News

Co wybrać – kolokację czy chmurę?

Nieustający rozwój technologii sprawia, że przedsiębiorcy, aby nie pozostać w tyle za konkurencją, cały czas muszą pracować nad dostosowaniem się do najnowszych trendów. Bardzo często jednak pojawiają się pytania, które z nich stanowią realną wartość i będą lepszą odpowiedzią na zapotrzebowania firmy. Świetnym przykładem może być, chociażby wybór pomiędzy kolokacją i chmurą.

Między innymi bardzo istotnym elementem zmian jest sposób przechowywania danych oraz zarządzania serwerami. Łatwy, szybki i wygodny dostęp do danych ma też szczególne znaczenie w czasie pracy zdalnej. Dlatego też warto odpowiednio poznać możliwe rozwiązania takie jak: kolokacje oraz chmury. Czym są oraz jak wykorzystać je w firmach?

Czym jest kolokacja?

Kolokacja bardzo często nazywana jest też hotelingiem. Jest to usługa, która polega na umieszczeniu serwerów lub sprzętów należących do firmy w serwerowni usługodawcy. W ramach umowy na najem przestrzeni w serwerowni klient może liczyć też na obsługę informatyczną oraz zabezpieczenie przechowywanych danych. Warto pamiętać o tym, że zbudowanie własnej serwerowni wiąże się z wysokimi kosztami.

Decydując się na kolokację, nie tylko oszczędzamy miejsce w firmie, ale otrzymujemy też profesjonalne wsparcie. Nie stanowi też żadnego ograniczenia, ponieważ otrzymujemy możliwość dostępu do firmowych urządzeń przez całą dobę. Dodatkowo firma decydująca się na taką usługę nie musi martwić się tematami takimi jak: zabezpieczenia, czy konfiguracja i dostosowanie sprzętów pod potrzeby.

Czym jest usługa w chmurze?

Drugim popularnym rozwiązaniem jest hosting, czyli przechowywanie danych w chmurze. Rozwiązanie to polega na odpłatnym udostępnieniu serwera dla klienta. Dzięki temu firma może umieścić w sieci swoją stronę internetową oraz skonfigurować firmową pocztę. Decydując się na taki rodzaj usług, otrzymujemy przestrzeń na serwerach, domenę internetową oraz obsługę techniczną. Z pewnością do największych zalet usług w chmurze należy całodobowy dostęp do wsparcia technicznego.

Wykupienie hostingu pozwoli też na duże oszczędności, szczególnie w małych firmach, które nie będą musiały ponosić kosztów budowy oraz utrzymania własnej serwerowni. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie w obecnych czasach ma posiadanie dobrej strony internetowej, która pozwoli firmie na pozyskiwanie klientów.

Kolokacja, czy chmura – co wybrać?

Jeśli Twoja firma stoi przed wyborem jednej z przedstawionych usług, warto przeanalizować kilka istotnych spraw. Przede wszystkim kwestię dostępnego budżetu, kosztów eksploatacji oraz długoterminowych planów firmowych. Warto pamiętać jednak o tym, że oba rozwiązania cechują się sporą elastycznością, więc późniejsze dostosowanie do aktualnych potrzeb firmy nie powinno stanowić problemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach w branży IT? Zapraszamy na stronę: https://www.thomas-it.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *