Sprzątanie domu lub mieszkania często traktujemy jak przykry obowiązek wymagając od nas wielu czynności, niekiedy bardzo męczących. Na całe szczęście wielu producentów dostrzega potrzeby w zakresie sprzątania powierzchni mieszkalnych tworząc najnowsze odkurzacze, które według producentów powinny poprawić nasz komfort odkurzania. Czy te nowoczesne urządzenia są w stanie zmienić „ciasny rynek” odkurzaczy zastępując tym samym wersje kablowe?
Odkurzacz gotowy do pracy w każdym momencie?
Już na pierwszy rzut oka widzimy, że bezprzewodowe i bezworkowe odkurzacze nie różnią się od siebie zbyt szczególnie. Nasz testowany odkurzacz to jedna wielka rurka, która w dolnej części ma ujście na przeróżne końcówki do sprzątania w zależności od danej potrzeby. W górnej części znajdziemy oczywiście silnik, całą elektronikę, pojemnik na śmieci wraz z filtrem Hepa oraz bateria, którą oczywiście możemy swobodnie wyciągnąć z urządzenia w każdym momencie. Wygląd urządzenia na pierwszy rzut oka może w nas budzić pewne wątpliwości co do samego przeznaczenia. Sam również na początku zastanawiałem się nie tylko nad działaniem, ale również funkcjonalnością. Okazuje się, że nie nigdy nie powinniśmy oceniać czegoś po okładce. Nie zawsze to co tanie jest dobre i nie zawsze to co drogie jest najlepsze.
Mój pierwszy kontakt z odkurzaczem od razu wzbudził we mnie strach, że nie będę miał miejsca na trzymanie takiego urządzenia w domu. Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi rozłożeniu i złożeniu ponownie odkurzacza zdałem sobie sprawę, że w zasadzie każdy element jesteśmy w stanie zdemontować uzyskując w ten sposób małe i zwinne urządzenie gotowe do wykorzystania w danej sytuacji. Całość została tak zaprojektowana, że w zasadzie nie musimy nawet składać całości, aby odkurzyć np. naniesione uschnięte błoto z podłogi. Odkurzacz od razu po wyjęciu z szafki będzie nadawał się do użycia (zakładając, że mamy naładowaną baterię) bez potrzeby składania wszystkich elementów. Wystarczy nam bateria, pojemnik z filtrem ewentualnie odpowiednia końcówka do odkurzania nawet tego chwilowego. Moim zdaniem to ogromny plus, ponieważ bardzo często chcemy coś na szybko sprzątnąć bez potrzeby wyciągania domowego odkurzacza. W szczególności, jeśli się spieszymy. W sytuacji, gdy potrzebujemy użyć dodatkowej końcówki musimy powinniśmy dodać jeszcze dodatkową rurkę mając w ręku malutkie urządzenie.
Dokładając baterię nasze urządzenie szybko posprząta rozsypane chrupki, pokruszone paluszki, rozsypany makaron. Co najciekawsze bateria w takich urządzeniach wbrew pozorom starcza na dłuższy okres czasu, ponieważ zebranie rozsypanego makaronu zajmie nam kilka chwil, a to nie obciąży zbytnio naszego akumulatora (w szczególności przy najmniejszej mocy silnika). O poziomie energii informuje nas wskaźnik znajdujący na samej baterii.
Spory asortyment dodatków od producenta
Minusem odkurzacza Samsung Jet może być ilość dodatków. Z jednej strony po rozpakowaniu pudełka byłem mocno zaskoczony, że jest tego tak dużo i ciężko będzie znaleźć miejsce na te wszystkie szpargały. Cóż, nie można mieć wszystkiego a wszystko, co kupujemy lub mamy możliwość przetestować ma swoje ciemne strony. Ta znacząca ilość dodatków nie przekreśla jednak działania oraz pracy całego odkurzacza Samsung Jet (wersja 90 Premium). Zakupione produkty powinniśmy oceniać po tym, czy spełniają swoje zdanie, a tutaj nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Samsung Jet to istny „potwór” na śmieci, kurz oraz inne zabrudzenia. Bardzo spodobał mi się brak plączącego się kabla, co dodatkowo zaczęło przekonywać mnie do odkurzaczy bezprzewodowych nawet z koniecznością ładowania.
To jednak nie wszystko. Kiedy poczyniłem weekendowe porządki, zacząłem doceniać sporą ilość końcówek. Producent postarał się dostarczyć nam końcówki, które ułatwiają nam sprzątanie w różnych miejscach. W każdym mieszkaniu, domu są zakamarki lub nawierzchnia trudna „w obsłudze”. Przy tak bogatym zastosowaniu końcówek możemy podjąć się odkurzania miejsc, które dotychczas nie były dostępne dla naszego starego odkrzacza. Jest to bardzo cenna informacja, ponieważ wiele starszych i kablowych urządzeń nie posiada tak dużej ilości przejściówek.
Wśród dodatkowych akcesoriów znajdziemy między ele-ktroszczotkę, mini ele-ktroszczotkę (idealna do mebli tapicerowanych), ssawkę do szczelin, szczotka z włosiem, która w połączeniu z giętką (wykręcającą się dodatkową końcówką). Koniec zestawu uzupełnia szczotka soft-action brush. Jej charakterystyczne wykończenie to przede wszystkim antystatyczne wykończenie, które idealnie nadaje się do podłóg (panele, podłogi). Wbrew pozorom każda szczotka to wypełnienie w zasadzie każdej powierzchni.
Wykorzystanie Samsunga Jet w praktyce
Odkurzanie przy pomocy modelu Jet 90 Complete to sama przyjemność. Urządzenie w żaden sposób nie odstaje od kablowych urządzeń. Sprzęt poradzi sobie z każdą nawierzchnią, a nawet wnętrzem auta. Ogromnym plusem jest wykorzystanie całego asortymentu. Podczas odkurzania możemy w pełni kontrolować działanie sprzętu, przebieg mocy oraz wszelkich komunikatów, które pojawiają się nam na panelu obok przycisków. Musimy dodać, że odkurzacz Samsung Jet posiada wyposażony jest w silnik Digital Inverter o mocy 550 W, co przekłada się na 200 W mocy ssącej. Czy to dużo, czy mało? Praktyczna praca z odkurzaczem pokazuje nam, że bez problemu poradzimy sobie z odkurzeniem całego naszego mieszkania.
Pracę ułatwi nam nie tylko moc urządzenia, ale również rura teleskopowa ze zmienną długością. Dopasujemy urządzenie idealnie do naszego wzrostu, a to w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Mówimy tutaj o 4-stopniowej regulacji od 930 mm do 1140 mm. Przy takiej regulacji nasz odkurzacz robi wrażenie wizualne, co oczywiście przekłada się również na praktykę.
Z całego asortymentu do gustu najbardziej przypadła mi szczotka Soft Brush. Delikatne aksamitne wykończenie daje nam poczucie „polerowania” podłogi. Oznacza to, że nasza podłoga nie jest mocno traktowana przez nieodpowiednie końcówki. Dodatkowo na aksamitnym wykończeniu widzimy delikatne „świecące się kropelki” sprawiające, że podłoga po odkurzeniu daje nam wizualne efekty błyszczące. Jest to tylko wrażenie, ale mimo wszystko wygląda to naprawdę świetnie.
Jeśli mamy oceniać produkt według przeznaczenia, to Samsung Jet w zupełności spełnia się w roli, do jakiej został wyprodukowany. Urządzenie działa szybko, dokładnie bez żadnych przerw. Podczas odkurzania mamy kontrolę nad każdym etapem nie przejmując się o plączące się kable, które w przypadku tradycyjnych odkurzaczy mogą sprawiać wiele problemów.
Mój brat, widząc nowy odkurzacz zapytał mnie, czy nie męczy mnie fakt zmiany końcówek? Z początku stwierdziłem, że jest w tym pewien szkopuł, zaś z drugiej strony zadałem sobie pytanie, jak wygląda odkurzanie tradycyjnym kablowym odkurzaczem, gdzie takich końcówek nie ma, albo są w bardzo ograniczonym stopniu.
Ładowanie baterii do odkurzacza Samsung Jet
Urządzenie w zestawie posiada akumulator litowo-jonowy (21,9 V), który pozwoli nam na 60-minutową pracę (w trybie minimalnym). To od nas zależy stopień zużycia oraz tego, jak intensywnie będziemy korzystać z odkurzacza. Mowa oczywiście o poziomie mocy silnik, którą w łatwy sposób możemy wybrać na panelu odkurzacza. Bateria zamocowana do odkurzacza poprzez wskazujące lampki informuje nas o poziomie rozładowania. Po każdej zakończonej pracy wystarczy, że zdemontujemy akumulator i włożymy go do wolnostojącej stacji ładującej. Dużym plusem jest fakt, że całość możemy również ładować bezpośrednio w odkurzaczu (w całej konstrukcji). Jeśli pokusimy się o zakup dodatkowej baterii będziemy mogli równocześnie ładować drugi akumulator wkładając go oddzielnie do stacji ładującej.
Minusem dla większości urządzeń mobilnych jest oczywiście ładowanie. Bezprzewodowe urządzenia to przyszłość, która wymaga od nas pewnych poświęceń. W przypadku Samsung Jet ładowanie baterii to czas 3 5 h, co potrafi być zniechęcające. Z drugiej strony musimy się liczyć z takim działanie, jeśli chcemy w pełni korzystać z uroków odkurzacza Samsung Jet. W przypadku zakupu drugiej dodatkowej baterii nasza 60-minutowa praca (minimalny tryb) staje się być o wiele wygodniejsza, ponieważ zawsze na zmianę mamy drugą naładowaną baterię. Wystarczy tylko dokonać podmianki.
Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie aspekty wymiennych baterii również ulegną zmianie. Poprawa czasu ładowania oraz długości pracy z pewnością pomogłaby w poprawie całokształtu związanego z ładowaniem urządzenia Samsung Jet, które mimo tego drobnego minusa działa należycie i bez zarzutów.
Pojemnik na śmieci i filtr Hepa
W sytuacji zakończenia odkurzania oraz potrzeby oczyszczenia 0,5 litowego pojemnika możemy w łatwy sposób wyrzucić śmieci. Oprócz tego filtry znajdujące się w pojemniku bez żadnego problemy możemy myć pod bieżącą wodą. Nasz testowy odkurzacz charakteryzuje jeszcze jednak ważna kwestia.
Urządzenie posiada wbudowany 5-warstwowy system filtracji HEPA wyłapując aż do 99,999% mikrocząsteczek, takich jak kurz i alergeny. Dzięki temu nie musimy się obawiać o wydmuchiwane powietrze, ponieważ jest ono bezwzględnie czyste. Jak informuje nas producent filtry HEPA posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające skuteczność w usuwaniu cząsteczek o wielkości 0,3~10 mikrometrów. Ten niewielki ukłon w stronę klientów z pewnością docenią alergicy.
Podsumowanie odkurzacza Samsung Jet
W mojej ocenie każde zakupione urządzenie należy oceniać według przeznaczenia. Rzetelną ocenę powinniśmy wydawać na podstawie tego, jak sprawuje się sprzęt względem swojego przeznaczenia. Nasz testowy odkurzacz Samsung Jet spełnia wszystkie wymogi i niczym nie odstępuje przy standardowych urządzeniach. Mało tego w mojej ocenie produkt posiada bardzo bogaty asortyment umożliwiając nam zmianę sprzętu według własnej inwencji twórczej. W zasadzie pod kątem działania oraz wykorzystania sprzętu nie mamy podstaw, aby skreślać sprzęt. Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Obserwując postęp nowych technologii oraz wysunę teorie, że w niedługim czasie większość ludzie chętnie zacznie korzystać z odkurzaczy bezprzewodowych rezygnując z wersji kablowych.
Jedyne co wymagałoby drobnej poprawy, to czas działania na baterii. Producent zapewnia nas, że odkurzacz będzie działać 60 minut (przy założeniu, że korzystamy z minimalnego trybu działania). Godzina czasu to wbrew pozorm wcale nie tak dużo czasu, ale z drugiej strony weźmy pod uwagę, że nie odkurzamy cały czas przez ciągłą godzinę. Odkurzenie pokoju zajmuje około 3-5 minut. Wiele osob może się nie zgodzić z tym czasem, co oczywiście jest zrozumiałe. Czas odkurzania pokoju zależy nie tylko od powierzchni, ale również od dokładności sprzątania. Samo działanie odkurzacza przez godzinę nie przekreśla sprzętu do potencjalnego zakupu.