Porady okołotechnologiczne

Jak sprawdzić prędkość routera?

Zacznijmy od podstaw. Prędkość Internetu jest mierzona w bitach (pojedynczy binarny 1 lub 0) na sekundę. Połączenia internetowe mogą obsłużyć wiele z tych danych, więc zwykle mówimy o prędkościach w megabitach na sekundę (Mb / s), czyli milion bitów na sekundę. Kiedy prędkości stają się naprawdę szybkie (1000 Mb / s lub szybsze), mówimy o nich w gigabitach na sekundę (Gb / s), co stanowi miliard bitów na sekundę. (1 000 Mb/s = 1 Gb/s).

Prędkość pobierania, określana również jako przepustowość, mierzy szybkość, z jaką informacje z Internetu docierają do urządzenia (na przykład, jak szybko ładuje się program Netflix). Zwykle mierzy się go w megabitach na sekundę (Mb / s), chociaż naprawdę szybkie połączenia są mierzone w gigabitach na sekundę (Gb / s). Prędkość pobierania jest szczególnie ważna w przypadku zastosowań takich jak oglądanie wysokiej jakości wideo lub pobieranie oprogramowania.

O tym warto pamiętać

Urządzenie, znane jako router, używane w sieciach komputerowych, przesyła lub kieruje dane do różnych miejsc docelowych na podstawie ich adresów. Internet jest najczęstszą siecią, w której przesyłane są informacje. Szybkość działania routera może się różnić w zależności od połączenia. Aby umożliwić szybkie i łatwe sprawdzenie prędkości routera, wiele stron internetowych zapewnia bezpłatne testy. Testy te wymagają tylko kilku krótkich kroków.

Do jednych z nich można z całą pewnością zaliczyć nic innego, jak wprowadzenie adresu URL do jednego z wielu bezpłatnych narzędzi do testowania online w przeglądarce internetowej. Speedtest.com, speedguide.net i dslreports.com są przykładami stron internetowych oferujących takie testy.

Co to jest opóźnienie?

Innym ważnym miernikiem prędkości Internetu jest opóźnienie lub opóźnienie. Opóźnienie bardzo różni się od przepustowości, mimo że oba dotyczą szybkości połączenia. Opóźnienie odnosi się do czasu potrzebnego na wysłanie sygnału z komputera do usługodawcy i powrót. Duże opóźnienia mogą prowadzić do większego buforowania podczas przesyłania strumieniowego wideo, ale są znacznie bardziej uciążliwe w działaniach takich jak czat wideo lub gry online.

Podsumowanie

Połączenia internetowe mogą obsłużyć wiele z tych danych, więc zwykle mówimy o prędkościach w megabitach na sekundę (Mb / s), czyli milion bitów na sekundę. Kiedy prędkości stają się naprawdę szybkie (1000 Mb / s lub szybsze), mówimy o nich w gigabitach na sekundę (Gb / s), co stanowi miliard bitów na sekundę. Urządzenie, znane jako router, używane w sieciach komputerowych, przesyła lub kieruje dane do różnych miejsc docelowych na podstawie ich adresów. Internet jest najczęstszą siecią, w której przesyłane są informacje.

Szybkość działania routera może się różnić w zależności od połączenia. Aby umożliwić szybkie i łatwe sprawdzenie prędkości routera, wiele stron internetowych zapewnia bezpłatne testy. Innym ważnym miernikiem prędkości Internetu jest opóźnienie lub opóźnienie. Opóźnienie bardzo różni się od przepustowości, mimo że oba dotyczą szybkości połączenia. Opóźnienie odnosi się do czasu potrzebnego na wysłanie sygnału z komputera do usługodawcy i powrót.

Nie wiesz czy twoje urządzenie czy działa poprawnie? Zajrzyj do poradnika na stronie https://testoria.pl/poradniki/poradniki-dom-i-biuro/test-routera-zobacz-jak-sprawdzic-swoje-urzadzenie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *