Czym jest obróbka plastyczna metalu na zimno?

Obróbka plastyczna metalu na zimno jest znana od wielu lat i ciągle jest rozwijana w wielu aspektach technologicznych. Najczęściej jest wykorzystywana w przemyśle przemysłowym oraz budowlanym. Na czym polega ta technika? Odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest obróbka plastyczna metalu?

Obróbka plastyczna metalu ma zadanie zmienić właściwość danego metalu. Uzyskiwane jest to dzięki przekroczeniu jego granicy wytrzymałości przez stosowanie procesów technologicznych. W zależności od rodzaju obrabianego metalu oraz pożądanego rezultatu, możemy wybrać odpowiednią metodę np. na zimno, półciepło lub ciepło.

Obróbka metalu na zimno

Ten rodzaj obróbki metalu jest wykonywany w temperaturze pomieszczenia lub nieco wyższej.Temperatura nie może zejść poniżej temperatury rekrystalizacji metalu. Prawidłowa wartość, zwiększa wytrzymałość materiału, ale zmniejsza jego właściwości plastyczne.

Cele plastycznej obróbki metalu

Nadrzędnym celem plastycznej obróbki metalu jest zwiększenie wytrzymałości. A dzięki temu zabiegowi możemy dodatkowo uzyskać:

  • właściwą teksturę metalu, która wpływa na właściwości magnetyczne,
  • czystą powierzchnię produktu o pożądanej średnicy,
  • produkty i półprodukty o mniejszych rozmiarach jak np. cienkie druty o średnicy mniejszej niż 5mm,
  • czystą powierzchnię półproduktów, dzięki której możemy dalej prowadzić pracę na jej powierzchni.

Potrzebne sprzęty

Aby wykonać prawidłowo plastyczną obróbkę metalu na zimno, należy wyposażyć się w maszyny dometalu (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-metalu) w sprawdzonym sklepie. Powinniśmy zwrócić uwagę na jakość sprzętu, a w szczególności na producenta. Oszczędzanie na maszynach nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na zagrożenie zepsucia się ich podczas pracy. Warto zainwestować w dobry sprzęt, który będzie służył nam dobre lata.

Rodzaje plastycznej obróbki metalu

Każdy rodzaj obróbki metalu na zimno prowadzi do innego efektu. Dlatego możemy wyróżnić:

  • kucie – wykonywane jest przez kuźniarki lub ręcznie. Poprzez zgniatanie otrzymujemy pożądany kształt.
  • ciągnienie – ta metoda zmniejsza średnicę metalu i wydłuża go. Sprawdza się przy produkcji drutów, prętów i rur.
  • gięcie – jest wykorzystywane w przemyśle dekarskie do gięcia blach. Ta metoda zmienia krzywiznę materiału, nie zmieniając jej wymiarów.
  • tłoczenie – możemy wyróżnić dwa rodzaje tłoczenia. Jednym z nich jest otrzymanie kształtu przez dziurkowanie, wycinanie, wycinanie, okrawanie, przetłaczanie czy przecinanie. Drugim sposobem jest tłoczone przez nadawanie kształtu zniszczenia spójności.

Bezpieczeństwo przy obróbce metali

Każdy pracownik rozpoczynający pracę nad obróbką metali na zimno lub ciepło powinien być dobrze przygotowany do wykonywanych czynności. Na samym początku, powinien posiadać niezbędną wiedzę dotyczącą wykonywanego procesu, jego specyfikację oraz ewentualne zagrożenia i jak w danej chwili sobie z nimi poradzić.

Kolejną rzeczą jest bezpieczeństwo osobiste. Należy do niego ubiór. Podczas pracy pracownik musi mieć założoną odzież ochronną jak spodnie lub kombinezon, kurtkę lub bluzę, rękawice, maskę ochronną i odpowiednie buty. Każda z wymienionych wcześniej metod będzie potrzebowała innego zestawu odzieży ochronnej.

Maszyny, na których będą prowadzone pracy powinny być sprawdzone przed rozpoczęciem obsługi. A wszystkie prace konserwacyjne muszą być wykonane po odłączeniu ich od prądu.

Podczas obrabiania metalu nie możemy zapomnieć, aby był on solidnie zamocowany do maszyny. Co więcej, używając danego sprzętu należy używać wyłącznie dedykowanych mu narzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj