News

Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany?

Wybierając usługę serwerową należy brać pod uwagę wiele kwestii. Firmy hostingowe mają w ofercie serwery współdzielone, VPS oraz dedykowane. Sprawdźmy, czym się one różnią i które z nich należy wybierać w zależności od oczekiwań i usług, pod jakie ich potrzebujemy. Na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając serwer?

Jaką wybrać usługę serwerową?

Wybór pierwszego serwera to trudna decyzja. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy kogoś, kto ma doświadczenie w korzystaniu z takich usług. Ewentualnie można poprosić o rekomendację sprawdzoną firmę hostingową. Dopasowanie odpowiedniej usługi musi być przemyślane, tak żeby za nią nie przepłacić i wybrać taki serwer, który będzie wystarczający pod nasze oczekiwania. Innych zasobów wymaga prowadzenie bloga odwiedzanego przez kilku użytkowników dziennie, a innych – dużego sklepu internetowego z setkami produktów i dziesiątkami tysięcy odwiedzających. Oto na co należy zwracać uwagę, wybierając rodzaj usługi serwerowej:

  • Budżet – o ile roczny koszt serwera współdzielonego może nie przekroczyć w ramach promocyjnych ofert nawet 100 zł, to jeśli chodzi o VPS-a i serwer dedykowany, należy liczyć się ze zdecydowanie wyższym wydatkiem. W ich przypadku znaczenie mają również parametry. Zatem serwer o bardzo dobrych może kosztować nawet 10 razy więcej niż taki z podstawową konfiguracją. Oczywiście nie chodzi o wybór usługi serwerowej z najwyższymi parametrami, tylko takiej, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.
  • Parametry serwera – teoretycznie wszystkie wymienione usługi mogą być oferowane na takiej samej maszynie. Różnica tkwi jednak w tym, do jakiej ilości zasobów otrzymuje dostęp dany użytkownik. W przypadku serwera współdzielonego jedna maszyna może być dzielona pomiędzy np. 1000 użytkowników. Jeśli chodzi o VPS-y to takich serwerów na jednej maszynie może być 10 razy mniej, natomiast w przypadku dedyka wszystkie zasoby maszyny są przeznaczone wyłącznie dla jednego użytkownika. Pojawia się zatem pytanie, jakich usług potrzebuje użytkownik. Jeśli mowa o poważnym projekcie, np. dużym sklepie internetowym, to można oczekiwać, że szybko zdobędzie on znaczącą liczbę odwiedzających, dlatego od razu powinien działać na serwerze dedykowanym. Właściciel sklepu nie może dopuścić do sytuacji, w której sklep nie będzie dostępny z powodu niewystarczających parametrów serwera.
  • Ograniczenia – jeśli chodzi o serwer dedykowany, użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich zasobów maszyny, więc w zasadzie nie jest w żaden sposób ograniczony. Nie ma ograniczeń transferu, cała powierzchnia może być w pełni wykorzystana pod jego usługi. Natomiast w przypadku pozostałych usług pojawiają się już mniejsze lub większe ograniczenia. Na przykład na VPS-ie można dopasowywać oprogramowanie do swoich oczekiwań, ale nie w każdym przypadku możliwe będzie dowolny wybór systemu operacyjnego – zależy to od rodzaju zastosowanej wirtualizacji. Największe ograniczenia pojawiają się w przypadku serwera współdzielonego. Tutaj już należy liczyć się nie tylko z ograniczeniem transferu czy powierzchni, ale również liczby dziennych wiadomości e-mail, liczby skrzynek e-mail, plików na serwerze, dodanych domen, wielkości jednego pliku i wieloma innymi. Serwer współdzielony sprawdzi się w przypadku mało wymagających stron, jak np. blogi czy fora, ale mając dobre parametry może być też wystarczający nawet do prowadzenia małego sklepu.
  • Pod jaką usługę – nie ma potrzeby stawiania na serwer dedykowany, jeśli chcemy prowadzić małą stronę. I tak nie zostaną wykorzystane jego zasoby, więc są to po prostu zbędnie wydane pieniądze. Działa to jednak również w drugą stronę. Ogromnym błędem jest utrzymywanie dużego sklepu internetowego na serwerze współdzielonym. W ten sposób można co najwyżej stracić część odwiedzających, zniechęconych działaniem strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *