Budowa niezawodnego sprzętu komputerowego staje się z każdym rokiem coraz trudniejsza. Owszem, dostępne są coraz wydajniejsze technologie, ale też pojawiają się kolejne wyzwania, które czasem niełatwo jest rozwiązać. Dopiero kiedy się to uda, powstają urządzenia do zadań specjalnych.
Czasem wystarczy dobry projekt
W serwerach i komputerach, ale także zasilaczach czy nawet monitorach podzespoły pracują często pod bardzo dużym obciążeniem, a to generuje powstawanie sporych ilości energii cieplnej. Większość z urządzeń Dell od Senetic, dostępnych w ich sklepie internetowym, radzi sobie z tymi problemami, wykorzystując efektywny projekt. Chodzi o to, aby wewnątrz urządzeń elementy, które silnie się grzeją i te, które są najbardziej wrażliwe na ciepło, po prostu fizycznie od siebie oddalić.
Wydaje się, że to proste rozwiązanie, ale wielu producentów w ogóle nie zwraca na to uwagi, obniżając w ten sposób żywotność swoich sprzętów. Dell jest pod tym względem marką dość wyjątkową, bo właśnie ten prosty sposób zapobiegania awariom jest wykorzystywany w pierwszej kolejności. Oczywiście w wielu przypadkach potrzebne i tak będzie aktywne chłodzenie, ale i wtedy warto zadbać po prostu o przemyślany projekt. Jeśli producent zaniedbuje tę kwestię, zakładając, że wystarczy założyć większy wentylator, to po takim sprzęcie nie należy spodziewać się niezawodności.
Liczy się oprogramowanie
Ze sprzętu, który nie wymaga skomplikowanego oprogramowania, zostają już chyba tylko myszki i inne urządzenia wskazujące, choć już przy klawiaturach multimedialnych czasem funkcjonalność jest rozbudowywana. Jeśli jednak chodzi o serwery czy komputery, to bardzo często ich niezawodność nie wynika wyłącznie z jakości zastosowanych podzespołów, ale także oprogramowania producenckiego.
W serwerach będą to wszystkie algorytmy korygowania błędów pamięci, w komputerach osobistych większe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa wątkom opracowywanym przez procesor. Tak czy inaczej, nowoczesny sprzęt jest na tyle wydajny, że pewne błędy są nieuniknione, więc cały zestaw programów kontrolnych i dodatkowych paneli sterowania pozwala zarządzać tym w intuicyjny sposób. Jeśli chodzi o oprogramowanie Dell, to jest ono zwykle świetnie zintegrowane z rozwiązaniami dostarczanymi przez producentów podzespołów, działa praktycznie bez ingerencji użytkownika i daje prosty interfejs do zmiany konfiguracji.
Podzespoły mają znaczenie
Nawet najlepszy projekt niewiele da, a oprogramowanie nie będzie w stanie pomóc, jeśli do budowy serwera czy komputera osobistego użyje się kiepskiej jakości podzespołów. I tu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że to wcale nie musi oznaczać stosowania rozwiązań klasy premium w domowych komputerach – w segmencie budżetowym też są dobre i fatalne podzespoły, a tym, co odróżnia dobry sprzęt od kiepskiego, jest fakt, że dobrego komputera, nawet z niskiej półki, nie buduje się na mizernych podzespołach.
Te mogą mieć niższą wydajność czy statystycznie niższą żywotność, ale muszą być dobrane tak, że poradziły sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami. Wybierając komputery i serwery Dell, możesz mieć pewność, że w każdym z nich umieszczono sprzęt stanowiący dobry kompromis między ceną a jakością – każde z tych urządzeń świetnie odnajdzie się w swoim segmencie, nie zawodząc i zawsze nadążając za rosnącymi potrzebami użytkowników.