Technologia mobilna piątej generacji, zwana powszechnie jako 5G, na dobre zadomawia się w sektorze usług komunikacyjnych w Polsce. Pozostaje jednak nadal tematem dość kontrowersyjnym. Przeciwników 5G jest tylu, co zwolenników. W Internecie toczą się rozgorzałe dyskusje na temat szkodliwości technologii. Dochodzi też do incydentów, podczas których palone i niszczone są maszty transmisyjne. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: czy 5G jest bezpieczne? A może 5G szkodzi?
Na czym polega technologia 5G?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest to całe 5G, o którym tam głośno jest w mediach od kilku lat. Skrót 5G oznacza nic innego, jak piątą generację. Czego? Technologii mobilnej. Nadal najpopularniejsza jest generacja czwarta, 4G, często nazywana LTE. Swoją drogą, LTE jest standardem, który odpowiada za połączenia komunikacyjne w technologii mobilnej 4G. W użyciu są też starsze technologie – 2G i 3G, choć pomału przechodzą już do lamusa.
Technologia mobilna piątej generacji to standard połączenia, który musi spełniać pewne normy, opisane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. ITU). Nie będziemy rozpisywać się tutaj na temat szczegółowych danych. Konkretne detale sprawdzisz na oficjalnej stronie ITU.
Krótko mówiąc, 5G to nowa jakość połączeń mobilnych, zapewniająca większą prędkość transmisji. Ciesz się szybszym wysyłaniem i pobieraniem danych przez swoje urządzenie mobilne. Żeby jednak móc korzystać z technologii piątej generacji, potrzebujesz do tego sprzętu, który obsłuży ten standard. Pierwsze komercyjne smartfony 5G weszły na rynek w 2019 roku, a ich wybór stale rośnie.
5G w Polsce
Za wdrażanie technologii mobilnej piątej generacji w Polsce odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. Wprowadzanie 5G nad Wisłą rozpoczęte zostało w 2018 roku, a pierwszy miastem testowym została Łódź. Przede wszystkim ze względu na swoje centralne położenie. Lokalny samorząd łódzki będzie rozwijał infrastrukturę 5G przez kilka kolejnych lat. Główne usługi, które mają wejść w życie w Łodzi w oparciu o technologię 5G to:
- Smart building (inteligentne budynki)
- System naprowadzania na miejsca parkingowe
- Innowacyjny system oświetlenia
- Lokalne aplikacje wspierające mieszkańców
- Elektroniczny System Sterowania Ruchem, unikalny na skalę krajową
- Mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym
Wdrożenie 5G Orange, Play, Plus, T-Mobile
Komercyjne sieci komórkowe rozpoczęły swoje kampanie reklamowe, poświęcone 5G, jeszcze przed rokiem 2018. Rok później na rynku detalicznym pojawiły się pierwsze komórki, które obsługiwały nowy standard komunikacji.
Pierwszego uruchomienia sieci 5G w Polsce dokonał Plus, który 11 maja 2020 roku udostępnił 5G w 7 miastach. Były to: Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Operator Plus korzysta z infrastruktury firm Nokia i Ericsson.
Obecnie plany zakładają popularyzację i rozszerzanie dostępu do 5G do roku 2025. W tym czasie technologia mobilna piątej generacji powinna już działać na terenie całego kraju. Przede wszystkim do użytku codziennego. Niektóre miasta, takie jak Łódź, będą rozszerzać swoją ofertę inteligentnych rozwiązań urbanistycznych z wykorzystaniem 5G.
5G bezpieczne czy niekoniecznie?
Zdania na temat 5G są podzielone. My nie będziemy roztrząsać tutaj kwestii zdrowotnych, poruszanych w debacie publicznej na temat zasadności korzystania z tej technologii. Zamiast pisać o falach elektromagnetycznych i promieniowaniu bezprzewodowym, zajmiemy się bezpieczeństwem w Internecie podczas korzystania z 5G.
Korzystanie z Internetu 5G
Jeżeli chodzi o ewentualne zmiany w dotychczasowym użytkowaniu globalnej sieci, technologia mobilna piątej generacji wpływa pozytywnie na odczucia użytkowników. Głównie dlatego, że prędkość wysyłania i pobierania danych znacząco wzrosła dzięki 5G.
Nie zmieniły się też zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Hakerzy nadal mają łatwy dostęp do niezabezpiecznych danych. Korzystając z 5G tak samo możesz utracić prywatne zdjęcia i filmiki, a osoby niepowołane są w stanie nawet wykraść numery Twoich kart płatniczych i kont bankowych. Warto pomyśleć o zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci 5G.
Zabezpiecz sieć 5G przy pomocy VPN
Tak samo, jak w przypadku korzystania z sieci Wi-Fi, 4G LTE czy starszych technologii, warto skorzystać z usług wirtualnych sieci prywatnych. VPN dla 5G zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu połączenia między urządzeniem mobilnym a globalną siecią internetową.
Zaufaj tylko topowym usługodawcom VPN. Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe programy VPN, które działają też na urządzeniach mobilnych. Aby wybrać najlepszą usługę, warto sprawdzić opinie i recenzje poszczególnych aplikacji.
Jeśli masz telefon z 5G, aplikacja VPN będzie w stanie użyć specjalny protokół szyfrujący podczas każdorazowego połączenia z Internetem. Twój smatfon lub tablet będzie wtedy chroniony, a wszelkie wysyłane i pobierane dane zamienione w specjalny kod. Szyfrowanie skutecznie zapobiega wyciekowi poufnych danych, a także zapewnia Ci większą prywatność i anonimowość online.
Podsumowanie
Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Technologia 5G wcale nie jest taka zła. To tylko kolejna wersja technologii mobilnej, która zapewnia jeszcze szybszą komunikację. Problemy, które pozostają niezmienne, to oczywiście kwestia bezpieczeństwa w sieci. Ale bez obaw. Wybór najlepszego programu VPN zapewni Ci większą prywatność. Ochronisz swoje urządzenie mobilne, a przy okazji poufne dane, fotki i filmiki. Skoro przejście na 5G jest nieuniknione, to wypadałoby pomyśleć już teraz o bezpieczeństwie w Internecie. W końcu jest ono bardzo ważne, nieprawdaż?