News

6 Rozszerzeń do Przeglądarki, Które Pomogą Ci Surfować w Sieci Prywatnie

Według CISA aktualizacja przeglądarki internetowej, a także urządzeń i aplikacji to dobry pierwszy krok do ochrony danych i prywatności. Zalecamy regularne zwiększanie ogólnej prywatności poprzez aktualizowanie bieżących ustawień zabezpieczeń przeglądarki, aby zwiększyć kontrolę nad swoimi danymi. Możesz dodatkowo chronić się w Internecie, korzystając z dodatków do przeglądarki ukierunkowanych na bezpieczeństwo. Oto sześć rozszerzeń przeglądarki, które pomogą ci zachować bezpieczeństwo w Internecie. Te rozszerzenia mogą pomóc w ochronie przed zagrożeniami, takimi jak złośliwe oprogramowanie, wirusy i nie tylko.

HTTPS Everywhere

Rozszerzenie HTTPS Everywhere jest dostępne w ramach partnerstwa między Electronic Frontier Foundation i TOR Project. Wiele witryn korzysta już z bezpiecznych połączeń, ale niektóre tego nie robią, narażając odwiedzających na zagrożenia, takie jak dostarczanie złośliwego oprogramowania na ich urządzenia. Jeśli odwiedzasz niezabezpieczoną witrynę, HTTPS Everywhere sprawdza, czy oferuje ona bezpieczne połączenie. Jeśli takie jest dostępne, dodatek zmusza witrynę do korzystania z tego połączenia.

HTTPS Everywhere jest dostępny dla większości przeglądarek z wyjątkiem Safari.

Privacy Badger

To kolejne rozszerzenie z EFF (Education Endowment Foundation). Privacy Badger uniemożliwia reklamodawcom i zewnętrznym narzędziom śledzącym monitorowanie twoich działań w Internecie, a jeśli dodatek stwierdzi, że reklamodawca śledzi cię bez twojej zgody, blokuje temu reklamodawcy możliwość wczytywania treści do twojej przeglądarki. Rozszerzenie zawiera również przewodnik oznaczony kolorami, dzięki czemu wiesz, które witryny są, a które nie są bezpieczne.

Privacy Badger jest dostępny dla większości przeglądarek internetowych, z wyjątkiem Safari.

uBlock Origin

Na pierwszy rzut oka uBlock Origin wydaje się być kolejnym narzędziem do blokowania reklam, ale blokuje również zewnętrzne narzędzia śledzące i domeny, o których wiadomo, że należą do źródeł złośliwego oprogramowania w oparciu o listę generowaną przez społeczność. Jeśli korzystasz z VPN, to rozszerzenie ma również funkcję blokowania WebRTC, dzięki czemu twój adres IP będzie dobrze ukryty.

uBlock Origin jest dostępny dla Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox, Opera i Safari.

Chrome VPN Surfshark

Jeśli chcesz chronić swoje połączenie podczas korzystania z Chrome, to rozszerzenie bardzo dobrze wykona zadanie. Chrome VPN firmy Surfshark pomoże Ci również ominąć cenzurę i przeglądać dowolną witrynę.

Malwarebytes Browser Guard

Malwarebytes Browser Guard blokuje moduły śledzące i inne zagrożenia, pomagając chronić twoje dane przed stronami internetowymi zawierającymi złośliwe oprogramowanie. Chroni również przed oszustwami związanymi z pomocą techniczną, w których „specjalista” podający się za pracownika Microsoft dzwoni lub wysyła wiadomości, aby poinformować cię, że zidentyfikował wirusa na twoim komputerze i może go usunąć za opłatą, oraz przed wirtualnymi skimmerami kart kredytowych, w których dane twojej karty kredytowej są kradzione kiedy kupujesz coś online. Dodatek blokuje również wyskakujące okienka, dodatkowo powoduje szybsze ładownie stron internetowych.

Malwarebytes Browser Guard jest dostępny dla Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox i Safari.

Avira Browser Safety

Avira, producent oprogramowania bezpieczeństwa, oferuje rozszerzenie Avira Browser Safety, które może pomóc chronić użytkownika przed zainfekowanymi reklamami, niechcianymi aplikacjami ukrytymi w plikach do pobrania, a także oznaczać złośliwe witryny, które mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Firma twierdzi również, że rozszerzenie może pomóc w zapobieganiu przejmowaniu przeglądarki, czyli sytuacji, gdy niechciane oprogramowanie zmienia ustawienia przeglądarki internetowej bez pozwolenia, ułatwiając wstrzykiwanie niechcianych reklam do przeglądarki.

Avira Browser Safety jest dostępny bezpłatnie dla Google Chrome, Firefox i Opera.

Clear URLs

Czy kiedykolwiek patrzyłeś się na długi adres URL i zastanawiałeś się, co oznaczają te wszystkie litery, cyfry i symbole? Część tego bełkotu to prawdopodobnie narzędzia do śledzenia cię w sieci. Web trackery to szereg technik — między innymi instalowanie plików cookie w przeglądarce, monitorowanie witryn korzystających z przycisków udostępniania dołączonych do witryn mediów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter — których firmy używają do zbierania danych o tobie na podstawie odwiedzonych witryn. ClearURLs pozbywa się modułu śledzącego i czyści adres URL. Następnie, jeśli witryna taka jak Google spróbuje ponownie wstawić ten element śledzenia z powrotem do adresu URL, ClearURLs powstrzyma ją. Możesz uzyskać dostęp do raportu z rozszerzenia, który pokazuje, ile elementów zostało zablokowanych. To rozszerzenie sprawia, że udostępnianie adresów URL znajomym i rodzinie jest mniej kłopotliwe, co jest kolejnym jego plusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *