Recenzja kamery Samsung Gear 360

Kamery, które potrafią nagrywać wideo w 360 stopniach i mieszczą się w „normalnym” budżecie to cały czas nowość na rynku nowych technologii. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo będziemy mogli uwieczniać i oglądać znacznie więcej wspomnień w tej technologii. Do naszej redakcji na testy trafiła kamerka Samsung Gear 360. Postanowiliśmy sprawdzić jak to jest z tym 360.

 

Na początek warto wspomnieć, że Gear 360 będzie współpracować jedynie z wybranymi smartfonami Samsunga. Kamera jest kompatybilna wyłącznie z seriami Galaxy (S7, S6, Note 5). Posiadając telefon z innym androidem lub iPhone’a możemy zapomnieć o odnalezieniu aplikacji do obsługi kamery w sklepie z aplikacjami na naszych telefonach. O ile kamera świetnie sprawdzi się w połączeniu z Galaxy S7 i Gear VR, o tyle tworzenie „ekosystemu” nie powoduje pozytywnego odbioru dla marki. Przykładowo LG 360 Cam, moglibyśmy wykorzystywać w pełni z każdym smartfonem. Gear 360 co prawda posiada niewielki ekranik, ale bez podłączenia jej do telefonu stracimy możliwość korzystania z pełnych ustawień, przeglądania nagrań czy ich udostępniania.

Opakowanie i wygląd

Kamerę otrzymujemy zapakowaną w owalne pudełko. Jego górna część jest przeźroczysta i pozwala już w sklepie przyjrzeć się jak będzie wyglądać nasza przyszła kamera. Na jej dolnej części w kolorze czarnym, producent nadrukował srebrny napis Samsung Gear oraz niebieskie 360. Pudełko jest naprawdę bardzo ładne.  W opakowaniu znajdziemy pokrowiec na kamerę, kabel do ładowania, instrukcję obsługi oraz gwarancję.

Gear 360 dzięki nietypowemu kulistemu kształtowi bardzo przyciąga wzrok. Urządzenie wykonane jest z plastiku, który jest bardzo przyjemny w dotyku. Kamerkę możemy postawić za pomocą przykręconego trójnoga, który można złożyć, aby pełnił funkcję rączki. Warto wspomnieć, że miniaturowy trójnóg, przykręcony został do kamery za pomocą standardowego gwintu, dostępnego w większości statywów. Jest to świetna informacja dla osób, które chciały by użyć jej z większymi statywami czy zwykłym selfiestickiem. Po obu stronach umieszczone zostały kamery z obiektywami o świetle f/2.0 z matrycami CMOS o rozdzielczości 15 Mpix. Wykonane przez nas zdjęcia sferyczne będą miały rozdzielczość 25,0Mpix a filmy nagrywane w jakości 3840×1920 w 30 klatkach na sekundę.

Funkcje i aplikacja

Gear 360 posiada certyfikat IP53, oznacza to, że jest odporna na zachlapania i kurz. Nie powinniśmy jednak narażać jej na większy kontakt z wodą czy piaskiem.

Kamera ta jest wyposażona w niewielki monochromatyczny wyświetlacz, na którym możemy w każdej chwili sprawdzić stan baterii, czas nagrywania czy tryb w jakim pracuje. Mamy też możliwość wyświetlenia na ekranie menu, za pomocą którego możemy sterować parametrami nagrań czy filmów. Wykonujemy to za pomocą dwóch przycisków, umieszczonych na boku obudowy. Jest to jednak dość czasochłonne i mało wygodne, dlatego znacznie lepiej będzie wykonywać to za pomocą telefonu.

Na obudowie znajdziemy też, dość dużą klapkę, pod którą producent umieścił slot na karty micro SD oraz wymienną baterię o pojemności 1350 mAh, którą ładujemy przez port micro USB. Zastosowana bateria pozwala na nagranie około 1,5 godziny wideo w maksymalnej jakości. Dzięki NFC, możemy bardzo szybko sparować swoje urządzenia lub połączyć je zwyczajnie przez Bluetooth. Następnie tworzymy sieć Wi-FI za pomocą, której przesyłamy pliki między kamerą, a telefonem.

Aplikacja do obsługo Gear 360 pozwala nam na wybranie jednego z czterech dostępnych trybów: zdjęcie, film, film poklatkowy lub zapętlone wideo. W ustawieniach możemy również włączyć funkcję HDR, zmienić balans bieli, korektę ekspozycji, włączyć timer oraz zmienić jakość nagrań. Jako ciekawostka – możemy wymusić wykonanie zdjęć lub nagrań tylko z jednego obiektywu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Samsung przygotował również dostęp do zmian czułości ISO, ostrości, wycinania szumu wiatru, etykiety lokalizacji oraz automatycznej korekcji kąta. Ostatnia funkcja w sytuacji, gdy kamera została krzywo ustawiona lub niesiona, na korektę poziomu horyzontu.

Podczas podglądu widoku z kamery na telefonie możemy wybrać aż 3 tryby jego wyświetlania: pełny rozciągnięty na cały ekran, widok 360 lub widok z obu obiektywów umieszczony obok siebie. W trybie 360 możemy przesuwać widoczny obraz palcem lub obracać smartfon. Nagrania możemy zgrać na dysk, skopiować do pamięci telefonu lub przesłać je go Gear VR za pomocą aplikacji Oculuc 360 Video.

Podsumowanie

Samsung Gear 360 pozwala nam na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K oraz 360 stopniach. Jest bardzo prosta w obsłudze i dobrze sprawdza się w terenie. Dzięki wysokiej jakości jest to jedna z lepszych kamer, które miałam możliwość do tej pory testować. Minusem tego urządzenia jest niestety brak kompatybilności z innymi smartfonami niż nowa seria Galaxy.

Gear 360 możemy kupić już w cenie od 799zł. To niewielka kwota jak za możliwość zapisania wspomnień w  formie wideo 360 stopni, które możemy potem oglądać za pomocą gogli VR. Pozwoli nam to w każdej chwili wrócić do naszych ulubionych wspomnień i znaleźć się w „centrum wydarzeń”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj