Dysponowanie systemem informatycznym ERP jest w dzisiejszych czasach symbolem podążania za nowoczesnymi trendami cyfrowymi. Firmy, które chcą osiągnąć przewagę rynkową oraz zdobyć zaufanie klientów i kontrahentów, powinny zainwestować w ten system. Wyjaśniamy, co to jest ERP oraz jakie są jego podstawowe zastosowania.

System ERP – definicja pojęcia

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które ułatwia zarządzanie zasobami posiadanymi przez dane przedsiębiorstwa a także organizowanie pracy w konkretnych działach firmy, np. w księgowości i finansach, kadrach, sprzedaży czy zaopatrzeniu.

Istotą systemu ERP jest praca na jednej bazie danych, dzięki czemu wszyscy pracownicy danego zakładu – mimo iż należą do różnych działów – mają pełen wgląd w informacje wprowadzane do bazy przez kolegów. System ERP pozwala na podejmowanie szybkich działań interwencyjnych w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości.

Obecnie oferowane systemy ERP posiadają także bardzo wygodny i intuicyjny interfejs, dlatego korzystanie z nich nawet dla laików nie stanowi żadnego problemu. Eksperci podkreślają, że wprowadzenie w firmie systemu ERP przyczynia się do zmniejszenia kosztów operacyjnych, ograniczenia biurokracji oraz poprawia komunikację pomiędzy poszczególnymi działami w firmie i zmniejsza czas reakcji na sytuacje kryzysowe.

Systemy ERP – historia

Pierwowzorem systemów ERP były systemy MRP, których premiera miała miejsce w 1964 roku. Wykorzystywano je wówczas do planowania potrzeb materiałowych w zakładach produkcyjnych. Pierwszą firmą w historii, która uruchomiła u siebie system MRP, była znana marka Black and Decker.

Wraz z upływem lat popularność systemów MRP rosła w sposób znaczący. W 1980 roku omawianym oprogramowaniem dysponowało ponad 8 tysięcy firm na całym świecie. W chwili obecnej liczące się przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej muszą posiadać system ERP, ponieważ bez niego zaplanowanie pracy tysięcy pracowników oraz reagowanie na sytuacje kryzysowe a także potrzeby klientów i kontrahentów mogłoby być znacznie utrudnione.

W których firmach warto wprowadzić system ERP?

Które firmy w szczególności powinny zainteresować się inwestycją w nowoczesny system ERP? Doświadczenia przedsiębiorców z całego świata pokazują jasno, że implementacja ERP przynosi największe korzyści w firmach o prostej strukturze, gdzie ewidencjonowanie działań zgodnie z przyjętymi kryteriami nie stanowi przeszkody. Do tej kategorii zaliczają się zatem przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, banki a także fundusze inwestycyjne oraz firmy produkcyjne.

Korzyści wynikające z implementacji systemu ERP w firmie produkcyjnej

Firmy produkcyjne, które podejmują decyzję o zaimplementowaniu systemu ERP, odnoszą szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim, mogą na bieżąco monitorować popyt na poszczególne produkty, dlatego możliwe jest szybkie reagowanie na zachodzące zmiany w tym zakresie. Dane pozyskane przez firmę produkcyjną w ramach systemu ERP mogą także być przekazywane zewnętrznym podmiotom, na przykład kontrahentom, dostawcom czy sprzedawcom.

Zobacz też: Open Source ERP, czyli czy warto wziąć pod uwagę rozwiązania otwartoźródłowe dla biznesu?

Efektywne wykorzystanie systemu ERP w takiej firmie pozwala na poprawę działań realizowanych w porozumieniu wraz ze wszystkimi partnerami biznesowymi firmy. Dodatkowo, z racji tego, iż systemy ERP posiadają intuicyjne i czytelne interfejsy, korzystać mogą z nich wszyscy pracownicy – zarówno fizyczni jak i biurowi.

O czym należy pamiętać szukając systemu ERP dla firmy?

Decyzję odnośnie wyboru systemu ERP dla firmy należy bardzo dokładnie przemyśleć. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecne na rynku rozwiązania wyróżniają się mocnym zróżnicowaniem, dlatego bez odpowiedniej wiedzy podjęcie decyzji może być trudne.

Zobacz też: ERP – mindbox.pl

Szukając dobrego systemu ERP trzeba zwracać uwagę na to, aby w wersji podstawowej oferował on jak najwięcej funkcjonalności – zwłaszcza tych, które są potrzebne w naszej branży. Kwestią niezwykle ważną jest dostępność opcji wprowadzania w systemie zmian w zależności od potrzeb. Podczas kupowania systemu ERP należy też zweryfikować, czy firma go oferująca zapewni nam wsparcie nie tylko w trakcie jego wdrażania, ale także w perspektywie długoterminowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj