Możliwości, jakie da internet 5G zmienią dziesiątki branż – w tym również logistykę. Czego spodziewać się można po rewolucji, jaką będzie dla tego sektora technologia komórkowa piątej generacji?
Diametralna zmiana łańcucha dostaw będzie pewna, ponieważ internet 5G jeszcze bardziej przekieruje usługi w stronę cyfryzacji i opieraniu się na dużych zbiorach danych. To nie tylko sama obsługa zleceń. Internet 5G będzie masowo wykorzystywany też w kontekście przewidywania przyszłych wyników czy optymalizacji wydajności operacyjnej – takie prognozy ma np. firma kurierska DHL. Dla jakich sektorów będzie to szczególnie znaczące?
Cyfryzacja logistyki
Już teraz sieci komórkowe są podstawą komunikacji patrząc na nią zarówno z perspektywy klienta jak i kuriera. 5G jeszcze bardziej skieruje branżę ku cyfryzacji. Warto zwrócić uwagę na to, że zasięg 5G jest w stanie obsłużyć nawet do 1 tys. więcej urządzeń niż standardowy LTE. Przełoży się to szybsze prędkości, krótsze opóźnienia, większe pokrycie terytorialne. Firmy logistyczne szczególne pole do rozwoju widzą już w zakresie Internetu Rzeczy.
Widoczny łańcuch dostaw
Wizja wszechobecnej niezawodnej sieci sprawia, że zmieni się postrzeganie logistyki w zakresie analizowania lokalizacji. DHL podkreśla, że lepszy internet pozwoli wyeliminować zjawisko tzw. czarnych dziur informacji. To błędy – problemy z odnalezieniem lokalizacji czy precyzyjnej oceny stanu towarów w łańcuchu dostaw. Wzrośnie rola możliwości śledzenia i monitorowania stanu paczek oraz urządzeń. Można spodziewać się np. inteligentnych systemów, które – przez internet – będą na bieżąco informować nie tylko o lokalizacji, ale temperaturze w opakowaniu, wilgotności, nasłonecznieniu czy ilości wstrząsów, jakim został poddany towar podczas transportu.
Samodzielne ciężarówki
To odważna wizja przyszłości. Jednak np. już w Szwecji kilka marek – w tym Ericsson – rozpoczęło zaawansowane prace nad uruchomieniem systemu transportowego, który byłby w pełni autonomiczny. Jego kontrola oparta byłaby na 5G. Ciężarówki bez kierowcy działałyby w oparciu o internet i zapewniłyby przewóz na krótkich dystansach – bez potrzeby angażowania ludzi. Nie byłaby to rewolucja. Branża kurierska zna już przykład kilku marek – przodował w tym DHL i jego projekt StreetScooter’ów – które testowały możliwości autonomicznych dostaw. Barierą bywał głównie stabilny internet. Wprowadzenie 5G może ten problem rozwiązać.
Szybszy proces operacji
Nowe możliwości internetu sprawią, że rozwinie się system inteligentnego transportu. Wykorzystanie czujników, kamer, sensorów i wszelkich innych urządzeń komunikacyjno-kontrolnych nie tylko ograniczy potrzebę zatrudniania ludzi. Wpłynie na efektywność procesów dostawczych. Możliwe będzie automatyczne ładowanie rozładowywanie bez przerw czy analiz, które odbywać się będą w trybie rzeczywistym i w ramach 5G.
Rozszerzona rzeczywistość
Kwestią czasu jest również, aż internet rozwinie możliwości systemów AR – Augmented Reality. To przełoży się na wizualizacje ruchów ładunków, przewidywanie realnych zagrożeń, wdrażanie rozwiązań hamujących potencjalne błędy. Zarządzanie operacjami magazynowymi stanie się sprawniejsze i efektywniejsze. To internet i system wizualizacji przeanalizuje wszystkie kwestie związane z logistyką.