Igły testowe – jak wybierać i na co zwrócić uwagę?

Produkcja elektroniki odbywa się dziś już niemal w pełni automatycznie, nic więc dziwnego, że i testy elektryczne ICT (In-Circuit Tests) są przeprowadzane również w sposób automatyczny. Warto zauważyć, że choć jest to najstarsza historycznie metoda automatycznej kontroli urządzeń, to do chwili obecnej pozostaje jedyną metodą, dzięki której można potwierdzić faktyczne spełnianie wymagań i parametrów urządzeń oraz zbadać funkcjonalność użytych komponentów.

 

Testery ICT ewoluowały wraz z branżą i choć zdarzały się okresy, gdy zainteresowanie nimi malało na rzecz innych metod inspekcji, to branża nigdy w pełni z nich nie zrezygnowała. Wynika to między innymi z faktu, że testy ICT wciąż pozostają najszybszą metodą sprawdzenia tysięcy punktów testowych urządzenia w tym samym momencie. Jednak nawet najszybsze i najdokładniejsze testery nie mogłyby skutecznie wykonywać swoich zadań bez igieł testowych, stanowiących fundamentalny element każdego takiego urządzenia. O ich rolę i znaczenie zapytaliśmy ekspertów z polskiej firmy PB TECHNIK, od 1991 roku specjalizującej się w dostarczaniu najwyższej klasy linii produkcyjnych i wyposażenia dla producentów z branży elektronicznej.

Kluczowe komponenty testera – igły

Specjaliści marki PB TECHNIK podkreślają, że igły testowe są najważniejszą częścią urządzeń do testów ICT. Dzięki igłom istnieje możliwość szybkiego wykonania np. testów układów wysokonapięciowych, podzespołów w.cz., złączy czy badania standardowych punktów testowych na płytkach drukowanych. Co szczególnie ważne, ogromne znaczenie ma właściwy dobór igieł w odniesieniu do własnych potrzeb, gdyż różnią się one znacznie w zależności od aplikacji. Przykładowo, budowa igły kontaktowej przeznaczonej do pomiarów w obwodach w.cz. jest zupełnie inna niż wersji mającej za zadanie przebicie się przez warstwę lakieru na płytce, aby zapewnić pewny styk z punktem testowym. Montaż w testerze niewłaściwego typu igieł skutkuje wzrostem kosztów użytkowania, wynikającym ze zwiększonej częstotliwości wymiany oraz zdecydowanie mniejszą wiarygodnością przeprowadzanych testów.

 

Igły ogólnego zastosowania

Tego typu igły to standardowe wersje, nieposiadające żadnych szczególnych właściwości, typów końcówek czy skoku. Ich zadaniem jest zapewnienie możliwie długiego czasu pracy przy zachowaniu niskiego kosztu, a ponadto ograniczenie liczby funkcjonujących na rynku wersji, tak aby niewielkim kosztem można było utworzyć w firmie magazyn zapasowy. Parametry igieł z tej grupy są wystarczające do większości rozwiązań, igły ogólnego zastosowania mają także najszerszą gamę końcówek dla każdej z wielkości.

Igły do testerów igłowych

Igły z tej grupy powinny zapewniać minimalną rezystancję styku przy braku konieczności czyszczenia oraz maksymalnej twardości. Jest to grupa produktów niemal tak samo popularna, jak wymienione wcześniej igły ogólnego zastosowania, ale przeznaczona jest do inspekcji płytek PCB wykonanych w technologii bezołowiowej. Takie luty są znacząco twardsze od standardowych, a to przekłada się na większe zużycie igieł testowych. Pozostałości lutów bezołowiowych osadzają się także na powierzchni igieł, co z kolei wymusza ich okresowe czyszczenie. Niektóre igły tego typu charakteryzują się zastąpieniem często stosowanej powłoki ze złota specjalną, opatentowaną powłoką o nazwie HyperCore. Dzięki niej powierzchnia igieł jest o ponad 500% twardsza od złotych odpowiedników oraz posiada znacznie mniejszą podatność na przywieranie pozostałości. Zastosowanie takich igieł zamiast standardowych pozwala na zredukowanie częstotliwości czyszczenia łoża do zaledwie kilku razy w tygodniu przy niemal ciągłej produkcji. Dzięki temu każda z końcówek pracuje przez większość czasu w warunkach niemal idealnych i to pomimo krótszych przerw pracy urządzenia.

Igły o przeznaczeniu specjalnym

Igły z tej grupy to przykład rozwiązań specjalnych, przeznaczonych do testowania wąskich grup urządzeń czy wykonywania testów w określonych warunkach. Igły typu Battery Probe posiadają styki przypominające te, które są stosowane w urządzeniach ładowanych przez stacje dokujące (np. telefony bezprzewodowe) – są to gładko zaokrąglone końcówki o bardzo niewielkim skoku oraz stosunkowo dużej średnicy umożliwiającej podwyższenie limitu przewodzonego prądu ponad 10 A.

Dostępne są również kontakty testowe High Current, których specjalna konstrukcja pozwala na przewodzenie prądu nawet do 150 A. Umożliwia to zastosowanie igieł do badań specjalizowanych aplikacji energoelektronicznych. Producentem takich igieł jest renomowana marka ECT, a konstrukcja igieł jest przemyślana w najdrobniejszych szczegółach: osiągnięto rezystancję wewnętrzną na poziomie 25 mΩ oraz szeroki zakres dopuszczalnych temperatur pracy – aż do 150 ᵒC.

Igły High Frequency to wersje przeznaczone do przesyłania sygnału wysokiej częstotliwości i szybkich sygnałów cyfrowych, a więc łatwych do zakłócenia i wymagających ekranowania. Ich wyjątkowa i zaawansowana konstrukcja umożliwia przesyłanie sygnału do 20 GHz bez wprowadzania znaczących zniekształceń sygnału.

PB TECHNIK – polski dostawca igieł testowych ECT

Rosnące wymagania stawiane obecnie urządzeniom elektronicznym wymuszają stosowanie nowych rozwiązań technologicznych oraz ciągłego doskonalenia ich jakości. Bez testowania, a więc bez igieł testowych nie da się jej zapewnić, stąd warto znać rozwiązania ich producentów. Wspomniana już polska firma PB TECHNIK w swojej aktualnej ofercie posiada szeroki wybór igieł testowych renomowanej marki ECT (https://pbtechnik.com.pl/pl/produkty/inspekcja-i-testowanie/igly-testowe), jak również urządzenia, produkty i wyposażenie dla branży elektronicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj