Artykuły News

Technik Informatyk bez tajemnic…

Informatyk to zawód przyszłości. Wiemy, że komputery obecne są w wielu dziedzinach naszego życia, a wiele firm bez ich użycia nie mogłoby funkcjonować. Informatyka stała się ważnym elementem rozwoju przemysłu i handlu. Sprzęt IT wykorzystywany jest w zarządzaniu firmą, w medycynie, edukacji, komunikacji i wielu innych dziedzinach.
 
Informatyk to osoba, która zajmuje się nowymi technologiami w zakresie gromadzenia, przekazywania i przetwarzania informacji. Do jego głównych zadań należy:
 
– umiejętność tworzenia oprogramowania i znajomość języka programowania,
 
– zarządzanie danymi,
 
– administracja systemów komputerowych,
 
– projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW,
 
– znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego,
 
– składanie PC i usuwanie usterek w sprzęcie komputerowym
 

Mówi się, że informatykiem może być każdy, ale czy na pewno?

Na takim stanowisku najlepiej odnajdzie się osoba samodzielna, która potrafi analizować i podejmować decyzje. Spostrzegawcza i zdolna do logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Kreatywna, dokładna i podatna na nowe innowacyjne rozwiązania. Zainteresowana elektroniką i techniką komputerową. Umysł twórczy, analityczny, zdolny do nauk ścisłych.
 
Do wykonywania tego zawodu nie ma praktycznie żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Utrudnieniem może być jednak duża wada wzroku. Przedsiębiorstwa chętnie zatrudniają na stanowiska informatyczne osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim.
 
Technik Informatyk to zawód dla ludzi z pasją. Bez ciągłego rozwoju trudno jest się utrzymać na rynku pracy. W szkole średniej osoba zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie:
 
– posługiwania się systemami operacyjnymi,
 
– pracy w różnych rodzajach sieci komputerowych,
 
– posługiwania się wiedzą o budowie i działaniu systemów operacyjnych,
 
– posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym,
 
– konfiguracji sprzętu i oprogramowania,
 
– zarządzania bazą danych i językiem SQL,
 
– projektowaniem baz danych i oprogramowania,
 
– programowaniem w językach Pascal, C++, Java,
 
– metod programowania i algorytmowania,
 
– cyfrowego przetwarzania obrazu i dźwięku.
 

 
Po uzyskaniu tytułu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie możemy znaleźć zatrudnienie w różnorodnych firmach, gdzie obecne są komputery, m.in.: firmy sprzedające sprzęt komputerowy, tworzące oprogramowanie, punkty serwisowe, wydawnictwa i drukarnie, studia graficzne i dźwiękowe, studia filmowe i telewizyjne, itp.
 
Oczywiście oprócz pracy możemy kontynuować naukę na studiach wyższych na wielu ciekawych kierunkach, np. neuroinformatyka, telekomunikacja, technologie informatyczne wykorzystywane w logistyce, teleinformatyka, grafika komputerowa, itp.
 
Na koniec chciałbym poznać Wasze zdanie czy bylibyście zainteresowani materiałami, które pomogłyby przygotować się do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie Technik Informatyk.
 

Czekam na odzew w komentarzach.

 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *