Porady okołotechnologiczne

Automatyka przemysłowa we współczesnym świecie

Zgodnie z oficjalną definicją celem automatyki przemysłowej jest usprawnienie, a co za tym idzie – przyspieszenie procesu produkcyjnego. Jednak jest to definicja bardzo uproszczona, bowiem procesy związane z tytułowym pojęciem są wyjątkowo złożone i zależne od siebie. Na jakich aspektach zatem warto skupić się wdrażając w zakładzie produkcyjnym automatykę przemysłową?

Eksperci zwracają uwagę na fakt, iż ideą przewodnią automatyki przemysłowej jest dążenie do redukcji czynnika ludzkiego. Bynajmniej nie chodzi tu o zminimalizowanie roli człowieka, ale o całkowite jego wyeliminowanie. W krótszej perspektywie jest to kusząca alternatywa ponieważ, redukcja etatów pozwoli zaoszczędzić spore kwoty – w konsekwencji zysk danej firmy powiększy się.

Jednak w praktyce całkowita eliminacja człowieka w procesie produkcyjnym nie jest możliwa, bowiem urządzenia wielofunkcyjne potrafią być zawodne, natomiast ich działanie często uwarunkowane jest ingerencją umysłu ludzkiego oraz rąk ludzkich – doskonałym przykładem jest proces programowania. Zanim jednak skupimy się na aspektach związanych z rolą człowieka w automatyce przemysłowej, spróbujmy raz jeszcze zdefiniować ów proces.

Automatyka przemysłowa – mnogość zależnych procesów

Jak wspominaliśmy na wstępie automatyka przemysłowa to mnogość procesów – skomplikowanych i pośrednio oraz bezpośrednio od siebie zależnych. Automatyka bazuje na procesie produkcyjnym na który składa się wiele różnego rodzaju urządzeń wielofunkcyjnych. Tego typu urządzenia usprawniają linie produkcyjne, zaś sam proces dzięki nim staje się bardziej efektywny oraz wydajny. W efekcie zakład produkcyjny przynosi oczekiwane oszczędności.

A skoro mowa o elementach składowych, to nie wolno zapominać także o częściach zamiennych. One również wchodzą w szerokie pojęcie automatyki przemysłowej. Urządzenia poboczne takie jak chociażby złącza elektryczne dostępna w ebmia.pl – https://www.ebmia.pl/automatyka-zlacza-elektryczne-c-197_1047.html odgrywają bardzo dużą rolę w całym procesie produkcyjnym.

Zaliczamy do nich przede wszystkim :

– urządzenia wykonawcze

– urządzenia kontrolne

– urządzenia pomiarowe

– urządzenia sterujące

Owe komponenty występują w różnych wariantach, a do ich obsługi niezbędne jest specjalne oprogramowanie. Właśnie za sprawą tej definicji możemy powiedzieć, iż automatyka przemysłowa tworzy sieć wzajemnych zależności, która choć jest niezwykle rozbudowana to bazuje na wspólnym oprogramowaniu.

Zalety automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa posiada wiele cennych zalet. Jedną z najważniejszych jest automatyzacja w zakresie kontroli, która wpływa nie tylko na usprawnienie procesu produkcyjnego, ale także na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników. Zautomatyzowanie procesu chroni produkty przed defektami cechując się powtarzalnością oraz wysoką jakością dzięki czemu dana marka nie jest narażona na straty finansowe.  Zwłaszcza, że tego rodzaju defekty najczęściej spowodowane są błędem ludzkim – innymi słowy nieuwagą.

Wspominaliśmy o bezpieczeństwie pracowników, ale nie wolno zapomnieć również o bezpieczeństwie samego procesu produkcyjnego. Jego zapewnienie możliwe jest dzięki specjalnemu etapowi, który nadzoruje pracę linii produkcyjnej.  Na linię nadzorującą składa się system alarmowy, włącznik bezpieczeństwa oraz termostat.  Ów system w ułamku sekundy odłącza proces produkcyjny nie narażając firmy na straty. Proces rusza w momencie, gdy wszelkie parametry wrócą do normy. Elementy związane nie tylko z etapem nadzorującym, ale również z innymi składającymi się na proces automatyki przemysłowej dostępne są w ofercie sklepu – www.ebmia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *