News

Co to jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów daje szereg korzyści dla przedsiębiorstw, które się na to zdecydują. Po krotce można by zdefiniować to pojęcie jako wynajem przestrzeni w serwerowni oraz udostępnieniu całej infrastruktury niezbędnej do pracy serwerów. Sprawdź, co należy wiedzieć i co to jest kolokacja serwerów.

  • Klient, który skorzysta z kolokacji serwerów, otrzyma szereg usług, jak utrzymanie serwera w odpowiednich warunkach.
  • Fizyczna ochrona całej serwerowni jest po stronie wynajmującego serwery.
  • Dostęp do serwera powinien być całodobowy.
  • Wybór firmy kolokującej serwery powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem oferty.

Kolokacja serwerów, czyli inaczej wynajem przestrzeni serwerowej sprawia, że klient, który zdecyduje się na taką usługę, nie musi martwić się stworzeniem serwerowni w swojej firmie, a wynajmuje odpowiednią przestrzeń u usługodawcy. To dostawca miejsca w serwerowni zobowiązany jest do dostarczenia szeregu usług i to on dba o to, aby w szafach serwerowych panowała odpowiednia temperatura czy wilgotność powietrza.

Fizyczna ochrona serwerowni, ich monitoring, dostęp do łącza internetowego czy zasilanie to kolejne zadanie, które outsourcowane jest na firmy oferujące przestrzeń serwerową. W ramach stałej opłaty, jaką pobierają takie firmy, to one opłacają rachunki i dbają o jakość przestrzeni, w której umieszczony jest serwer ich klienta.

Warto zwrócić uwagę, aby była możliwość całodobowego dostępu do serwera i prowadzenie tam prac. Umożliwi to dostęp do centrum danych nawet w sytuacjach awaryjnych, kiedy pilnie musisz wykonać pracę na serwerze, będąc bezpośrednio przy nim.

Wybór firmy, która będzie kolokować serwery Twojej firmie, należy poprzedzić wnikliwą analizą. Warto zwrócić uwagę, aby lokalizacja Twojego centrum danych była bezpieczna, z dala od zbiorników wodnych,  czy innych zagrożeń dla budynku. Należy też sprawdzić, czy ewentualny dojazd do niego nie będzie stanowił problemu.

Innym czynnikiem wartym uwagi jest jakość łącza internetowego oraz czy serwerownia posiada zasilanie awaryjne. Dobra przepustowość jest niezbędna, aby zapewnić bezproblemowy dostęp do danych, z jak najniższym opóźnieniem. Zasilanie awaryjne będzie przydatne w przypadku jakichkolwiek awarii i zapewni Ci wysoki czas dostępności, co będzie niezbędne do pracy Twojej firmy.

Kolokacja serwerów jest możliwa w firmie Netia. Oferują one taki usługi skrojone dla prawie każdego przedsiębiorstwa. Ich oferta jest dostępna pod adresem https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/netia-kolokacja.

undefined

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *