Świetlówki LED są coraz częstszym rozwiązaniem przy wymianie klasycznego oświetlenia. Zalet świetlówki LED jest mnóstwo i jest ona zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczna świetlówka. Podłączenie świetlówki LED może wykonać każdy. Jest to czynność nieskomplikowana i do wykonania w krótkim czasie.

  • Podłączenie świetlówki LED jest czynnością prostą i nieskomplikowaną.
  • Świetlówki LED możemy z powodzeniem zastępować klasyczne świetlówki w posiadanych już obudowach.
  • Przy wymianie tradycyjnej świetlówki na świetlówkę LED musimy usunąć z obudowy stateczniki i startery.
  • Podłączając świetlówkę LED, musimy zwrócić uwagę na to, czy jest ona zasilana jednostronnie, czy dwustronnie.
  • Świetlówki posiadają właściwe oznaczenia na swoich obudowach.

Wymiana tradycyjnych świetlówek na świetlówki LED staje się coraz bardziej regularną praktyką, czy to w magazynie, hali produkcyjnej, czy w garażu domowym. Zastanawiając się, jak urządzić warsztat, pierwsza nasz myśl to dobre oświetlenie. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie świetlówka LED. Świetlówki LED zużywają o 50% mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki i mają znacznie dłuższą żywotność. Podłączenie świetlówki LED do oprawy zgodnej z tą technologią jest zazwyczaj tak proste, jak podłączenie odpowiedniego gniazda do trzonka świetlówki. Pamiętajmy, że stosując w oprawie lampę LED zamiast typowej lampy fluorescencyjnej, musimy ją odpowiednio przetworzyć. Na świetlówce LED nie powinno być żadnych dodatkowych stateczników ani starterów, a także powinna ona być zasilana bezpośrednio prądem 230 V.

Połączenia świetlówki LED

Jak przetestować zasilanie świetlówki LED? Wszystkie te informacje, a także system zasilania świetlówki, można znaleźć na opakowaniu produktu i w instrukcji, które powinny jasno określać, czy wybrana przez nas lampa fluorescencyjna jest zasilana z jednej strony, czy z obu stron. Przy trzonkach świetlówki znajdziemy również odpowiednie oznaczenia. W wariancie jednostronnym oznaczenia L i N znajdą się z jednej strony, podczas gdy druga będzie pusta. Oznaczenie L pojawia się po jednej stronie wariantu dwustronnego, podczas gdy oznaczenie N pojawia się po drugiej. Ponieważ prąd 230 V jest zmienny, dwustronne świetlówki LED można dowolnie podłączyć i regulować. Jednak w przypadku jednostronnego światła fluorescencyjnego musimy trzymać się założenia, że jego trzonek zasilający jest również połączony z gniazdem zasilanym przewodami L i N. Jeśli podłączymy przewody odwrotnie, możemy doprowadzić do uszkodzenia zarówno świetlówki, jak i całej instalacji.

Wybrana przez nas świetlówka ma duży wpływ na sposób podłączenia świetlówki LED. Hermetyczne oprawy lub zwykła oprawa świetlówkowa mogą być wyposażone w kilka połączeń, przy czym przeciwległe gniazda są zawsze używane do podłączenia jednej świetlówki. Należy sprawdzić, czy gniazda są podłączone do jednego przewodu (zasilanie dwustronne), czy też są podłączone tylko do jednego z nich (zasilanie jednostronne).

Jak podłączyć świetlówkę LED

Nawet dla nowicjuszy oświetleniowych podłączenie świetlówki LED lub opraw świetlówkowych nie jest trudne. Oczywiście instalację świetlówki LED rozpoczynamy od podłączenia oprawy do odpowiedniego źródła zasilania. Pamiętaj, aby przeprowadzać całą tę pracę przy wyłączonym zasilaniu. W przypadku prostej belki świetlówkowej znajdziemy przewody wychodzące z obudowy, które są wystarczające do podłączenia do prądu 230 V. Hermetyczne oprawy świetlówkowe zwykle mają wewnątrz swojej szczelnej obudowy mufy, których możemy użyć do szczelnego połączenia przewodów. Ze względu na wysoką klasę szczelności, jaką muszą mieć te lampy, taka konstrukcja jest niezbędna.

Świetlówka LED zostanie włożona do odpowiednich gniazd jako następny krok. Mamy całkowitą swobodę co do strony ich instalacji, jak napisaliśmy wcześniej w przypadku świetlówek działających po obu stronach. W przypadku świetlówek, które zasilane są z jednej strony, powinniśmy zwrócić na to większą uwagę. Wybierz odpowiednie gniazdo oprawy (to, do którego podłączony jest zasilacz) i włóż do niego trzonek świetlówki oznaczony lokalizacją zasilania (L i N). W przypadku jednostronnych żarówek fluorescencyjnych drugie gniazdo służy jedynie jako uchwyt. Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas instalowania świetlówki, aby uniknąć uszkodzenia lampy lub instalacji elektrycznej jako całości.

Schemat podłączenia może różnić się od powyższego wzoru w zależności od modelu świetlówki lub rodzaju zastosowanej oprawy, dlatego zawsze przed przystąpieniem do instalacji należy zawsze zapoznać się z instrukcją zawartą w produkcie przez producenta.

Świetlówki LED, czy warto?

Klasyczne świetlówki mają niestety wiele wad, z których niektóre są dla nas potencjalnie niebezpieczne:

  • Ich cechą charakterystyczną jest efekt stroboskopowy, który wywołuje szybkie zmęczenie oczu.
  • Emitują światło UV, które jest szkodliwe dla oczu, powodując zwyrodnienie siatkówki.
  • Mogą być szkodliwe, jeśli pękną, ponieważ zawierają rtęć, która jest potężną trucizną.
  • Mają gorszą jakość światła (widmo nieciągłe) w porównaniu do innych rodzajów oświetlenia.
  • Na skuteczność świetlną lampy wpływa temperatura otoczenia.
  • Przy wysokiej częstotliwości włączania/wyłączania następuje znaczne skrócenie żywotności.
  • W niskich temperaturach i przy niskich napięciach zapłon jest problematyczny.
  • Posiadają niski współczynnik mocy (około 0,5), wymagający zastosowania kondensatorów kompensacyjnych
  • Konieczna jest zapłata za utylizację zużytych żarówek fluorescencyjnych.

Zalety świetlówek LED to brak powyższych problemów, zdecydowanie lepsza jakość emitowanego światła, które jest dużo bezpieczniejsze dla ludzkiego zdrowia. Przede wszystkim jednak świetlówki LED to źródło światła wysoce energooszczędne, które znacząco redukuje koszt eksploatacji oświetlenia. Pytanie więc, czy warto wymieniać tradycyjne świetlówki na ich ledowe odpowiedniki, wydaje się pytaniem retorycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj