News

Zalety i wady dedykowanych aplikacji dla firm

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem w Twojej firmie aplikacji usprawniającej pracę i nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Niezależnie od tego, czy szukasz systemu do zarządzania relacjami z klientami, magazynem, dokumentami czy planowania dostaw, zawsze staniesz przed wyborem: aplikacja dedykowana czy gotowa? Zastanówmy się, jakie są zalety i wady dedykowanych aplikacji dla firm. Dokonamy także krótkiego porównania tego typu rozwiązań z systemami gotowymi.

Co to jest “dedykowana aplikacja”?

Dedykowane aplikacje dla firm, to unikatowe rozwiązanie informatyczne stworzone w zgodzie z potrzebami Twojego biznesu. Oznacza to, że firma programistyczna na Twoje zlecenie projektuje aplikację, a następnie ją tworzy. Na rynku nie będzie drugiego, takiego samego systemu. Za aplikację tego rodzaju zapłacisz tylko raz: nie wiąże się z opłatami abonamentowymi czy wykupywaniem licencji. System dedykowany przechodzi na Twoją własność, co daje Ci dowolność, jeśli chodzi o dokonywanie w nim zmian, kolejnych integracji czy rozbudowy. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie?

Zalety aplikacji dedykowanych dla firm

Największą zaletą rozwiązań tej klasy jest ich precyzyjne dopasowanie do potrzeb Twojej firmy. Kupując licencję na użytkowanie systemu gotowego może okazać się, że pewne funkcjonalności są zbędne lub ich brakuje. Rozwiązanie dedykowane taki problem eliminuje. Podczas rozpoznania potrzeb oraz projektowania aplikacji szczegółowo omawiasz z konsultantem wszystkie funkcje, kategorie i parametry systemu. Możliwe jest zatem przeniesienie procesów wykonywanych w firmie do rozwiązania dedykowanego. Aplikacja gotowa nigdy tego nie zapewni.

Kolejną, nie mniej ważną zaletą, jest możliwość dokonywania wielu integracji. Dlaczego jest to takie ważne? Wprowadzanie dedykowanych rozwiązań w firmie ma na celu usprawnienie obiegu informacji oraz zminimalizowanie użytkowanych systemów. Dlatego tak ważne jest, aby gromadzić potrzebne dane w jednym miejscu, z łatwym dostępem oraz sprawnie działającą wyszukiwarką.

Aplikacja dedykowana dla firm umożliwia także przyszłą rozbudowę. Doświadczenie w pracy z klientami pokazuje nam, że często zlecając stworzenie aplikacji trudno zaplanować, w jakim zakresie konieczne będzie jej dalsze rozwijanie w przyszłości. Dlatego dobrze posiadać możliwość dowolnej pracy nad oprogramowaniem, co zapewnia rozwiązanie dedykowane.

Warto wspomnieć także o dwóch kolejnych zaletach: jednorazowym koszcie oraz pomocy we wdrożeniu. Aplikacje dedykowane dla firm wiążą się z inwestycją czasu oraz pieniędzy. Systemy gotowe nabywamy jednak zwykle na podstawie licencji, którą opłacamy abonamentowo, przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest rozważenie kwestii zwrotu z inwestycji – aplikacja gotowa, która na pierwszy rzut oka może się wydawać korzystna, po bliższym przyjrzeniu się traci w porównaniu z rozwiązaniem dedykowanym. Jeśli zdecydujemy się na system dedykowany, możemy także liczyć na wsparcie konsultanta we wdrożeniu. W zależności od zawartej umowy będzie ono wliczone w koszta lub płatne dodatkowo. W przypadku systemów gotowych na taką pomoc nie możemy liczyć.

Wady aplikacji dedykowanych

Systemy dedykowane, jak wszystkie rozwiązania informatyczne, nie są wolne od wad. W sieci możemy spotkać się z opiniami, że systemy tej klasy są drogie, a ich tworzenie jest czasochłonne i problematyczne. Kwestia ceny jest sprawą indywidualną i zależy od konkretnej firmy i jej potrzeb. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wprowadzanie każdego nowego rozwiązania informatycznego w firmie, to inwestycja, której nie możemy rozpatrywać jedynie w kontekście nakładów finansowych.

Na stworzenie dobrego systemu dedykowanego potrzeba czasu. Decydując się na doświadczoną firmę programistyczną nie musimy się jednak obawiać komplikacji czy przedłużających się terminów. Nie zapominajmy, że harmonogram projektu znajduje się w  zawartej umowie. Ostatecznie czas projektowania i tworzenia aplikacji związany jest z rozbudowaniem systemu, a zatem niekoniecznie stworzenie Twojego rozwiązania będzie tak samo czasochłonne, jak osoby opisującej swoje doświadczenia w internecie.

Obawą części przedsiębiorców poszukujących systemu dedykowanego jest ujawnienie know-how swojego biznesu konsultantom i programistom. Nie zapominajmy jednak o ochronie prawnej, którą zapewnia umowa. Warto zawrzeć w niej zapis o poufności przekazywanych informacji. W przypadku aplikacji gotowych ochrona zapisywanych danych wynika jedynie z zaakceptowanego regulaminu usługi.

Czy warto wybrać dedykowaną aplikację dla firm?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wprowadzić taki system w Twojej firmie, dokonaj szczegółowego rozpoznania potrzeb oraz przetestuj oferowane aplikacje. Jeśli dostępne na rynku oprogramowanie gotowe spełnia potrzeby Twojej firmy i nie planujesz rozwijać systemu, to być może warto zdecydować się na usługę abonamentową. Jeśli jednak potrzeby Twojej firmy są bardziej specyficzne, w gotowych aplikacjach nie możesz przeprowadzić wszystkich procesów i nie wykluczasz potrzeby przyszłej rozbudowy, to lepiej zlecić wykonanie aplikacji dedykowanej. Jeśli nie jesteś pewien, jaki system najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie, to warto także skorzystać z pomocy konsultanta firmy programistycznej.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą programistyczną Kamee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *