Praca w ogromnym archiwum, bibliotece, magazynie czy w sklepie to często skrupulatna i wymagająca uwagi praca. Ułatwi ją czytnik kodów kreskowych.
Sprzęt może być na stałe zainstalowany w jednym miejscu, połączony kablem do komputera lub bezprzewodowy. Dzięki temu w łatwy sposób dostosujesz urządzenie do własnych potrzeb lub standardów Twojej firmy. Skaner ułatwia porządkowanie i administrowanie przedmiotami, które oznaczone są kodem kreskowym. Te ostatnie możesz zdobyć w postaci naklejek. Raz wykonana praca, choć monotonna i żmudna, będzie procentowała w przyszłości.
Różne rodzaje czytników
Skaner kodów kreskowych to bardzo przydatne urządzenie, które sprawdzi się w wielu zawodach. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w sklepach spożywczych. Urządzenia instaluje się przy kasach, również tych samoobsługowych. Najczęściej masz do dyspozycji większy czytnik w ladzie, a także ręczny, którym możesz zeskanować produkty w wózku (np. kilka zgrzewek wody gazowanej).
Rodzaje skanerów:
- ręczne,
- bezprzewodowe,
- stacjonarne,
- ladowe,
- przemysłowe.
Urządzenia ręczne połączone kablem z komputerem docenią pracownicy biurowi. Archiwizacja dokumentów klientowskich czy indeksacja wszystkich książek w bibliotece, będzie dużo szybsza. W przyszłości, gdy sprawy spływają na bieżąco, co pewien czas możesz sięgnąć po skaner i wprowadzić informacje do systemu.
W magazynach i podczas inwentaryzacji w sklepie dużo wygodniejsze będą bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Można je zabrać ze sobą, są poręczne i pracują w zasięgu do około 300 metrów od bazy. Dzięki temu bez kabli wygodnie wykonasz swoje zadanie, a po powrocie do stanowiska łatwo naładujesz sprzęt w stacji dokującej.
Urządzenia stacjonarne to np. skanery instalowane na ścianach i słupach w supermarketach. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się sprawdzić cenę danego produktu właśnie przy użyciu takiego urządzenia. Modele ladowe, o czym już wspominaliśmy, spotkasz głównie przy kasach. Czytniki przemysłowe to zaawansowany sprzęt, który sprawdza się na liniach produkcyjnych. Duży zasięg, szybkość działania i dokładny odczyt zapewniają ciągłość pracy i łatwość weryfikacji konkretnej partii.
Podział skanerów ze względu na technikę odczytu
Sposób odczytu wpływa na efektywność urządzenia. Już dawno minęły czasy, gdy kod kreskowy musiał być idealnie prosty, aby laser prawidłowo go odczytał. Na rynku dostępny jest sprzęt, który swobodnie poradzi sobie z uszkodzonym kodem kreskowym.
Podział ze względu na technikę odczytu:
- skaner laserowy,
- skaner typu area imager,
- skaner CCD, linear imager.
Skaner laserowy działa na zasadzie wiązki lasera, która identyfikuje kod i przetwarza na bardziej zrozumiałe dla człowieka informacje. Area imager nie wymaga ustawiania kodu równolegle do czytnika. Urządzenie odczyta go w dowolnym ułożeniu. CCD i linear imager wykorzystują technologię LED. Jakość pracy jest porównywalna do lasera, a ponadto urządzenia są bardziej wytrzymałe.
Skaner kodów kreskowych to przydatne urządzenie. Dzięki niemu usprawnisz działanie swojej firmy i podniesiesz efektywność części stanowisk. Oszczędność czasu oznacza możliwość realizacji większej liczby zadań, a to potencjalne korzyści.