Pandemia sprawiła, że internet i swoboda realizacji zadań nabrały szczególnego znaczenia. Jak przygotować się do tych realiów i na co zwrócić uwagę pod kątem parametrów sieci czy niezbędnych aplikacji?

Praca zdalna, choć uznawana jest za formę rewolucyjną w postrzeganiu relacji pracodawca-pracownik, przy odrobinie dobrej woli i samodyscypliny nie różni się niczym od standardowej, realizowanej w biurze. Warto jednak wcześniej zadbać o kilka kwestii, które zdecydowanie poprawią komfort realizacji zadań. Co można uznać w tym kontekście za kluczowe?

Odpowiednie stanowisko pracy

W biurze pracujesz przy wygodnym stanowisku i z dużym monitorem? Nie rezygnuj z tego w domu – jeśli oczywiście masz takie możliwości. Praca zdalna w domu musi opierać się o podobne założenia jak ta wykonywana w firmie. Laptop rozłożony na łóżku? To błąd, który wpływać będzie na efektywność zadań. Zadbaj o wygodny fotel biurowy, kącik do pracy – a jeśli nie, to o miejsce przy stole – oraz odpowiednie lampy i monitor, przy którym nie będą męczyły się oczy.

Szybki i stabilny internet

Pamiętaj, że praca zdalna wymagać będzie zdecydowanie większego transfery internetowego. Jeśli korzystasz z mobilnego, sprawdź jak duży jest Twój pakiet. Oceń czy szybkość sieci stacjonarnej wystarczy do zaawansowanych projektów oraz np. spotkań wirtualnych poprzez Teams czy Zoom. Uwzględnij też, że w tym samym czasie z internetu korzystać będą również inni domownicy. Jeśli chcesz szybko przejrzeć oferty internetu, skorzystaj z możliwości jakie daje np. platforma PanWybierak.pl – porównywarka cen z opcją zamówienia danej usługi.

Odpowiednie aplikacje

Pamiętaj, że pracując zdalnie wiele projektów realizujesz w oparciu o inną formę komunikacji. W efekcie mniej będzie telefonów (o ile rozmowa przez stacjonarny nie bywa problemem, długie dialogi poprzez telefon komórkowe stają się męczące) czy spotkań, a więcej informacji przekazywanych sobie przez internet. Przydatnymi aplikacjami będą więc m.in. Trello, Slack czy świetnie sprawdzający się przy grypowych czatach Whatsapp. Warto też sprawdzić, jak czujesz się w środowisku Google – np. pod kątem pracy na współdzielonych dokumentach.

Dbałość o komunikację

Czy wiesz, jak włączyć mikrofon w laptopie? Czy Twój komputer obsługuje kamerę internetową? To tylko część z pytań, które warto zadać sobie podczas przygotowań do pracy zdalnej. Naturalnym krokiem musi być też przetestowanie działania programów do komunikacji przez internet. Warto zadbać o właściwą konfigurację Zoom czy Microsoft Teams. Nie chodzi wyłącznie o sprawdzenie tego, jak działają. Istotne jest też, by wdrożyć np. niebanalne tło jeśli ujęcie z kamery internetowej będzie wypadało np. na łóżko w sypialni.

Ustalenie warunków

Internet sprawił, że praca zdalna nabiera powszechności. Nie oznacza to jednak złamania reguł dotyczących relacji między pracownikiem a pracodawcą. Warto ustalić to przechodząc na tymczasową realizację zadań zdalnie. Dotyczy to np. czasu pracy: jeśli dotychczas obowiązywał układ gotowości do działań w godz. 8-16, przeniesienie biura do domu nie może oznaczać aktywności do późnego wieczora. Warto też ustalić, czy za wykorzystywanie własnych mediów – internetu czy energii elektrycznej – pracownik może liczyć na nawet symboliczną refundację kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj