W dzisiejszych czasach zawory zwrotne można spotkać nie tylko w dużych sieciach wodociągowych, lecz także w domach mieszkalnych, bo dzięki nim można w dowolny sposób regulować przepływ wody. Powszednienie stosowane są także przy instalacjach centralnego ogrzewania, więc warto poznać nie tylko ich charakterystykę, lecz także kryteria doboru.
Kilka słów o zaworach zwrotnych
Stosowanie zaworów zwrotnych dozwolone jest nie tylko w przypadku wody, lecz również innych cieczy, należy jednak pamiętać o ich prawidłowym doborze. Dzięki temu, że samoczynnie otwierają się pod wpływem ciśnienia woda przepływa tylko w jednym kierunku. Działanie zaworów zwrotnych jest wbrew pozorom bardzo proste, bo opiera się o grzybek, klapkę bądź membranę. Ważne jest, by zawór był zamontowany w odpowiednim miejscu, a sprężyna miała odpowiednie naprężenie. Pozostaje jeszcze najtrudniejsza kwestia, czyli dobór odpowiedniego zaworu do danej instalacji. Na rynku jest szeroki wybór takiego asortymentu. Jeśli wiedza ogranicza, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca, który nie tylko dobierze zawór, lecz również zamontuje go. Wybierając go samodzielnie, koniecznie trzeba sprawdzić, by pasował do średnicy rurociągu. Musi być dopasowany także do ciśnienia przepływu cieczy. Oczywiście pod uwagę koniecznie trzeba wziąć też sposób zamknięcia, bo pod tym względem wyróżnia się:
– zawory płytkowe,
– zawory membranowe,
– zawory grzybkowe,
– zawory kulowe.
Dodatkowo istotną kwestią będzie to, czy zawór posiada obciążenie, wtedy zawór będzie zamykany grawitacyjnie lub za pomocą sprężyny, czy jest bez obciążenia, bo wtedy zawór samoczynnie będzie zamykał się pod wpływem różnicy ciśnień.
Zawór do czystej wody
Szukając zaworu do instalacji, która zaopatruje gospodarstwo domowe w wodę pitną, warto zwrócić uwagę na zawór klapowy zwrotny, który można znaleźć na http://www.saga.info.pl/zawory-zwrotne/. Należy jednak pamiętać, iż taki typ zaworu montuje się tylko i wyłącznie pomiędzy kołnierzami. Zaletą klapowego zaworu bez wątpienia jest fakt, iż sprawdzi się zarówno przy wodzie zimnej, jak i gorącej, gdyż maksymalna temperatura cieczy, jaka może przepływać przez niego, wynosi aż 130 stopni. Montaż nie jest trudny, więc tutaj nie będzie potrzebny fachowiec ani specjalistyczna wiedza. Nie ma potrzeby również stosowania dodatkowych uszczelek, a co ważne, jeśli zostanie poprawnie zamontowany, nie trzeba go kontrolować. By woda pitna nie była skażona, zawory zwrotne powinny być wykonane z żeliwa. Jeśli zawór posiada oznaczenie, iż jest antyskażeniowy, a taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu, jak najbardziej można w niego zainwestować.
UWAGA-Zawory do dużych ciśnień
Jeśli w instalacji jest duże ciśnienie, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie zaworu zwrotnego kulowego bądź zamykanego za pomocą grzybka. Takie zawory dadzą gwarancję, iż cała instalacja będzie działała poprawnie. Oczywiście takie zawory powinny być kupowane w sprawdzonych sklepach, gdzie oferowany asortyment jest najlepszej jakości.