Co to jest płytka PCB?

Smartfony to jedne z najpopularniejszych urządzeń na świecie. Nie ma dnia, nie ma godziny, kiedy nie korzystamy z tych „mądrych pudełeczek” w celu skontaktowania się z innymi lub podczas codziennej pracy. I chociaż większość telefonów wygląda bardzo podobnie, to zawsze są jakieś różnice. Mimo tych różnic smartfony i różnego rodzaju elektronika ma jeden wspólny mianownik. Jest nim oczywiście płytka PCB stosowana nie tylko w mobilnej elektronice.

Zanim przejdziemy dalej, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyjaśnieniu co to dokładnie jest ta płytka PCB? Jest to nic innego jak obwód drukowany, na którym najczęściej znajduje się „serce” każdego urządzenia oraz inne podzespoły np. gniazda kart pamięci lub złącza ładowania. Dotyczy to nie tylko telefonów, ale również i komputerów. Płytka PCB wykonana jest z materiału izolacyjnego z siecią połączeń elektrycznych (przypominających mozaikę) wykonanymi z folii miedzianej. Na całym obwodzie znajdziemy drobne punkty (lutowane) przeznaczona do montażu podzespołów elektronicznych takich jak np. układ scalony.

Zastosowanie płytki PCB

Trudno nie wskazać branży, w której te popularne „mozaiki” mają zastosowanie. Można zaryzykować stwierdzenie, że tam, gdzie elektronika, tam musi pojawić się obwód drukowany. Na przestrzeni lat produkcja takich elementów stale ewoluuje, co znacząco zwiększa możliwości różnych producentów. Zdarza się, że na małej płytce znajdziemy całą potrzebną zawartość danego urządzenia. Jak to możliwe?

Płytka z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi (ścieżkami) i punktami lutowniczymi umożliwia nam szeroki montaż podzespołów elektronicznych. Dzięki temu w każdym przypadku, gdzie pojawia się, chociaż najdrobniejsza elektronika możemy spokojnie zastosować płytkę PCB. W telefonach komórkowych wiele osób bardzo często ten element, na którym znajduje się układ scalony, gniazda oraz inne podzespoły nazywa płytą główną.

fot.iFixit

Po II wojnie światowej obwody drukowane zastąpiły konwencjonalne okablowanie w wielu urządzeniach elektronicznych, takich jak odbiorniki radiowe i telewizyjne, komputery. Jest to również znaczne ułatwienie w przypadku naprawy, ponieważ zamiast wymiany drobnych podzespołów można wymienić całą płytkę PCB. Zresztą przykład takich zmian widać głównie po kineskopowych telewizorach. Nie wierzycie? Wystarczy zajrzeć do jednego i drugiego TV, aby stwierdzić jak duże zmiany przyniosły płytki PCB.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj