Prace nad nowym standardem sieci 5G trwały już od dłuższego czasu. W końcu organizacja 3GPP, która reguluje standardy sieci komórkowych podpisała oficjalnie standard nowej sieci komórkowej.
Posiadanie formularza, który reguluje specyfikację 5G jest ogromnym ułatwieniem i daje możliwość uruchamiania komercyjnych sieci 5G, ponieważ firmy dostają wytyczne jak mają się dostosować. Zgodnie z oczekiwaniami sieć będzie działać w paśmie 600 i 700 MHz do minimalnego widma 50 GHz. Teraz czas dla operatorów i producentów sprzętu telekomunikacyjnego, aby one dostosowały urządzenia i wypuściły na rynek konsumencki.
Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna finalnie zdefiniowała prędkości dla pasma 4G i zapewniła dynamiczną szybkość przesyłania danych do 100 Mbps i statyczną szybkość 1 Gpbs. Używane przez nas sieci 4G/LTE nie zapewniają tak szybkich łącz. Mamy jednak nadzieję, że LTE Advanced i Advanced Pro w najbliższym czasie osiągną takie prędkości.
Standard 5G ma zostać wdrożony komercyjne na przełomie 2018/2019 roku, a według przesłanek ma być on czymś znacznie więcej niż samym logo.
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska chce, aby Polska stała się liderem 5G, dlatego podpisała dokument wraz z planem wdrożeniowym sieci 5G w Polsce. Umowa została podpisana pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami.
Sieć piątej generacji to nie tylko kolejny krok w rozwoju nowoczesnych technologii. Zakłada się, że w tej sieci wymiana danych będzie szybsza, bardziej stabilna i będzie mogła połączyć większą liczbę urządzeń. Według wstępnych planów do sieci oprócz telefonów, tabletów czy komputerów mają należeć do niej samochody, domy i niezliczone inne urządzenia. Mówi się, że przy współpracy tak dużej ilości urządzeń nastąpi wzrost we wszystkich sektorach gospodarczych dając nowe i lepsze możliwości.
Ważne abyśmy umieli rozsądnie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam sieć 5G. Ma być ona dobrem wspólnym i służyć rozwojowi całego kraju i każdej lokalnej wspólnoty.
Źródło: mc.gov.pl