News

Antena satelitarna – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Planujesz założyć telewizję w domu? Zastanawiasz się jaki sprzęt wybrać, aby cieszyć się z najwyższej jakości sygnału? Odpowiedni dobór anteny satelitarnej zapewni wysoki i nieprzerwany sygnał, który umożliwi odbieranie ulubionych kanałów z całego świata. Dowiedz się, jakie są rodzaje anten oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.

Zakup anteny satelitarnej – rodzaje anten

Antena satelitarna to urządzenie, które służy do odbierania i nadawania sygnału z kosmosu do odbiorników telewizyjnych. Pierwszym krokiem w doborze czaszy anteny jest wybranie odpowiedniego typu. Do najpopularniejszych rodzajów anten satelitarnych należą:

  • offsetowe – są to anteny, które nie są skierowane bezpośrednio na obiekt; wykorzystywane są w celu zwiększenia zysku energetycznego urządzenia; anteny te charakteryzują się eliptycznym kształtem, dzięki czemu na czaszy anteny nie gromadzi się śnieg, woda czy lód, dzięki czemu sygnał nie ulega zakłóceniom,
  • paraboliczne – starszy typ anten, które charakteryzują się centralnym umiejscowieniem konwertora; modele te wymagają solidnego mocowania oraz długiego wysięgnika – wpływa to jednak na wzrost wagi urządzenia; przez swoją budowę na czaszach gromadzi się często woda czy śnieg co ma wpływ na pogorszenie się sygnału,
  • panelowe – anteny charakteryzujące się płaską budową oraz specjalnym panelem, który gwarantuje maksymalne skupienie odbijanej fali radiowej; urządzenia te są łatwe w montażu i wykorzystywane są głównie do instalacji w miejscach, w których nie można umieścić anten offsetowych np. w domkach letniskowych.

Zakup anteny satelitarnej – na co jeszcze zwracać uwagę?

Poszukując anteny, która spełni Twoje oczekiwania, zwróć uwagę również na inne czynniki, które wpłyną na jej siłę działania oraz odporność na zewnętrzne warunki. Oprócz rodzaju czaszy bardzo ważnymi parametrami jest wielkość anteny oraz materiał, z którego została zrobiona.

Wielkość

Wielkość anteny satelitarnej to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze urządzenia. Im większa średnica, tym większy zysk energetyczny jest generowany przez antenę. Na rynku dostępne są urządzenia o wielkościach od 60 cm do 120 cm. Pamiętaj o tym, że sygnał satelitarny w Polsce zależy od regionu – zachodnia część kraju umożliwia odbiór silniejszego sygnału niż np. wschodnie rejony. Optymalnym rozmiarem anten są modele o średnicy 85 cm – mieszkając na wschodzie kraju, warto wybrać również nieco większe talerze. Co ważne – decydując się na większy rozmiar, weź pod uwagę ciężar urządzenia – im większy, tym trwalsze powinno być mocowanie.

Materiał

Materiał, z którego została zrobiona antena, wpływa na jej cenę oraz żywotność. Najczęściej spotykanym surowcem wśród anten jest stal. Czasze z blachy stalowej charakteryzują się dużą wagą oraz koniecznością dodatkowej ochrony materiałami takimi jak, np. cynk czy miedź. Chętnie wybieranym materiałem jest również aluminium, które jest znacznie odporniejsze na korozję niż stal. Blacha aluminiowa cechuje się również znacznie lżejszą wagą oraz dłuższą żywotnością. Wśród budulców anten znajdują się również tworzywa sztuczne, które są najodporniejsze na niekorzystne warunki pogodowe – nie korodują oraz zapewniają wysokość jakość odbioru sygnału.

Jakościowe anteny satelitarne – gdzie kupić?

Jeżeli szukasz wydajnych i odpornych na warunki atmosferyczne anten satelitarnych, odwiedź stronę https://eltrox.pl/. Znajdziesz tam wiele interesujących modeli, które gwarantują odbiór sygnału najwyższej jakości. W ofercie znajdują się zarówno anteny stalowe, jak i aluminiowe, które przeznaczone są do użytku domowego oraz zastosowania zbiorczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *