Poradniki Telefony

Aparat jest niedostępny, czyli problem rodziny Sony Xperia

Niewątpliwe rodzina telefonów Sony Xperia zaskoczyła wielu klientów. Wodoodporne telefony z możliwością wykonania zdjęcia pod wodą są ogromnym plusem i cieszą każdego amatora nurkowania. Niestety modele Xperia często potrafią nas niemile zaskoczyć komunikatem „Aparat jest niedostępny” albo „Aplikacja aparat została zatrzymana”. Technologiczna postanowiła zwrócić na to uwagę i przyjrzeć się bliżej tej usterce.

 

Błąd aparatu to częsty problem

O telefonach Sony w sieci mówi się wiele, jedni narzekają, że telefony nie są wcale wodoodporne, a drudzy, że urządzenia się mocno przegrzewają. Technologiczna postanowiła się przyjrzeć usterce, która trapi wielu klientów niezależenie od modelu z rodziny Xperia. Wada aparatu w zasadzie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ może pojawić się w każdym momencie. W sytuacji kiedy występuję nam „błąd aparatu” cały ekran aplikacji kamery jest czarny i nie ma obrazu (w niektórych modelach po błędzie wraca do głównego ekranu). Niestety, ale przeglądając fora internetowe widać, że usterka jest bardzo częsta i nie znamy dnia ani godziny kiedy może „dopaść” naszego smartfona. Wiadomo, że w przypadku takiej usterki należy się udać bezpośrednio do serwisu, jednak co w przypadku kiedy nasz telefon jest już po 2 letniej gwarancji? Cóż pozostaje nam kupić nowy telefon, albo oddać urządzenie do serwisu producenta na naprawę pogwarancyjną, która może być bardzo kosztowna.

Reset fabryczny telefonu lub wyczyszczenie aplikacji album

Oczyszczenie aplikacji album (katalogu ze zdjęciami) może rozwiązać problem w zupełności – dlaczego? Czasem aparat fotograficzny po prostu wskazuje, że nie ma pamięci (włóż kartę MicroSD) i aplikacja nie chce nam wykonać żadnego zdjęcia. Często jednak ten brak pamięci objawia się właśnie błędem „Aparat jest niedostępny” z racji braku dostępnej pamięci urządzenia.

Fot.asus.com
Fot.asus.com

Dla większości klientów słowo „reset” od razu zniechęca do dalszych czynności. Niestety, ale reset fabryczny nie pozostawia suchej nitki z zawartości urządzenia czyszcząc wszystko do stanu pierwotnego. Problem kamery może być spowodowany właśnie nadmierną ilością aplikacji (niektóre aplikacje ściągają wirusy) oraz zajęciem całej pamięci. Aktualnie sklep od Google jest przepełniony ogromną ilością aplikacji, które mogą posiadać wirusy, na co musimy uważać. Ustawienia fabryczne to również pewnego rodzaju naprawa urządzenia, gdzie system wgrywa się od nowa instalując wszystkie pliki systemowe androida.

Zainstaluj aparat na nowo

W momencie kiedy usterka dalej występuje warto zainstalować inną aplikacje aparatu. Oferta sklepu Play jest bogata i możemy przebierać w niej jak w ulęgałkach, najlepiej posiadając program antywirusowy. Instalacja takiej aplikacji może nam rozwiązać „prowizorycznie” problem i zastąpić aparat fotograficzny, którym będziemy mogli wykonywać zdjęcia. Tego typu rozwiązanie pozwoli nam przeczekać do następnej wymiany telefonu u operatora. W tym przypadku warto również zwrócić uwagę, że aplikacja aparatu w przypadku zdjęć do selfie może działać bez zarzutów. Dlaczego? Otóż najczęściej nowoczesne telefony mają dwa moduły kamery, które umieszczone są w różnych miejscach na płycie główne i są to odrębne moduły.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Jeśli taka aplikacja nie zadziała z całą pewnością możemy stwierdzić, że uszkodzony jest moduł aparatu fotograficznego, albo co gorsza płyta główna. Niestety, ale to oznacza, że będziemy musieli szukać innych rozwiązań, które tym razem mogą wiązać się z kosztami.

Wykonaj naprawę oprogramowania w telefonie Sony

Japoński producent wypuszczając swoją najnowszą serie urządzeń Xperia przygotował również dla klienta specjalną aplikacje, która pozwala między innymi naprawić/zaktualizować softa. Dzięki Xperia™ Companion możemy postawić na nowo cały system naprawiając oprogramowanie, co bardzo często rozwiązuje problem usterek związanych z softem. Sposób ten również będzie wiązał się z usunięciem wszystkich danych w telefonie, dlatego warto zrobić sobie wcześniej back up (kopia zapasowa). Xperia™ Companion możemy bez problemów pobrać ze strony producenta i zainstalować ją na swoim komputerze. Po instalacji aplikacji należy wybrać zakładkę „naprawa oprogramowania”.

fot.Xperia™ Companion
fot.Xperia™ Companion

Finalnie musimy poczekać, aż urządzenie wgra cały system od nowa i naprawi uszkodzone oprogramowanie.

fot.Xperia™ Companion
fot.Xperia™ Companion
fot.Xperia™ Companion
fot.Xperia™ Companion

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że aplikacja jest dostępna w języku Polskim, a przejście przez cały proces jest bardzo intuicyjne i wszystko w postaci instrukcji wyświetla się na ekranie naszego komputera. Cały proces może potrwać około godziny, ale pamiętajmy abyśmy mieli w pełni naładowany telefon.

Wymiana modułu kamery albo płyty głównej

W przypadku kiedy Xperia™ Companion nie pomoże, zostanie nam już tylko wymiana całego modułu aparatu/kamery, bądź też płyty głównej. Zacznijmy od tego, że najpierw musimy zakupić cały moduł fotograficzny. Koszty takiego podzespołu nie są drogie, mogą sięgać około 40 zł (do 50 zł z przesyłką), a zamontowanie tego jest niezwykle proste i wymaga wyłącznie zdjęcia tylnej pokrywy. Jak to zrobić? To proste. Zaprezentuje to na przykładzie telefonu Sony Xperia Z2. Najpierw musimy podgrzać tylną pokrywe zwykłą suszarką do włosów grzejąc głównie tylne obramowanie telefonu. Robimy to sukcesywnie przesuwając suszarkę góra dół. Cały proces powinien nam zająć około minuty. Po podgrzaniu całej tylnej pokrywy bierzemy przyssawkę do szyby i doklejając ją do tylnej pokrywy delikatnie podnosimy. Kiedy tylko zobaczymy małą szczelinę wykorzystujemy kostkę do gitary (mogą być karty do gry np. w pokera) i delikatnie przesuwamy całą kostkę/kartę dookoła oddzielając klej od tylnej pokrywy. Wszystko to wykonujemy bardzo dokładnie i powoli stopniowo oddzielając tylną pokrywę.

fot.technologiczna.pl
fot.technologiczna.pl

Jak widać na powyższym obrazku po zdjęciu tylnej pokrywy wystarczy wypiąć jeden konektor z płyty głównej i wyciągnąć ostrożnie cały moduł. Podobne czynności prezentowaliśmy w naszych innych poradnikach. Po wyciągnięciu podzespołu kamery należy włożyć sprawny moduł aparatu. W tym miejscu sugerujemy nie zamykać tylnej pokrywy przed sprawdzeniem, czy aplikacja kamery działa prawidłowo. Jeśli aplikacja działa bez zarzutu należy wszystko zamontować analogicznie do całego demontażu.

W przypadku kiedy wszystkie opisane wyżej czynności nie rozwiązują naszego problemu pozostaje nam wyłącznie wymiana płyty głównej – niestety, ale ta operacja serwisowa jest bardziej czasochłonna i o wiele droższa. Pozostaje nam już tylko rozważyć zakup nowego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *