega tego rodzaju szyfrowanie? W przypadku tradycyjnego połączenia, aby uzyskać dostęp do Internetu musimy najpierw połączyć się z serwerem dostawcy usług. To połączenie jest całkowicie jawne, a wszystkie dane są dostępne dla wcześniej wspomnianych firm i organów. Korzystając z VPN, otrzymujemy prywatny tunel, za którego pośrednictwem łączymy się z siecią. Zamiast łączyć się z odgórnie określonym serwerem dostawcy, nasze urządzenie wysyła dane do prywatnego serwera w dowolnym miejscu na świecie, omijając jednocześnie te urządzenia, które podlegają stałej inwigilacji.

Jakie korzyści dają nam usługi VPN?

Główną zaletą korzystania z usług VPN jest podniesienie bezpieczeństwa naszych danych. Hakerzy nie są w stanie uzyskać dostępu do przesyłanych przez nas informacji. Za pośrednictwem wirtualnej sieci można więc bez obaw przesyłać poufne dokumenty, czy korzystać z internetowej bankowości.

Ważna jest również anonimowość. Szczególnie cenią ją sobie osoby, które wierzą w konieczność ochrony prywatnych danych. Nie chcą one, aby wielkie firmy czy rządy państwowe miały dostęp do informacji na ich temat. VPN pozwala również na swobodne korzystanie z niezabezpieczonych sieci w punktach ogólnodostępnych takich jak lotniska, hotele czy kawiarnie. Będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują i chcą mieć możliwość bezpiecznej pracy zdalnej. Innym plusem takiej usługi jest możliwość łączenia się z siecią prywatną lub domową. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do plików zapisanych na innym urządzeniu w tej sieci – nawet jeśli znajdujemy się wiele kilometrów dalej.

Dla wielu osób ważna jest także możliwość ominięcia ograniczeń geolokalizacji. Zdarza się, że strony dostępne w Polsce są blokowane zagranicą – i odwrotnie. Jako że łączymy się z serwerem w dowolnym miejscu na świecie, problem ten znika bezpowrotnie.

Jak wybrać najlepszą usługę VPN?

Usługi VPN są płatne, a ich cena zależy od wielu różnych czynników. Całkowity koszt jest ważny, ale przy wyborze należy zwrócić uwagę również na inne aspekty. Jeśli korzystamy z kilku urządzeń (np. laptopa, smartfona i tabletu), należy upewnić się, że wszystkie mogą łączyć się z siecią naraz. Rankingi i recenzje aktualnie najlepszych usług VPN znaleźć można m.in. na stronie TOP VPN.

Niektóre sieci VPN mają ograniczony transfer danych, a dostępna ilość zależy od rodzaju wybranego pakietu. Należy również sprawdzić, czy możemy swobodnie zmieniać lokalizację serwera, z którym łączy się nasze urządzenie. Biorąc pod uwagę te aspekty możemy mieć pewność, że korzystanie z usługi VPN przyniesie nam satysfakcję i podniesie nasze bezpieczeństwo w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *