Gigabyte oraz EVGA prezentują płyty dla profesjonalistów

Targi CES 2021 trwają w najlepsze a producenci z chwili na chwile ukazują nam coraz to więcej nowości. Autorami dzisiejszego artykułu będą giganci jeśli mówimy o rynku płyt głównych – Gigabyte oraz EVGA.

Gigabyte Aorus Z590 TACHYON

O samej płycie wiemy nie za wiele. Jedyne jej zdjęcie to te, które znajduje się na plakacie promocyjnym serii 500 firmy Gigabyte. Płyta ma posiadać sekcję zasilania w układzie 12+1 oraz przeprojektowany radiator na sekcji z większymi ciepłowodami.

Gigabyte przedstawia plakat prezentujacy płyty Z590 /fot. Gigabyte

Płyta ta posiada swojego starszego brata AORUS Z590 XTREME, jednakże ten był już przez nas opisywany o tutaj.

 

EVGA może nie jest znane wielu z was z produkcji płyt. Zdecydowana większość z was ma wspomnienia z tą marką z kategorii bardzo wysokiej jakości kart graficznych. Firma juz od dłuższego czasu tworzy jedne z najlepszych na świecie płyty główne przeznaczone dla entuzjastów sprzętu komputerowego.

EVGA Z590 Dark

Jest to płyta, która z pewnością podbije serca profesjonalnych overclockerów na całym świecie. Dla normalnego użytkownika płyta może wydawać się niezwykle niepraktyczna i po prostu dziwna. Zostały tu jednak wykorzystane wszystkie techniki po to, aby na płytach EVGA Dark pobijać rekordy świata.

evga z590 dark
EVGA Z590 Dark /fot. EVGA

Firma płyty z serii Dark tworzy od całkowitego zera. W tym konkretnym modelu zostało wykorzystane 10-warstwowe PCB w celu redukcji zakłóceń na każdej z warstw, 22-fazowa sekcja zasilania prawdopodobnie w układzie 20+2 albo 20+1+1 oraz miejsce na 3 dyski M.2. Uwagę mogą zwracać aż 2 wyświetlacze kodów POST, jedynie 2 sloty na RAM oraz ogromny, masywny radiator na sekcji.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, iż to płyta na chipsecie Z590 jest pierwszą konstrukcją, która posiada jakiekolwiek podświetlenie – wcześniejsze modele były jego pozbawione.

EVGA Z590 FTW WIFI

Jest to już konstrukcja bardziej przystosowana pod jednostki domowe. Dalej posiada ona niesamowite możliwości w kwestii podkręcania, natomiast design jest bardziej przyjazny współczesnym jednostkom. W przeciwieństwie do odsłony Dark zastosowano tutaj 8-warstwowe PCB. Sekcja zasilania została pozbawiona aż 5 faz, karty dźwiękowe, wejścia pozostały bez większych zmian. Wspiera WiFi 6/BT 5., wyjście DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0. Nie zabrakło również kodeka obsługującego dźwięk 7.1 oraz 1GB/s wejścia Ethernet.

EVGA Z590 FTW WiFi /fot. EVGA

Osobiście radiator na sekcji zasilania podoba mi się o wiele bardziej w zestawieniu z potężniejszą wersją Dark. Płyta jest standardowych wymiarów, posiada 4 banki na pamięć RAM oraz łatwodostępne przyciski do resetu. Osobiście chcę pochwalić EVGA za używanie wszystkich wejść na krawędziach obróconych o 90 stopni w stosunku do płyty. Nadaje to jej lepszy wygląd oraz pozwala uporać się z przewodami.

Płyta jest pokryta ogromnym radiatorem skrywającym miejsca dla 3 dysków M.2 oraz chłodzącym chipset. Płyta posiada 8 wejść na wentylatory, dwa wewnętrzne porty USB 3.2, 4 podłączenia dla pasków LED oraz podwójny BIOS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj