Nie żyje Masaya Nakamura, twórca Pac-Mana

0
fot. GoNintendo

Gdy myślimy o pierwszych grach arkadowych, które znamy z maszyn w starych salonach gier, skojarzeniem na pewno jest Pac-Man. To właśnie dzięki niej zasłynął Masaya Nakamura.

 

W wieku 91 lat odszedł od nas Masaya Nakamura, prekursor gier arkadowych i właściciel firmy Namco.

W 1955 Masaya stworzył firmę, która zajęła się produkcją gier arkadowych. Pierwszą grą była Gee Bee. Prosta zręcznościówka bazowała na odbijaniu piłki od sterowanej przez użytkownika platformy. Wydany rok później Galaxian zapamiętany został jako pierwszy tytuł wykorzystujący przestrzeń barw RGB.

fot. Google

Nastał jednak rok 1980. Namco zaprezentowało wtedy Pac-Mana. Pędzący stworek, jedzący kropki i uciekający przed kolorowymi duszkami stał się wręcz legendą wczesnej fazy rozwoju gier wideo i zapisał się na kartach historii jako ikona popkultury.

Nakamura umarł 22 stycznia. Został pochowany w gronie najbliższych, tak jak sobie życzył przed śmiercią. O fakcie rodzina dopiero teraz poinformowała media.

ŹRÓDŁOCNET
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOszukujesz ZUS? Nie chwal się tym na Facebooku
Następny artykułOkulary z autofokusem? Zaprezentowane!
Przyszły student informatyki, przynajmniej w teorii. Człowiek z milionem pomysłów na minutę i komputerowy esteta, dla którego nawet kolor kondensatorów ma znaczenie. W głowie rządzi ścisły umysł, w sercu hula dusza humanisty. Pokaże wam świat technologii z perspektywy (bardzo) młodej osoby.