News Porady okołotechnologiczne

Fotowoltaika – czym jest i czy się opłaca?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok powstaje coraz więcej mikro instalacji fotowoltaicznych, czyli przydomowych źródeł energii. Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, udział odnawialnych źródeł energii w Polsce miał stanowić do 15%. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące fotowoltaiki, wyjaśnić czym jest oraz czy jest opłacalna.

Jedną z podstawowych i ogólnodostępnych źródeł energii jest energia słoneczna. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w prosty sposób możemy ją pozyskiwać. Niezbędna do tego będzie jednak instalacja fotowoltaiczna.

Czym jest fotowoltaika i do czego służy?

Fotowoltaika to metoda na pozyskanie energii ze słońca. Polega na konwersji promieniowania słonecznego za pomocą paneli fotowoltaicznych w stały prąd elektryczny. Wygenerowany w ten sposób prąd trafia do inwertera, zwanego inaczej falownikiem, gdzie jest przekształcany w prąd zmienny, który możemy wykorzystać do zasilania urządzeń w naszym domu. Niewykorzystany prąd, czyli nadmiar energii – trafia do sieci, by później użytkownik mógł go wykorzystać. Ten rodzaj pozyskania energii w przeciwieństwie do alternatywnych źródeł energii można wykorzystywać praktycznie wszędzie, gdzie dociera promieniowanie słoneczne.

Instalację fotowoltaiczną dostosowuje się do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Jej moc zależy między innymi od wielkości dachu lub dostępnego miejsca na działce, ekspozycji i kąta nachylenia dachu względem słońca oraz zacienienia. W przypadku mocno zacienionej powierzchni lub dachu, który skierowany jest na wschód i zachód, stosuje się większą moc instalacji, aby pomimo ograniczeń była w stanie wygenerować ilość energii elektrycznej pokrywającej zapotrzebowanie domu. Przy odpowiednim doborze mocy instalacji, w wielu przypadkach udaje się całkowicie zrezygnować z wykorzystania energii elektrycznej z sieci. W takim przypadku inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu 7 lat. Później będzie generować oszczędności na energii. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę? Sprawdź tu.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych pod zapotrzebowanie?

Jeśli chcesz przygotować się do zbudowania instalacji fotowoltaicznej, warto sprawdzić, jakiej mocy będziesz potrzebować. Wyliczenia możesz zlecić profesjonalistom, którzy zajmują się budową instalacji, ale możesz też wykonać je samodzielnie. Niezbędne do tego będą ostatnie rachunki za energię elektryczną. Na ich podstawie będziesz mógł obliczyć roczne zużycie energii, aby odpowiednio dobrać moc instalacji, która pokryje Twoje zapotrzebowanie na prąd. W internecie znajdziesz gotowe kalkulatory, które po wprowadzeniu niezbędnych danych, wyliczą wszystkie potrzebne informacje.

Podejmując decyzję o budowie instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się też nad wyborem układu: on-grid lub off-grid. Pierwsze z nich to systemy, które są połączone z siecią energetyczną. Energia, którą wytwarza się w tym systemie, wprowadzana jest do sieci energetycznej. Dzięki temu, jeśli instalacja wytworzy więcej prądu, niż wyniesie zużycie, jej nadmiar zostanie przesłana do sieci energetycznej. Wyprodukowany nadmiar zgodnie z przelicznikami będzie można później odebrać. Ma to duże znaczenie w pochmurne dni lub zimą, gdy instalacja wytwarza mniejszą ilość prądu. Układy typu off-grid są za to w pełni samodzielne. Nie wymagają podłączenia do sieci, a nadmiar energii wytwarzany przez instalację można przechowywać w akumulatorach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *