News

Memy internetowe i ich krótka historia

Memy znane są zapewne każdemu, kto aktywnie korzysta z sieci. A jak je można zdefiniować? To przede wszystkim forma internetowej wypowiedzi, która składa się z grafiki i tekstu. Można powiedzieć, że są to zdjęcia z podpisami, które mogą utrzymywać zarówno charakter satyryczny, ale również poważny. Oczywiście najczęściej ofiarami memów są osoby medialne: politycy, sportowcy, a ogólnie – osoby po prostu znane.

Pierwszy mem internetowy z… 1921 roku!

Być może trudno w to uwierzyć, ale za pierwszy mem uznawany jest obrazek, który powstał w 1921 roku. Wygląda on tak:

Źródło: Twitter

Informację o tym, że prawdopodobnie jest to pierwszy mem, podało BBC. Obrazek ten został zamieszczony w magazynie satyrycznym „The Judge”. Internauci dopatrzyli się tutaj schematu wykorzystywanego w przypadku memów i nie ma co ukrywać – grafika ta powstała na identycznych zasadach. Dziennikarze BBC znaleźli jeszcze jedną grafikę, która może być pierwszym memem. Chodzi o materiał zamieszczony w „Wisconsin Octopus”, a opublikowany w 1919 albo w 1920 roku. Ta grafika jednak nie zainteresowała internautów aż tak, jak poprzednia.

Skąd się wzięły memy?

Choć pierwszych memów możemy się doszukiwać nawet 100 lat temu, to samo pojęcie zostało użyte po raz pierwszy w 1976 roku w książce „Samolubny gen” autorstwa Richarda Dawkinsa. Określenie pochodzi od greckiego słowa mimesis, które oznacza naśladownictwo. Jednak o prawdziwym budowaniu popularności memów możemy mówić dopiero od lat 90. poprzedniego wieku. Obecnie po każdym istotnym wydarzeniu sportowym czy niefortunnej wypowiedzi polityka internet zalewany jest przeróżnymi memami. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Na to, że kreatywność twórców tych grafik nie ma końca. To ledwie kilka słów z dodatkiem grafiki, które potrafią zarówno bawić do łez, jak i zmusić do zastanowienia się nad sensem pewnych sytuacji.

Memy jednym z najważniejszych nośników… opinii

Memy stały się tak istotnym zjawiskiem naszych czasów, że są również obiektem… badań. Jedno z nich przeprowadziły GFK Polonia i Clue PR. Okazuje się, że aż 95 proc. internautów zdaje sobie sprawę z tego, czym są memy. 41 proc. z nich dzieli się z nimi i lubi je przeglądać, a 67 proc. twierdzi, że udostępnienie mema świadczy o tym, że podzielamy dany pogląd.

Z omawianego badania wynika, że memy spełniają kilka funkcji:

  • rozrywkową,
  • pozwalają dzielić się opinią,
  • budują wspólnotę.

Dla wielu polskich internautów przeglądanie memów jest ulubionym sposobem na przerwę od pracy. Zresztą aż 69 proc. użytkowników twierdzi, że memy są śmieszne, 67 proc. ocenia, że pozwalają nabrać dystansu do pewnych tematów, a co ciekawie – 52 proc. badanych chętnie wraca do ulubionych memów. Aż 64 proc. osób wskazało udostępnianie memów i ich przeglądanie jako jedną z ulubionych rozrywek.

Internauci zwracają również uwagę na kolejną istotną kwestię – memy wyrażają nastroje społeczne oraz pozwalają łatwo ocenić, jak wyglądają nasze aktualne bolączki. Dla 64 proc. badanych memy są właśnie sposobem na wyrażenie swojego zdania i frustracji pewnymi wydarzeniami. Co ciekawe, jeden ze specjalistów od marketingu politycznego stwierdził, że jednym z etapów projektowania kampanii reklamowych polityków jest analiza tego, czy z grafik reklamowych można prostymi modyfikacjami stworzyć ośmieszającego mema.

Tematy poruszane w memach

W omawianym badaniu Polacy wskazali również, jaka tematyka jest najczęściej poruszana w memach. Pod tym względem raczej nie możemy być zaskoczeni. Odpowiednio:

  • 64 proc. ogląda i dzieli się memami o tematyce politycznej,
  • 51 proc. o relacjach damsko-męskich,
  • 42 proc. o pracy.

Nie da się ukryć, że jeśli chcemy sprawdzić, jaki temat jest na czasie w Polsce, to wystarczy przejrzeć aktualne memy. Z pewnością będą one dotyczyły tych wydarzeń.

Memy chwilową modą?

Trudno przewidzieć, jaką karierę zrobią w Polsce memy, czy pojawi się inny rodzaj komunikacji w sieci. Na pewno ich forma jest taka, że chętnie je oglądamy i udostępniamy. Mogą to robić zarówno posiadający szybki internet światłowodowy w UPC, jak i korzystający z wolnego łącza – nie ma tu ograniczeń. Z pewnością moda na memy prędko nie przeminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *