InternetNewsPoradniki

Polacy i tworzenie haseł to dwie sprzeczności! – Jak tworzyć dobre i mocne hasła

W analizie ostatniego wycieku ok. 1,4 mld haseł do poczty elektronicznej zaobserwowano bardzo złe zjawisko, które zagraża naszemu bezpieczeństwu w sieci. No ludzie! Serio tak trudno jest stworzyć i zapamiętać hasło złożone z dużej i małej litery połączonej z cyfrą i znakiem specjalnym? Tyle jest poradników na temat tworzenia haseł – a Polacy nadal swoje…

 
Najpopularniejsze hasła to ,,123456” ; ,,qwerty” ; ,,polska” ; ,,kasia”… Z raportu wynika, że 13 mln haseł było takie samo jak login. Chociaż gorszą według mnie rzeczą jest posiadanie tego samego hasła do wielu kont. Moi Drodzy włamując się do Waszej poczty elektronicznej potencjalny hacker może zalogować się również do portali społecznościowych, portali aukcyjnych, a w wielu przypadkach do konta bankowego czy chmury z naszymi prywatnymi danymi.
 
Dobre hasło to takie, które nie powielamy. Zawierające minimum 8 znaków. Złożone z dużych i małych liter. Do tego dodajmy, chociaż jedną cyfrę i znak specjalny. Naprawdę kombinacji jest mnóstwo, a tak naprawdę, gdy wykażemy się sprytem odpowiednio modyfikując nasze imię zyskujemy silne i mocne hasło.
 
Popatrzcie na przykład:
 

fot. Jakub Schulz

 
Jak widzicie cały czas modyfikuję jeden wyraz. Łatwo go zapamiętać, bo zmian jest niewiele, a hasło jest silne. Dla innego konta też dużo bym nie zmieniał tylko dodał kolejną cyfrę, np. ,,J@akub1!3”, aby łatwiej było je zapamiętać.
 
A jeżeli nadal ktoś z Was ma problem z zapamiętaniem wielu haseł, a korzysta wyłącznie z jednego komputera może skorzystać z menedżera haseł i za pomocą jednego oczywiście unikalnego dla tego programu hasła logować się do wszystkich stron jednocześnie w danej sesji systemu.
 
Programy oferujące funkcję logowania się za pomocą jednego głównego hasła to: LasstPass, Dashlane, KeePassX.
 

 
PAMIĘTAJ! Duża litera + mała + cyfra + znak specjalny czynią cię bezpiecznym w sieci!
 
Nie wiesz czy utworzyłeś mocne hasło? Sprawdź to tutaj.
 
Opracowane własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *