Internet News

Google ukarane przez Komisję Europejską. Kara finansowa wynosi rekordowe 2,42 mld euro

Komisja Europejska pokazała pazury, dość mocno drapiąc finansowo firmę Google. Amerykański koncern został zobligowany sądownie do zapłacenia kary, bagatela 2,42 mld euro za nieuczciwe podejście monopolistyczne względem innych firm.

 
Amerykański gigant przeglądarkowy z pewnością nie zaliczy tego roku do udanych. Przyczyniła się do tego Komisja Europejska, która ukarała firmę Google karą grzywny. Nie byłoby w tym nic dziwnego i zaskakującego, gdyby nie rekordowy wynik kary wynoszącej 2,42 mld euro. Takiego zakończenia sprawy nie spodziewał się nikt, aż do czasu ogłoszenia wyroku. Powód to stosowanie praktyk monopolistycznych niezgodnych z prawem europejskim. Wszystko zaczęło się 7 lat temu, kiedy odpowiednie instytucje dopatrzyły się faworyzowania przez Google własnego programu porównywania cen. Był on forsowany w przeglądarce internetowej Googla – Chrome.

Z opinii sądu takie działanie nie powinno mieć miejsca, w szczególności własnej przeglądarki firmy Google. Sąd stwierdził, że w przypadku porównywarek cenowych powinno się zawsze podawać na pierwszym miejscu najkorzystniejszą cenę, a nie wyniki sponsorowane. Takie praktyki ograniczały ruch u konkurencji, co naraziło wiele firm na straty. Producent ma oczywiście możliwość odwołania się od tej decyzji, jednakże obserwując ten proces wydawać by się mogło, że jest to już definitywny koniec i gigant będzie musiał zapłacić karę w wysokości 2,42 mld euro. Ponadto Google ma 90 dni na dostosowanie swoich usług zgodnie z wyrokiem sądu, w przeciwnym razie kara może wzrosnąć o 5% dziennego obrotu producenta.

Źródło: The Verge

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *