Należy zadać sobie pytanie, czy faktycznie aplikacja mobilna może rozwiązać problem kryzysu wywołanego przez COVID-19? Odpowiedź brzmi twierdząco, a udowadnia to firma Startup Development House. Do stworzenia tak nowoczesnego rozwiązania wystarczy krótki okres czasu oraz nawet ograniczone zasoby. Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie agile management, czyli zwinne zarządzanie projektami.
Nowoczesne technologie w dwa tygodnie? To możliwe!
GLP, czyli Grace Lake Partners to firma z siedzibą w Nigerii, która wystosowała prośbę do Startup Development House o stworzenie aplikacji umożliwiającej walkę z pandemią koronawirusa. Błyskawiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa związane jest z przemieszczaniem się i gromadzeniem w jednym miejscu dużych grup ludzi – tym samym należy przeciwdziałać takiemu stanu rzeczy, a utworzenie innowacyjnej aplikacji mobilnej może w tym pomóc. Aplikacja SocialHealth znacznie ułatwia umówienie wizyty u lekarza, przeprowadzenie wideorozmowy, a także wystawienie elektronicznej recepty dla pacjenta. Od otrzymania zlecenia nie upłynęło dwa tygodnie, a pomysł został wdrożony produkcyjnie i przeznaczony do realizacji. Nigeria może się poszczycić pierwszą tego typu aplikacją mobilną.
Poważna próba sił i elastyczne podejście
Jak można w krótkim czasie stworzyć i wdrożyć projekt przedsięwzięcia? Nieocenione doświadczenie w kreowaniu rozwiązań ze świata IT przychodzi z pomocą dla startupów. Złoty środek zakłada skrupulatne rozeznanie potrzeb klientów, błyskawiczne prototypowanie oraz wprowadzenie odpowiednich technologii. Nowoczesne technologie wymagają indywidualnego podejścia do potrzeb klientów oraz uwzględnienie ich preferencji. W tym przypadku klient nie zwracał swojej uwagi na walory estetyczne aplikacji, gdyż na pierwszym planie był czas utworzenia aplikacji oraz szeroka dostępność dla personelu medycznego i pacjentów.
Powszechność, szybkość i bezpieczeństwo
Aplikacja reprezentuje Progressive Web App (PWA), która dostępna jest przy użyciu przeglądarki internetowej. Tym samym brak jest konieczności jej pobierania poprzez Google Play czy też App Store. Wszelkie procesy związane z przeprowadzeniem wizyty lekarskiej takie jak: rejestracja pacjentów na konkretną godzinę, podawanie objawów chorobowych, przepisywanie recept zostały maksymalnie uproszczone dla wygody wszystkich użytkowników. Dodatkowo aplikacja działa bez żadnych zakłóceń nawet w przypadku słabego łącza internetowego. W Nigerii istnieje wymóg złożenia podpisu lekarza na e-recepcie, toteż Startup Development House uwzględnił ten aspekt w swojej innowacyjnej aplikacji mobilnej. Tylko dwa tygodnie wystarczyły, aby wykreować niezbędną pomoc na ciężkie czasy pandemii. Dane pacjentów oraz lekarzy są w pełni bezpieczne, gdyż są one szyfrowane przed ewentualnym atakiem hakerów. Dostawca wprowadził szyfrowanie nauczony doświadczeniem we wdrażaniu różnego rodzaju innowacji dla korporacji.
Cyfrowe innowacje w obliczu pandemii koronawirusa
Nigeria dotknięta jest nie tylko pandemią koronawirusa, ale i innymi równie groźnymi chorobami zakaźnymi. Dlatego też stworzono aplikację mobilną, aby w przychodni mogły znaleźć się tylko i wyłącznie osoby naprawdę potrzebujące niezbędnej pomocy specjalisty. Koronawirus wymusił niejako na włodarzach państw i przedsiębiorcach realną pomoc i pomysł na rozwiązywanie powstałych problemów zarówno zdrowotnych jak i gospodarczych. Wśród zaobserwowanych trendów powstałych specjalnie celem dostosowania się do nowej zaistniałej sytuacji możemy wyróżnić: pracę zdalną, wdrożenie telewizyt lekarskich. W kwestii gospodarki podmioty, które już wcześniej zainwestowały w technologię cyfrową zdecydowanie są na wygranej pozycji. Natomiast podmioty gospodarcze, które zaniedbały ten aspekt musiały zdecydować się na błyskawiczne podjęcie właściwej decyzji o wprowadzeniu innowacji oraz nawiązaniu ścisłej współpracy z partnerem z branży IT. Współpraca ta zaowocuje w niedalekiej przyszłości stworzeniem nowej koncepcji produktu, przygotowaniem prototypu i finalnie wdrożeniem całego gotowego rozwiązania IT.
Wybór odpowiedniego partnera
Dobry partner IT to taki, z którym można się związać na jak najdłuższy czas tak jak to dzieje się w życiu miłosnym.
Istotne kwestie przy wyborze partnera
Najistotniejszym krokiem przy wyborze jest niewątpliwie sprawdzenie portfolio partnera, czyli inaczej dotychczas zrealizowanych przez niego projektów. Ważne jest również zasięgnięcie opinii klientów, którzy współpracowali właśnie z tym partnerem. Portfolio to priorytetowy element tak zwanego due diligence. Partner związany z branżą IT, który zdobył już doświadczenie w pracy zarówno z niewielkimi startupami jak i ogromnymi korporacjami, będzie potrafił umiejętnie łączyć jak najszybsze metody realizacji projektów wraz z nieustannie rosnącymi potrzebami na rynku biznesowym. Wprowadzone metody zarządzania stworzonymi projektami powinny być elastyczne, tak aby partner biznesowy mógł sobie z powodzeniem poradzić w zmieniających się i niespodziewanych warunkach taki jak na przykład pojawienie się koronawirusa.
Dlatego tak ważna jest umiejętność wprowadzenia nowatorskich rozwiązań typu Agile czy też Scrum. Wdrożenie tych metod jest pewnym gwarantem wyrobienia się w czasie w kwestii tworzenia projektu, jak również nie przekroczenia limitu budżetowego przeznaczonego na realizację pomysłu. Zespół partnera z branży IT powinien być nie tylko należycie wykwalifikowany, ale i mieć świadomość nieustannie zmieniającej się sytuacji na rynku i powinien dostosowywać swoje działania do tych nieraz dotkliwych zmian. Kompetentny zespół specjalistów powinien składać się z project managerów, developerów, product designerów, strategów produktowych oraz testerów Quality Assurance. Doświadczenie zespołu w pracach z zagranicznymi klientami otwiera ich na znajomość nowych i nieznanych rynków. Należy pamiętać, iż zmiana długotrwałych wdrożeń IT na rzecz szybkiego prototypowania jest nieuchronna.