Składanie reklamacji to najmniej przyjemna rzecz, jaką klienci muszą wykonać w celu naprawy swojego towaru. Uszkodzony towar powinien zostać naprawiony lub wymieniony, aby klient mógł cieszyć się dalej ze swojego sprzętu. Niestety zdarzają się takie reklamacje, w których zmuszeni jesteśmy dosyłać wyjaśnienia do serwisów naprawczych lub podjąć dyskusje w celu uzyskania naprawy gwarancyjnej. W takich przypadkach warto wiedzieć jak postępować, aby osiągnąć sukces.
Najlepiej wcale nie rozmawiać z serwisem producenta, mówiąc wprost nie reklamować towaru w ramach gwarancji. Znacznie wygodniejsza jest rękojmia dająca nam więcej „przywilejów” i argumentów do dyskusji ze sprzedawcą. Kiedy jednak już nie mamy innego wyboru pamiętajmy, że działając według pewnych wskazówek dialog z punktami napraw niektórych producentów może być znacznie łatwiejszy.
Czytaj kartę gwarancyjną i na tym buduj swoje odpowiedzi
To główne źródło informacji umożliwiające nam jakąkolwiek dyskusję z producentem. Nie warto wyskakiwać przed szereg bez zapoznania się z argumentami samego producenta. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zdarza się, że producent sam nie zna lub inaczej – nie pamięta swoich zapisów gwarancyjnych w momencie, kiedy nie są one korzystne dla producenta. To trochę tak jak z policjantami, którzy chcą ukarać nas za brak maseczki, ale nie wiedzą, z jakich artykułów korzystać.
https://www.youtube.com/watch?v=jkXPlKgMwWU
Niektóre odpowiedzi pracowników serwisu mogą być niezgodne z tym, co mówi karta gwarancyjna. Trzeba umieć wyłapać te niezgodności i przeanalizować je bezpośrednio z kartą. Kto wie, może złapiemy serwis na gorącym uczynku? Nieznajomość prawa szkodzi, nieznajomość zapisów gwarancyjnych również, bo mogą tam być bardzo ważne zapisy przeważające szale na naszą korzyść. Takich przykładów może być wiele, ale jednym z popularniejszy jest fakt, że serwis telefonów Huawei ma obowiązek naprawić telefon w ciągu 14 dni. W przeciwnym razie urządzenie powinno zostać wymienione. Jeszcze innym bardzo korzystnym zapisem może być informacja, o możliwe wymianie sprzętu po 3 naprawach mechanicznych. Nie powołując się na żaden z punktów tracimy, ponieważ producent za nas tego nie zrobi.
Przy kontrowersyjnych uszkodzeniach mechanicznych proś o zdjęcia i wyjaśnienia
Masz prawo do zdjęć. Samo stwierdzenie uszkodzenia z winy użytkownika jest mało wiarygodne. Tylko zdjęcia obrazują pewne problemu, usterki, uszkodzenia. Jeśli w telefonie stwierdzono uszkodzenie mechaniczne wnioskuj o wszystkie informacje.
Jeśli masz możliwość, sam również wykonaj zdjęcia przed wysłaniem telefonu do serwisu, ponieważ to Twoja linia obrony! Serwisy z założenia wykonują dokumentację fotograficzną, którą masz prawo zobaczyć. Bardzo podobnie jest z wyjaśnieniem. Gdy uszkodzenie opisywane przez producenta jest kontrowersyjne warto zapytać, o co dokładnie chodzi. Dodatkowe opisy można przełożyć na zdjęcia i porównać je w logiczny sposób. Uszkodzenie mechaniczne wyświetlacza najczęściej oznacza fizyczne złamanie/pęknięcie ekranu. Chociaż niektóre uszkodzenia mogą obejmować inne defekty według serwisu producenta.
Oddając telefon 4 raz do naprawy spodziewając się wymiany, a dostajesz naprawiony telefon. Jest na to metoda
O sposobie zakończenia reklamacji gwarancyjne zawsze decyduje producent. Czasami są wyjątki, kiedy karta gwarancyjna wręcz nakazuje zrobić z urządzeniem zupełnie inne rzeczy. Musimy jednak pamiętać, że w reklamacjach gwarancyjnych nic nie działa automatycznie. Jako klienci musimy powołać się na kartę, najlepiej na konkretny punkt. Serwis producenta korzystając z ekonomicznych form rozwiązania problemu (naprawa) nie wymieni nam urządzenia przy każdej reklamacji. Nawet jeśli jest to już 4 z rzędu naprawa. Wyjątkiem może być brak części lub inna decyzja producenta podyktowana np. wadliwym fabrycznie produktem. Jest jednak pewna możliwość, która jest nie tylko silnym argumentem, ale również wyraźnie daje do zrozumienia serwisom, że nie zawsze mają rację. Oddając telefon do serwisu po raz 5 śmiało możemy powiedzieć, że urządzenie jest nienaprawialne. W znacznej większości przypadków serwisy wskazują, że telefon da się naprawić otwierając furtkę do zakończenia dialogu po stronie klienta.
Wystarczy powiedzieć, że jeśli sprzęt da się naprawić to, dlaczego urządzenie trafia po raz 5 do serwisu producenta? Każda poprzednia naprawa była albo nieskuteczna, albo części były wadliwe, albo po prostu urządzenia nie da się naprawić. Serwis z pewnością będzie szukał możliwości wyjścia, ale fakty w takim przypadku stoją po stronie klienta. Jeśli coś można naprawić, to taką naprawę wykonuje się przede wszystkim raz, a porządnie. Rozumiem, że trudno sobie Wam wyobrazić zwycięstwo w takim momencie, ale uwierzcie mi, że takie reklamacje najczęściej kończą się wymianą sprzętu (oczywiście po potwierdzeniu usterki).
Łapanie za słowa i opinia techniczna ma spore znaczenie
Serwis telefonów Samsung, jako profesjonalny punkt napraw jest zobowiązany prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Musimy zauważyć, że w takich firmach pracują tylko ludzie, którzy mogą się pomylić. Jako klienci powinniśmy bez skrupułów wykorzystywać wszystkie pomyłki serwisu.
Dotyczy to nie tylko błędnych opinii, ale również i słów w korespondencji. Pracownicy, odpasując na nasze wiadomości mogą popełnić błędy lub napisać coś, co przyniesie nam korzyści. Nie obawiajmy się tego wykorzystać. W końcu to w naszym telefonie stwierdzono kontrowersyjne uszkodzenie mechaniczne, które nie powstało z winy użytkownika.
Uszkodzenie telefonu z naszej winy nie powinno być reklamowane
Powyższe porady służą tylko i wyłącznie do rozmowy z serwisem w przypadku, kiedy nasz telefon ma wadę fabryczną. Kombinowanie tylko po to, aby uzyskać bezpłatną naprawę lub wymianę jest kompletnie nie w porządku. Można wręcz powiedzieć, że jest to próba oszustwa stawiająca nas w bardzo złym świetle. Osobiście nie popieram takich praktyk, ale na rynku braknie klientów, którzy próbują oszukać serwis producenta. Takie działanie odbija się później na uczciwych klientach, którym rzeczywiście zepsuł się telefon.