News

Jak pandemia wpłynęła na firmy informatyczne w Warszawie?

Niewątpliwie ostatnie miesiące wstrząsnęły światem. Wszystko to oczywiście za sprawą panującej epidemii koronawirusa. Wiele sektorów gospodarki musiało zmienić warunki swojego funkcjonowania albo obrać inne priorytety. Sporo osób straciło pracę i zastanawia się teraz, w którą stronę się kierować. Ostatnio stworzono listę zawodów, które są najbardziej poszukiwane i w obrębie których nie zapowiadają się masowe zwolnienia. Są to między innymi lekarze, pielęgniarki, magazynierzy, kierowcy czy zdalni korepetytorzy. Na tej liście kilka pozycji związanych jest z branżą IT. Czy zatem kryzys nie dotknął firm informatycznych w Warszawie, jak i całym kraju? Branża ta cały czas cierpi na niedobór specjalistów, może więc obecna sytuacja przyniesie nowe możliwości?

Sytuacja w firmach informatycznych w Warszawie

W ostatnim czasie przeprowadzono badania wśród firm informatycznych, nie tylko na terenie Warszawy, ale i całego kraju. Wynika z nich, że blisko 1 /3 polskich przedsiębiorców z tej branży nie odczuwa żadnych zmian związanych z pandemią, a co więcej ok. 5% zauważa poprawę swojej sytuacji. Oczywiście nie oznacza to, że cała branża wyszła obronną ręką, co można zauważyć np. po mniejszej ilości ofert pracy, szczególnie dla juniorów. Dlaczego? Osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki w branży IT przez pierwsze miesiące wymaga szkoleń, mentoringu, wsparcia i kompleksowego zarządzania. W pierwszych miesiącach osoba ta nie generuje przychodu, tylko generuje koszty. Dlatego, gdy dana firma informatyczna w Warszawie czy gdzieś indziej potrzebuje pracownika, w obecnej sytuacji woli postawić na kogoś z doświadczeniem.

Nowe szanse i możliwości?

Pomimo pandemii na rynku wiele firm informatycznych, szczególnie w dużych miastach. tj. Warszawa, prowadzi rekrutacje i jest gotowych na zatrudnienie nowych programistów nawet z małym doświadczeniem. Zwykle są to sektory związane z e-commerce, usługami mobilnymi czy rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem. Przedstawiciele innych firm informatycznych oznajmiają, że rozpoczną większą rekrutację zaraz po zakończeniu kwarantanny, ponieważ rynek cały czas jest nienasycony. Dlatego obecnie kluczowym krokiem ze strony osób młodych, które chciałyby rozpocząć karierę w IT jest samorozwój i podnoszenie kompetencji. Teraz organizowanych jest wiele kursów, szkoleń i webinarów, z których warto skorzystać. Niewątpliwie dodatkowe kompetencje zwiększą szanse wśród potencjalnych kandydatów na dane stanowisko.

Sektor IT walczy!

Niewątpliwie skutki pandemii widoczne są wszędzie. Firmy informatyczne w Warszawie przyznają, że część klientów wstrzymało działania lub ograniczyło budżety. Jednak jak przyznają eksperci, jest to sytuacja tymczasowa i wielkiego kryzysu tutaj nie będzie. Nawet jeśli niektórzy klienci odeszli lub odejdą w niedługim czasie na ich miejsce przyjdą nowi, którzy poradzili sobie z obecną sytuacją. Wiele biznesów podczas pandemii zaczęło wykorzystywać możliwości internetu, a niektóre biznesy częściowo przeniosły się do sieci. Zdalne konsultacje, sprzedaż online, rozmowy biznesowe na odległość -w tej sferze pandemia dostarczyła nam naprawdę wiele nowych możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *