Jak zabezpieczyć swoje dane?

Jak mogę zadbać o bezpieczeństwo moich danych? Jak uchronić się przed niepowołanym dostępem do nich? Jak uniknąć ich utraty? Oto najważniejsze rzeczy, jakie musisz zrobić, by zabezpieczyć swoje dane!

Dziś świętujemy Dzień Bezpieczeństwa Komputera. Jak istotnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo naszych komputerów wielokrotnie potwierdziły liczne przypadki włamań, utraty danych oraz innych mniejszych lub większych incydentów. Cennym łupem hakerów padają nie tylko dane osobowe, którymi dzielimy się w sieci, ale czasem również nasze dane zgromadzone na nośnikach.

Zebraliśmy najważniejsze praktyki, które pozwolą Tobie uchronić się przed utratą cennych danych, zgromadzonych na naszym komputerze.

Gdzie trzymać dane?

Dane możemy nie tylko utracić nie tylko poprzez ich wykradnięcie czy też zablokowanie przez osoby trzecie, o czym więcej poniżej. Każdy nośnik może ulec awarii podczas jego niewłaściwego użytkowania. Przez to nie tylko powinniśmy korzystać z danego urządzenia według zaleceń producenta, ale również poprawnie wybrać sprzęt, który odpowie naszym wymaganiom.

Wybór odpowiedniego nośnika przenośnego

Jeżeli regularnie korzystasz z nośników przenośnych, zdecydowanie lepiej sięgnąć po dysk zewnętrzny w przypadku ważnych danych. Karty SD i pendrive’y to wygodne rozwiązanie, jednak z racji małych gabarytów łatwo je zgubić. Potrafią też być awaryjne, o czym zapewne przekonał się niejeden z nas.

W przypadku dysku przenośnego najlepszym wyborem będzie SSD, który nie tylko zapewni wysoką prędkość, ale również w odróżnieniu od dysków twardych HDD jest odporny na wstrząsy.

Jaki wybrać nośnik wewnętrzny?

Obecny rozwój technologii sprawił, że dyski SSD nie odstępują wiele tradycyjnym dyskom HDD pod względem bezawaryjności, jednocześnie gwarantując większą wydajność, lecz wciąż są droższe od swoich talerzowych odpowiedników.

Jeśli oczekujesz wydajności, wybierz SSD, jeśli potrzebujesz dużo miejsca za niewielką cenę – HDD. W przypadku laptopów również przyda się omówiona wyżej odporność na wstrząsy w przypadku SSD.

Gdzie przetrzymywać dane „na zaś”

Jeśli chcemy przechować dane na dłuższy okres czasu, idealnym rozwiązaniem są nieco zapomniane już płyty. O ile same płyty DVD to wbrew pozorom tanie i dobre rozwiązanie, to w przypadku naprawdę ogromnych kolekcji zdjęć, filmów i tym podobnych zdecydowanie lepszym wyborem będą płyty Blu-Ray.

Na nośniku Blu-Ray BD-R zmieścić można od 25 do nawet 400 GB (w przypadku produktów konsumenckich głównie 25 i 50 GB). Trzeba się jednak wyposażyć w odpowiednią nagrywarkę. Długowieczność płyt sprawia, że z powodzeniem wykorzystywane są w półprofesjonalnej i profesjonalnej archiwizacji.

Jak chronić dane?

Oczywiście dane zabezpieczamy przed niepowołanym dostępem i związanymi z nim nieprzyjemnymi skutkami. Kluczowe jest zatem przestrzeganie kilku wytycznych, które nam pomogą w ochronie danych:

Korzystaj z antywirusa

Na każdym komputerze powinniśmy posiadać antywirus z aktywnym firewallem. Ten program, nawet podstawowy Windows Defender, chroni nas przed szkodliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić lub zablokować nasze dane.

Szyfruj dysk

Ciekawą funkcją dostępną normalnie w Windowsie jest tzw. BitLocker. Technologia ta umożliwia szyfrowanie danych znajdujących się na dysku z wykorzystaniem 256-bitowego klucza AES. Zaszyfrowane dane nawet w przypadku kradzieży nośnika lub całego komputera będą niemożliwe do odczytania przez osobę postronną.

Stosuj hasło

Na nic jednak zda się BitLocker i antywirus, kiedy nie zabezpieczymy naszego komputera hasłem. W przypadku uśpienia lub wygaszenia ekranu, gdy na przykład gdy wychodzimy do toalety, inne osoby mogą bez problemu pod naszą nieobecność przeglądać nasze pliki. Dlatego silne hasło oraz wylogowanie się kiedy odchodzimy od stanowiska np. w pracy to istotne elementy.

Korzystaj z macierzy RAID 1

Chociaż jest to już nieco bardziej zaawansowana forma ochrony, warto o niej opowiedzieć. W przypadku dwóch dysków wewnętrznych o tej samej pojemności tzw. macierz RAID 1 pozwala na jednoczesny zapis identycznych danych na obu nośnikach. Dzięki temu w przypadku awarii jednego z nich, dane są nietknięte i w pełni dostępne.

Uważaj na dane w chmurze

Chmura staje się coraz popularniejszym miejscem do przechowywania danych. Jest wygodna i wszędzie dostępna. Nie zapominajmy jednak o tym, że nie jest to idealne rozwiązanie. Serwery pracują nieustannie podłączone do sieci globalnej, zatem istnieje ryzyko wykradzenia danych w przypadku włamania hakerskiego, a także ich utraty w przypadku bankructwa firmy bądź nieszczęśliwego wypadku w serwerowni.

Najważniejszy jest zawsze backup

Nawet przy odpowiednich zabezpieczeniach zawsze musimy wziąć pod uwagę najgorszy scenariusz, w którym utracimy cenne dane. Przed tym ratuje nas oczywiście święty graal każdego informatyka – kopia zapasowa. Uratuje nas ona nie tylko w przypadku uszkodzenia nośnika, ale również w przypadku np. ataku ransomware, polegającego na zaszyfrowaniu naszych danych i wymuszeniu okupu za ich odszyfrowanie.

To dzięki kopii zapasowej najważniejszych danych chociażby na długowiecznych nośnikach, na przykład płytach opisywanych wyżej, możemy spać spokojnie.

Materiał powstał przy współpracy z Lite-On Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj