EDiMAX IC-5160GC – kamerka do zadań specjalnych – recenzja

fot. Jakub Schulz

Dzięki uprzejmości firmy EDiMAX dostaliśmy do testów bezprzewodową kamerkę sieciową Full HD. Urządzenie służy głównie do monitoringu naszego domowego królestwa, a osoby posiadające automatyczne bramy wejściowe czy garażowe mogą dodatkowo korzystać z otwierania ich przy pomocy smartfona. IC-5160GC współpracuje również z Mapami Google.

 

  1. Specyfikacja
  2. Zawartość zestawu
  3. Rozpakowanie
  4. Panel konfiguracyjny
  5. Aplikacja mobilna EdiLife
  6. Test
  7. Podsumowanie

    fot. Jakub Schulz

 

  1. Specyfikacja

– Podgląd na żywo i kontrola drzwi garażowych

– Kąt widzenia 180° i panoramiczny obraz

– Natywny dewarping

– Wykrywanie ruchu i dźwięku

– Obsługa Plug&View

– Powiadomienia Push po wykryciu ruchu

– Rozdzielczość Full HD 1920×1080

– Możliwość przechowywania nagrań na karcie microSD, NAS, w chmurze

– Funkcja ePTZ

fot. Jakub Schulz
  1. Zawartość zestawu
  2.  
    – Kamerkę bezprzewodową IC-5160GC

    – Zasilacz sieciowy

    – Kabel Ethernet

    – Kable do podłączenia bramy garażowej

    – Sterownik USB bramy garażowej

    – Uchwyt do powieszenia urządzenia

    – Śruby mocujące

    – Płytę CD-ROM z oprogramowaniem

    – Śrubokręt

    – Instrukcję obsługi
     

    fot. Jakub Schulz

    1. Rozpakowywanie

    Urządzenie dostajemy w estetycznie zapakowanym kartonowym pudełku. Po jego otwarciu ujrzymy kamerkę zapakowaną w foliową torebkę oraz sterownik bramy garażowej. Na spodzie znajdziemy zasilacz, stosowne kable, uchwyt mocujący ze śrubami umieszczonym osobno w małym kartoniku oraz instrukcję obsługi, płytę CD wraz z folią, na której znajdują się kody QR do pobrania aplikacji EdiLife na nasze urządzenie z systemem Android lub iOS.

    fot. Jakub Schulz

     

    fot. Jakub Schulz
    1. Panel konfiguracyjny

    Po poprawnym połączeniu kamerki z zasilaczem (opcjonalnie kabel Ethernet) urządzenie po chwili udostępnia własną siec WiFi, do której mamy dostęp bez hasła. Aby przejść do panelu konfiguracyjnego należy w oknie przeglądarki wpisać adres: 192.168.2.3. Po zalogowaniu się do urządzenia uzyskujemy dostęp do zaawansowanej konfiguracji urządzenia. W pierwszym oknie widzimy aktualny obraz z kamery (podgląd na żywo), a z bocznego menu możemy nagrać określone czasowo video lub wykonać zdjęcie. Zdjęcie lub nagranie może zostać zapisane na komputerze, karcie SD włożonej do urządzenia lub na zewnętrznym serwerze NAS. Jedną z ostatnich dostępnych opcji jest zwiększenie dźwięku przesyłanego przez mikrofon umieszczony w kamerze.

    fot. Jakub Schulz

    Aby włączyć naszą bezprzewodową kamerkę do już założonej sieci bezprzewodowej wystarczy zaraz po uruchomieniu się kamerki przytrzymać przycisk WPS na domowym routerze. Połączenie nastąpi automatycznie.

    Po zalogowaniu się do panelu konfiguracyjnego na pierwszej stronie zobaczymy aktualny obraz z kamery w czasie rzeczywistym oraz możemy z tego miejsca przechwycić obraz robiąc zdjęcie lub krótkie nagranie. Przechodząc na zakładkę Konfiguracja mamy możliwość zmiany ustawień. Warto dodać, że menu jest dostępne w kilku językach, w tym także jest język polski.

    fot. Jakub Schulz

    W konfiguracji podstawowej mamy możliwość dodania urządzenia EDiMAX do istniejącej sieci przewodowej lub bezprzewodowej oraz ustalenie przydzielania adresu DNS. Możemy stworzyć listę użytkowników, którzy będą mieli dostęp do podglądu oraz ustawić datę i godzinę czy ścieżkę zapisu nagrań.

    Zakładka Nagrania pozwala na ustawienie formatu nagrań, rozdzielczość, maksymalną ilość klatek czy maksymalną prędkość sygnału. Następnie możemy ustawić jasność, kontrast, nasycenie czy ostrość wyświetlanego obrazu w podglądzie na żywo

    Zdarzenia to ustawienia wykrywania ruchu i dźwięków przez kamerkę. Dodatkowo możemy ustawić, w jakich obszarach ma być wykrywany ruch oraz w jaki sposób mają być wysyłane powiadomienia (smartfon, e-mail, zapis na karcie SD czy NAS).

    W ustawieniach zapisywania danych możemy określić katalog zapisu, harmonogram, skonfigurować kartę pamięci, NAS, skonfigurować chmurę czy zarządzać istniejącymi plikami.

    Zakładka Ruch i obrót pozwala na określenie pozycji kamery (pion, poziom)

    Zakładka System to ustawienia odnośnie nazwy kamery w sieci, hasło administratora, import/eksport konfiguracji, aktualizacja oprogramowania, reset do ustawień domyślnych. Przydatną funkcją jest możliwość wyłączenia wskaźników LED.

    Status to aktualne informacje na temat kamery.

    1. Aplikacja mobilna EdiLife

    Po uruchomieniu się urządzenia i uruchomieniu aplikacji na smartofnie EdiLife automatycznie wyszukuje kamerkę. Po prostej konfiguracji, wpisaniu nazwy urządzenia oraz hasła mamy już dostęp do podglądu na żywo. Z poziomu aplikacji możemy wykonać zdjęcie, nagrać film, włączyć/wyłączyć wykrywanie dźwięku, zmianę rozdzielczości nagrań. Aplikacja działa w tle, a w przypadku, gdy w obszarze kamery pojawi się intruz my dostajemy powiadomienie oraz zdjęcie z datą i godziną. Uważam to za przydatną funkcję dla osób, które często przebywają poza domem.

    fot. Jakub Schulz

     

    fot. Jakub Schulz
    1. Test

    Poniżej przedstawiam Wam kilka zdjęć oraz nagrań wykonanych kamerką EDiMAX IC-5160GC

    fot. Jakub Schulz

     

    fot. Jakub Schulz

     

    fot. Jakub Schulz

     

     

    1. Podsumowanie

    Po przeprowadzonych testach stwierdzam, że nawet za kwotę 400 zł warto nabyć to urządzenie. Dzięki niemu możemy zadbać o własne bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo naszego domu pod naszą nieobecność. Kamera jest prosta w konfiguracji i posiada wiele możliwości jej użytkowania. Sterownik USB do bram garażowych to oczywiście gadżet, ale też całkiem przyjemny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj