News

Czy da się zachować anonimowość w sieci?

W czasach, kiedy media społecznościowe uginają się od prywatnych zdjęć, filmów i rozmów, a nasze smartfony łączą się z siecią przez całą dobę, warto pomyśleć o tym, czy istnieje jeszcze coś takiego jak anonimowość w Internecie.

Wielu ludziom wydaje się, że komentarze pisane w sieci pod pseudonimami zapewniają im anonimowość. Z takiego założenia wychodzą między innymi osoby, których pasją jest internetowe trollowanie. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli publikujemy treści bez logowania się do różnego rodzaju usług, pozostawiamy za sobą wiele śladów. Na serwerach powstają całe archiwa operacji, które wykonywane są w obrębie najróżniejszych serwisów internetowych. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom marketerzy na każdym kroku zaskakują nas reklamami idealnie dopasowanymi do naszych potrzeb. Dla tych, którzy chcieliby zachować anonimowość w sieci, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą chronić choćby część prywatnych danych.

Jak być anonimowym w sieci?

Jednym z najprostszych sposobów na większą anonimowość w Internecie jest blokowanie plików cookie. Wystarczy dezaktywować je z poziomu ustawień przeglądarki. Dodatkowo warto również wyczyścić zasoby „ciasteczek”, które zgromadziliśmy wcześniej. Inną praktyką, która pomoże zachować anonimowość, jest ukrycie adresu IP, który pełni rolę naszego identyfikatora w przestrzeni cyfrowej. Można to zrobić za pomocą serwerów proxy, przeglądarki TOR lub VPN-ów. Zanim jednak dojdziemy to omówienia tych obcobrzmiących nazw, zostańmy jeszcze na chwilę przy bardziej przyziemnych praktykach, które pomogą zachować anonimowość w sieci.

Nie jestem anonimowy w sieci?

Osoby, które chcą lepiej zadbać o swoją prywatność w sieci, powinny zwracać szczególną uwagę na to, co publikują w mediach społecznościowych. Nie wszyscy wiedzą o tym, że zdjęcia zamieszczane na Facebooku też zawierają wiele ukrytych informacji (np. o tym, jakim sprzętem i gdzie zostały wykonane, jak wygląda wnętrze naszego domu, gdzie aktualnie jesteśmy). Warto również regularnie zmieniać nicki, którymi podpisujemy się w sieci, a także korzystać z różnych adresów e-mail. Osoby chcące zadbać o swoją anonimowość powinny unikać podawania jakichkolwiek prywatnych danych w formularzach kontaktowych oraz korzystania z geolokalizacji.

Jak anonimowo korzystać z Internetu?

Najskuteczniejsze metody na anonimowe korzystanie z Internetu wymagają specjalistycznej wiedzy i dodatkowych narzędzi. Użytkownik sieci może ukryć się za proxy, czyli skorzystać ze specjalnego serwera, który pośredniczy w transmisji danych. Innym rozwiązaniem zapewniającym anonimowość jest sieć TOR, w której każda aktywność przechodzi przez długi łańcuch serwerów. Takie rozwiązanie znacząco utrudnia identyfikację użytkownika. Coraz więcej osób decyduje się również na szyfrowanie VPN. Na rynku można również znaleźć wiele prostych w obsłudze programów, które symulują naszą obecność w zupełnie innym miejscu, niż to w którym aktualnie się znajdujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *