News

Internet rzeczy – co to takiego?

Automatyczna sygnalizacja świetlna, lampy uliczne dostosowujące natężenie światła do panujących warunków czy czujniki jakości powietrza – to nie wizja przyszłości, lecz teraźniejszość! IoT, czyli Internet Rzeczy, poprawia jakość życia tysięcy ludzi w Polsce. Sprawdź, czym jest IoT i jak może wpłynąć na rozwój Twojej firmy.

IoT – co to jest?

Przekazywanie informacji towarzyszy ludzkości od tysięcy lat – początki sięgają czasów prehistorycznych. Wraz z rozwojem cywilizacji, udoskonalano sposoby komunikowania się na odległość. Z biegiem czasu popularne listy i krótkie depesze musiały ustąpić miejsca nowoczesnym, jak na dawne czasy, telegrafom i telefonom.

Wraz z pojawieniem się internetu przed ludźmi pojawiła się kolejna szansa do rozwoju. W dzisiejszych czasach jest on niezbędnym narzędziem do pozyskiwania informacji i ich wysyłania. Choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, to sieć jest wykorzystywana także w komunikowaniu się maszyn.

IoT (z ang. Internet of Things), czyli Internet Rzeczy, to rodzaj cyfrowej sieci, która umożliwia przesyłanie, odbieranie i przetwarzanie danych przez różne urządzenia, bez ingerencji człowieka. Wymiana informacji następuje na poziomie M2M (machine to machine) i pozwala na szybsze oraz bardziej efektywne reagowanie maszyn na pojawiające się potrzeby użytkowników.

Zastosowanie Internetu Rzeczy w biznesie

Internet Rzeczy to doskonała szansa na rozwój wielu przedsiębiorstw w Polsce – od gospodarki przemysłowej po branżę cyfrową. Pomaga zwiększyć wydajność oraz zmniejsza ryzyko występowania awarii, co jest niezwykle istotne dla postępu firmy. IoT prowadzi do zautomatyzowania wielu procesów, dzięki czemu przedsiębiorstwo może rozwijać się, wypuszczając na rynek nowe produkty.

Internet of Things to także sposób na redefinicję drzemiącego potencjału w pracownikach. Wcześniej zatrudniani do nadzoru maszyn i ich obsługi, będą mogli skupić się rozwoju produktów, a także podnosić własne kwalifikacje.

W jaki sposób IoT jest wykorzystywany w biznesie? Najlepszym przykładem jest branża transportowa, w której Internet Rzeczy pozwala na obniżenie kosztów związanych z dostawami. Inteligentne czujniki zbierają dane z tras, przetwarzają je i przesyłają, dzięki czemu pozostali pracownicy mogą szybko reagować na zmieniające się warunki. To także szansa na lepsze doprecyzowanie czasu serwisowania pojazdów oraz dostarczenia produktów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Internecie Rzeczy? Zacznij korzystać z karty M2M od Orange Polska: https://www.orange.pl/duze-firmy/internet-rzeczy

Internet Rzeczy i Smart City

Smart Cities, czyli inteligentne miasta, to teraźniejszość – rowery miejskie czwartej generacji czy zdalne odczyty wodomierzy, a także odbieranie przez wykwalifikowanych pracowników informacji o awarii wodociągów to już codzienność. Kolejnymi przykładami mogą być biletomaty czy punkty hotspot Wi-Fi w autobusach. Internet Rzeczy, dzięki szybkiemu przesyłaniu danych sprawia, że życie wielu ludzi na w Polsce i na świecie staje się o wiele wygodniejsze.

Smart City nie oznacza tylko polepszenia jakości życia w mieście – to także rozwój systemów bezpieczeństwa. IoT w połączeniu z siecią 5G może usprawnić poruszanie się po aglomeracjach, na przykład poprzez wykorzystanie automatycznych sygnalizatorów oraz pozyskiwanie danych o natężeniu ruchu. To także szansa na szybsze dotarcie policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej do miejsc wezwania – ciągłe przetwarzanie informacji pozwoli wybrać najszybszą i najkrótszą trasę dojazdu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Orange

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *