Elektronika IFA News

IFA 2019: ASUS ProArt Display PA32UCG

Targi IFA to jedna z największych imprez elektroniki, na której masa gigantów z branży technologicznej pokazuje od lat swoje nowości. Firma ASUS, która również się tam pojawiła, postanowiła pokazać światu kolejny monitor z serii ProArt” dla profesjonalistów” (sama rodzina ProArt została powiększona chociażby o laptopy i stacje robocze).

 

Omawiany model posiada 32″ ekran IPS typu Quantum-dot o rozdzielczości 3840×2160 pikseli oraz oczywiście wspiera HDR – w tym przypadku jest to ASUS Smart HDR Technology, czyli cały tandem – HDR10, HLG oraz Dolby Vision. Matryca posiada aż 1152 stref podświetlenia – większość z was, którzy trochę siedzą w monitorach może złapać się teraz za głowę wiedząc, iż przeciętny monitor posiada zazwyczaj 384 takowe strefy, nieliczne modele podchodzą pod 500, a tutaj mamy aż 3-krotnie większą ich ilość niż w przypadku mainstreamowych konstrukcji.

fot. ASUS

Możliwe to zostało do osiągnięcia dzięki technologii mini-LED. Daje nam to takie benefity jak między innymi: niespotykane do tej pory równomierne podświetlenie monitora, o wiele głębsze czernie (kontrast dynamiczny równy 1,000,000:1) czy też jasność wynoszącą 1600 nitów. Dla porównania – jasność w okolicy 300 nitów pozwala na bezproblemowe użytkowanie monitora w pokoju w słoneczny dzień. Wyżej wspomniałem, że jest to monitor „dla profesjonalistów”, ale po co ten cudzysłów? A to z tego powodu, iż ma on mieć również częstotliwość odświeżania w wysokości 120hz, co zapewne uczyni go idealnym monitorem dla bardzo wymagających użytkowników, jak i graczy tworząc w ten sposób monitor idealny. Czas reakcji piksela ma wynieść 5ms GtG. Co do matrycy – ta jest 10 bitowa z osiągami rzędu rzędu: 95% pokrycia przestrzeni DCI-P3, 100% AdobeRGB, pełny zakres palety sRGB czy Rec. 2020 przy utrzymaniu błędu DeltaE poniżej wartości 1.

fot. ASUS

Jeśli chodzi o złącza, w tym modelu mamy otrzymać 2xThunderbolt 3, 3xHDMI 2.0 (jednakże prawdopodobnie będzie to HDMI 2.1), 1xDisplayPort 1.4 oraz 3xUSB 3.1 typu A Gen.1. Na materiale promocyjnym widzimy jeszcze jedno złącze, które nie zostało w jakikolwiek sposób opisane, macie jakiś pomysł? Monitor ma ukazać się w sprzedaży w 2020 roku, cena jeszcze nie jest znana.

Źródło: Asus – youtube, Asus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *