News Poradniki

Najpopularniejsze rodzaje drukarek i ich charakterystyka

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów drukarek, jednak nie wszystkie spełnią nasze oczekiwania. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto ustalić, jakie będzie przeznaczenie urządzenia drukującego oraz z jaką intensywnością będzie używane.

Pomimo masowej cyfryzacji świata, wydruki w dalszym ciągu są bardzo popularne. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu urządzeń, tak by spełniały coraz to większe wymagania klientów.

Drukarki nadal są urządzeniami pierwszej potrzeby, szczególnie w biurach, gdzie wiele dokumentów należy przechowywać w archiwum w papierowej wersji.

Od wielu już lat najpopularniejsze są trzy rodzaje urządzeń drukujących:

  • drukarki atramentowe,
  • drukarki laserowe,
  • drukarki igłowe.

Czym kierować się przy wyborze rodzaju drukarki?

Każdy rodzaj drukarki charakteryzuje się innymi parametrami, dzięki czemu z łatwością można określić, czy nadają się one bardziej do domu czy do biura.

W domu sprawdzają się drukarki atramentowe ze względu na znacznie mniejsze zapotrzebowanie na wydruki w porównaniu do biura. Kiedy ilość dziennych wydruków oscyluje w granicach kilkunastu stron, warto zastanowić się już nad wyborem drukarki laserowej, która okaże się w tym przypadku ekonomiczniejsza.

Przed zakupem urządzenia drukującego należy ustalić, na jakie wydruki jest największe zapotrzebowanie. Jeśli są to jedynie dokumenty, wystarczy drukarka monochromatyczna, natomiast jeżeli często zdarzają się sytuacje, gdy trzeba wydrukować kolorowe grafiki czy materiały szkoleniowe, warto zastanowić się nad kupnem kolorowego urządzenia.

Drukarki laserowe w większości przypadków są urządzeniami monochromatycznymi. Kolorowe odpowiedniki są dużo droższe, co zniechęca potencjalnych nabywców. W takiej sytuacji najczęściej sięgamy po drukarki atramentowe przez ich uniwersalność i ekonomiczność.

Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki czemu mają do dyspozycji drukarkę, skaner i kopiarkę w jednym. Zależnie od modelu mogą być one monochromatyczne i kolorowe.

Istotne są również dodatkowe funkcje drukarek, takie jak dwustronny wydruk, który pozwala zaoszczędzić papier i skraca czas wydruków.

W przypadku drukarek używanych w biurach, niebanalne znaczenie ma również szybkość wydruku. Do niedawna bezkonkurencyjne w tej kwestii pozostawały drukarki laserowe, jednak w ostatnim czasie udoskonalono urządzenia atramentowe tak, by dorównały one szybkością pracy „laserom”.

Drukarki atramentowe pracują z zadowalającą prędkością podczas drukowania czystego tekstu. Szybkość ta spada podczas wydruków elementów graficznych.

Cecha ta jest ujmowana przez producenta w liczbie stron na minutę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych urządzeniach, szybkość pracy drukarki może znacznie wpłynąć na jakość wydruków.

Jeśli chodzi o drukarkę wykorzystywaną na potrzeby prywatne – parametr odnoszący się do szybkości pracy urządzenia przestaje mieć większe znaczenie.

W biurach bardzo istotne jest bezprzewodowe działanie drukarek, umożliwia to korzystanie z urządzenia osobom podłączonym do sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu z dowolnego komputera można wykonywać wydruki.

Więcej na temat różnic pomiędzy drukarką laserową a atramentową, przeczytasz tutaj.

Znaczenie kosztów eksploatacji drukarek

Przed zakupem drukarki warto zorientować się nie tylko w cenie samego urządzenia, ale także w kosztach jego eksploatacji. Mowa tu przede wszystkim o wydatkach związanych z zakupem ewentualnego tuszu lub tonera oraz maksymalnej ilości kopii, jaką można wykonać z jego pomocą.

Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ często okazuje się, że najtańsze w zakupie urządzenie generuje ogromne koszty eksploatacyjne, a zakup tuszu czy tonera przewyższa wartość urządzenia.

Istotny, szczególnie w biurach, jest również parametr ukazujący normatywne obciążenie drukarki. Określa on z jaką intensywnością może być eksploatowane urządzenie drukujące. Ujmowany jest jako maksymalna ilość stron jaką można wydrukować w miesiącu.

Liczbę tę można oczywiście przekraczać, jednak wpływa to na skrócenie żywotności urządzenia.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów drukarek

Sam zakup urządzenia drukującego to nie koniec wydatków związanych z poszczególnymi rodzajami drukarek. Bardzo ważne są również koszty eksploatacji sprzętu, szczególnie w przypadku biur.

Mowa tu o zakupie materiałów eksploatacyjnych, kosztach serwisowania urządzeń, a także zużyciu energii elektrycznej. Często zdarza się, że przedsiębiorstwa nie posiadają osoby odpowiedzialnej za sprawdzanie stanu sprzętów, przez co zepsute urządzenia lub te, w których zabrakło tuszu lub tonera, zostają pozostawione same sobie, generując przestoje w pracy, albo obciążając pracą inne drukarki.

Takie sytuacje skłaniają przedsiębiorców do powierzania tego typu zadań firmom zewnętrznym, które świadczą usługi wynajmu drukarek (więcej informacji na temat wynajmu drukarek znajduje się w artykule: www.drukarkia3.pl/wynajem-drukarek-nie-kupuj-wypozycz/).

Wspólnie ustalają oni zapotrzebowanie firmy na wydruki i dobierają odpowiednie urządzenie drukujące, które spełni oczekiwania pracowników. Dzierżawa drukarek jest wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, ponieważ serwisowanie i dbanie o materiały eksploatacyjne leży w kwestii firmy zewnętrznej.

Jednak jakie są najpopularniejsze rodzaje drukarek?

Fenomen drukarek atramentowych

Największą zaletą drukarek atramentowych jest ich cena. Są one tańsze w zakupie niż urządzenia laserowe i mają tę przewagę, że zapewniają wydruki w kolorze. Jednak często bywa tak, że im niższe koszty związane z zakupem, tym wyższe wydatki na materiały eksploatacyjne.

Standardowe pojemniki na tusze wystarczają na wydrukowanie kilkuset stron, dlatego jest to rozwiązanie przeznaczone głównie do domów lub niewielkich biur, w których zapotrzebowanie na wydruki nie jest zbyt duże. Drukarki atramentowe sprawdzają się również podczas drukowania zdjęć, grafik, broszur czy materiałów szkoleniowych.

Drukarki atramentowe występują także w wersjach wielofunkcyjnych.

Drukarka atramentowa sprawdza się podczas:

  • kolorowych wydruków,
  • wydruków zdjęć i grafik,
  • domowego użytku,
  • niedużego zapotrzebowania na wydruki.

Nowoczesne drukarki laserowe

Drukarki laserowe są najczęściej wybierane do biur, w których zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże. Są to przede wszystkim urządzenia monochromatyczne, przeznaczone do drukowania dokumentów.

Urządzenia laserowe są droższe w zakupie, jednak ceny materiałów eksploatacyjnych są niższe.

Ich największą zaletą jest ekonomiczność i szybkość wydruków.

Drukarki laserowe występują również w wersji wielofunkcyjnej.

Drukarki laserowe sprawdzają się, gdy:

  • dzienne zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże,
  • urządzenie musi pracować szybko,
  • ważne są niewielkie koszty związane z eksploatacją urządzenia,
  • wymagane są wydruki wysokiej jakości.

Zapomniane drukarki igłowe

O drukarkach igłowych już prawie się nie mówi. Jest to jedno z najstarszych i najwolniejszych urządzeń drukujących. Ich bardzo niska jakość wydruków sprawiła, że używane są głównie do drukowania mniej ważnych rzeczy, na przykład notatek pracowniczych. Ponadto są bardzo głośne, a ich działanie przypomina pracę na maszynie do pisania.

Jako ich zaletę można wymienić niewielki koszt eksploatacji.

Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie

Przyjęło się, że szybsze i ekonomiczniejsze są drukarki laserowe, dlatego większość przedsiębiorców do swoich biur wybiera właśnie tego typu urządzenia. Są one droższe w zakupie, jednak przy dużym zapotrzebowaniu na wydruki, okazują się tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe.

Standardowe wersje nie dają możliwości drukowania w kolorze, dlatego nie sprawdzają się w wydrukach grafik. Doskonale nadają się jednak do drukowania dokumentów.

Drukarki atramentowe są zazwyczaj wybierane do domów, gdzie są sporadycznie używane lub do mniejszych biur, które nie mają dużych potrzeb na wydruki, ale które chcą mieć możliwość wydrukowania wszystkiego.

Standardowe, kolorowe drukarki atramentowe działają wolniej, jednak są w stanie wydrukować dobrej jakości tekst oraz zdjęcia. Sprawdzają się podczas wydruków ulotek, grafik, wykresów czy materiałów eksploatacyjnych.

W przypadku urządzenia atramentowego warto pamiętać, by używać je przynajmniej raz w tygodniu, tak by tusz nie zdążył zaschnąć. Może to spowodować duży problem z drukarką, a co za tym idzie – wymusić kupno nowego sprzętu.

Podsumowanie

Decydując się na konkretny rodzaj drukarki warto zastanowić się czy aby na pewno urządzenie to spełni wszystkie nasze oczekiwania. Istotne jest ustalenie, czy drukarka będzie nam służyła w zaciszu domowym, czy będzie eksploatowana w biurze o dużym zapotrzebowaniu na wydruki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *