Niektóre przedsiębiorstwa potrzebują dość mocnych komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Niestety za moc obliczeniową komputera należy zapłacić dość sporo, co nie zawsze idzie w parze z dostępnymi funduszami dużych firm.

 

Firma Cray wychodząc naprzeciw dużym korporacjom proponuje połączenie niskich kosztów inwestycji w zamian za dużą moc obliczeniową superkomputera. Ich rozwiązanie to superkomputer w chmurze. Urika-GX tak nosi nazwa niespotykanej jak dotąd usługi świadczonej przez korporację. Analitycy Cray zapowiadają, że produkt kierują głównie do instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw, które przetwarzają w sposób intensywny dane.

Podobny obraz
Cray Urika-GX / fot. cray.com

Urika-GX swoją premierę miała w 2016 roku. Powstała z myślą obsługi aplikacji Big Data. Obudowa tej diabelskiej maszyny mieści się w 19-calowej szafie. Jego serce to seria procesorów Intel Xenon wspierana przez pamięć DRAM do 22 TB, a maksymalna konfiguracja przewiduje 1728 rdzeni obliczeniowej. Jego na pamięć na dane może zawierać dyski HD aż do 192 TB oraz szybkie dyski SSD o łącznej pojemności 35 TB. Dla osób, które nie chcą korzystać z usługi w chmurze firma Cray przygotowała superkomputery w trzech dostępnych konfiguracjach 16, 32 lub 48 rdzeniowych procesorach.

Źródło: computerworld.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here